1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. NEVRUZ BAYRAMI
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

NEVRUZ BAYRAMI

A+A-

Bugün Nevruz.

Her 21 Mart Türk Dünyasında  yıllardır ve Türklerin Ergenekon’dan çıkışından itibaren Nevruz  yeni bir gün, yeni bir hayat ve baharın başlangıcı olarak kutlanmıştır.

Zamanın da bu bayram  bir kesim tarafından siyasileştirilmiş ve bayram olmaktan çıkartılıp, bir kesimin özel günü olmak için çabalanmıştır.

Ancak yine belirteyim Nevruz  yıllar yılı Türk dünyasında  yeni gün, baharın müjdecisi, tabiatın canlanışı olarak kabul edilmiş ve kutlanmıştır.

İnanıyorum ki, bu nevruz bayramı da Türkiye‘de barış içinde  hep birlikte kutlanır, Türk ve Müslüman alemine güzel bir mesaj verilir.

Yukarıda da belirttiğim  gibi baharın müjdecisidir nevruz… Uzun geçen kışın ardından yıpranmış yanlarımızın tamiridir bir anlamda. Nevruz, Türk mitolojisinde ‘güneşin koç burcuna girdiği yeni gün’ anlamına gelir. Bu bayram Türk kökenli topluluklarının ortak paydasıdır. Nevruz, Türk’ü Türk’e bağlayan güçlü bir kültürel bağdır. Türk kökenli topluluklar nevruz sayesinde kaynaşırlar. Türk dünyasında “sultan nevruz” olarak ifade edilen bu bayram, Çin Seddi’nden, Adriyatik’e kadar Türklerin varlığını sürdürdüğü geniş bir coğrafyada kutlanır. Avrasya’nın ortak bayramı olan nevruz, sadece Türklerle sınırlı bir bayram değildir. İranlılar, Bahaîler, Afganistanlılar da bu bayramı kendi geleneklerine göre coşkuyla kutlarlar.

Bu bahar bayramı içimizi sevgi, dostluk, barış, dayanışma ve kardeşlik duygularıyla doldurur. Kışın bizden uzaklaşan güneş, baharla birlikte içimizi ısıtır. Böylece hayata bakışımız da güzelleşir.

Adı ne olursa olsun, bayramların kültürümüzde hep birleştirici bir gücü olmuştur. Bayramlarda kin ve nefretler unutulmuş, sevgi, dostluk ve barış baş tacı edilmiştir. Uzakları ve uzaktakileri yakın etmiştir dinî ve millî bayramlar… Sevgi hamurunun mayası olan bayramlar, geçmişten bugüne kadar yaşadığımız ve yaşattığımız ortak kültür değerlerimizdir. Bayramlarda geçmişten getirdiğimiz kıymet hükümlerimizi yeni nesillere aktarırız. 

 

Türk toplumunda nevruz sevgidir, hoşgörüdür, muhabbettir, umuttur, dayanışmadır, bir birimizi daha iyi ve kalıcı şekilde anlama günüdür. Fikren ve bedenen yenilenmedir.

 Bu müstesna gün, tabiatı uyandırdığı gibi, kardeşlik duygularımızı da uyandırmalıdır. Bizi birbirimize düşürmek isteyen şer odaklarına inen tokat hükmünde olmalıdır. İhtilafa değil, ittifaka zemin hazırlamalıdır. Bayramlar ve nevruz gönüllere kardeşlik tohumu ekmelidir.

 

Dileğin odur ki, bu bayram Türklük dünyasında büyük işlere adım atmasına vesile olsun. Dünyanın dört bir yanında yaşayan halklarımızın dostluğuna güç katsın. Yüce Yaratan

bizlere bereket ve birlik versin. Kötülükler yok olsun, iyilikler artsın, zorluklar yenilsin, sıkıntılar azalsın.  Türk dünyasının ortak bayramı Nevruz Bayramınız kutlu olsun!”

Yine belirtelim kimse kimseyi ötekileştirmeden bu bayramı kutlarken, aşırılığa, şovenizme ve provokatörlere dikkat etmek gerekir.

Devlet ve hükümet ve millet bunlara dikkat etmelidir. Türkiye’nin 4 bir yanında kutlanacak nevruzda konuşacaklarda, dinleyeceklerde sakin olmalı ve bölücülüğe, tekelleştirmeye izin verilmemelidir.

İnsanların hayatlarında takvim, gerekli bir kültür unsurudur. Günümüzde bu konu bir bilim, meslek haline gelmiştir. Geçmişte ise bu ihtiyaç bugünden farklı olarak karşı karşıya kalınan şartlara göre şekillenmiştir.

Nevruz, Yenisey-Orhun çevresinden, Altaylara, oradan da Hun Türklerinin Avrupa'ya yürümesiyle Macaristan'a ve Balkanlar'a ulaşmış, Milâttan sonra 800'den itibaren Hazar'ın güneyinden Anadolu'ya ve Mezopotamya denilen bölgeye taşınışla birlikte yeni bir coğrafyada yaşatılmaya başlanmıştır. Hatta son yıllarda yapılan ve yeni bir kıta da, Amerika'da yaşayan Kızılderililer hakkında yapılan karşılaştırmalı halk bilimi çalışmalarına göre bu coğrafyada da Nevruz aynı ruhla kutlanmaktadır. Geçmişten gelen bu bayramın Müslüman Türkler arasında sadece gerekçesinin İslâmîleştirilmeye çalışıldığı görülmüştür. Takvimin başlangıcı kimilerince Hz. Nuh'a, Hz. Yunus'a, kadar uzandığını ifade etmektedir.

Yeniden Tüm Türk dünyasının Nevruz bayramını kutluyorum.

 

 

Bu yazı toplam 459 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.