1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ney yapmak için Ney üflemek gerek
Ney yapmak için Ney üflemek gerek

Ney yapmak için Ney üflemek gerek

17 sene önce Konya’ya misafir olarak gelen sonra da ney’in sesine aşık olup Konya’da kalan Ney Yapım Ustası Zeki Öztunç, “Ney hem ruha hem de fizyolojik olarak bedene sağlık veriyor. Ruhu sakinleştirip, dinginleştirdiği gibi ciğerlere de iyi geliyor. Yurt

A+A-

Ney yapmak için ney’i üflemek gerektiğini vurgulayan Zeki Öztunç, hem ney yapıyor hem de çatlayan, kırılan neylerin tamirini yaparak isteyenlere özel ders veriyor.

KONYA KIYMETİNİ BİLMİYOR
Daha çok öğrencilerin ve tasavvufla alakalı olan kişilerin ney’e ilgi gösterdiğini ve özel ders aldığını belirten Öztunç, Konyalı vatandaşların ney hakkında fazla bilgisi olmadığını ve çok fazla önemsenmediğini söyledi. Öztunç, “Konyalıların ney hakkında fazla bilgisi olduğunu ve neyi gerçekten önemsediklerini sanmıyorum. Kıymetini de bilmiyorlar. Dışarıdan gelen inşalar daha fazla ilgi gösteriyorlar. Bu işi manevi olarak algılamak yerine daha çok ticari boyutuna bakıyorlar. Ticarette önemli tabi ki ama bu işi Mevlana, Şems yapmış o boyutu daha önemli.” diye konuştu.
Ney’in kuralları olduğunu ve ilk kuralın ney yapmak isteyenlerin ilk önce onu üflemesi gerektiği olduğunu kaydeden Öztunç, “Ney’i üflemeyi bilmeyen ney’i yapmamalı. Ney ilahi bir aşktır ve o aşk olmadan olmaz. En az bir yılda beklemesi lazım. Hemen yaş kamış kesilip ney yapılmamalı. Usulleri vardır. Kamışın ölçüleri ve uygun olma şartı, 9 boğum olma şartı vardır. Yapan kişi de işinin ehli olması gerekiyor. Her kamıştan ses çıkmaz. Bu işin samimi manevi boyutu önemli.” ifadelerini kullandı.

YURT DIŞINDAN TALEP VAR
Zeki Öztunç yurt dışından çok fazla talep aldıklarını söyleyerek, “Günümüzde artık yabancılar Türklerden daha fazla talep ediyor. Buna bende çok şaşırıyorum; Fransızlar, İngilizler, Almanlar vs sipariş verirler. Fransız kişiler geldi bir kere onlar mesela her yıl uğrarlar. Türklerden daha fazla merak ediyorlar. Yurt dışında talep daha fazla.” sözleriyle şehir dışından gelen öğrencilerin de yoğun ilgisi olduğunu belirtti.
Ney fiyatlarının 100 TL’den başladığını, notalara ve seslere göre de boy uzunlarının değiştiğinin altını çizen Öztunç, şah’dan mi’ye kadar, fa’ya kadar, sol’a kadar, ara sesleri olduğunu kaydetti.

SAKİNLEŞTİRİP DİNGİNLEŞTİRİYOR
Öztunç: “Nefesi terbiye nefsi terbiye ediyor. Yani fizyolojik olarakta ney üflemek insana maraton koşuyormuş gibi, fizyolojisine çok faydalı. Spor yapmış gibi oluyor. Ciğerleri açtığı gibi diyaframdan, vücudu dinginleştirip, sakinleştiriyor. Oradan geliyor nefesi ve nefsi terbiye. İnsan ruhuna en yatkın enstrüman budur. Sakinleştiren ve dinginleştiren, insan fıtratını bozmayan özellikle ruhlara hitap etmesinden dolayıdır.” dedi.

NEY İNSANI PİŞİRİR
Neyin 5 bin yıllık bir tarihi olduğu ve Sümerlerden geldiği söylendiğini ifade eden Öztunç şu şekilde konuştu: “Bir rivayete göre peygamberimiz arşa çıkmış ve cenabı hak peygamber efendimize bir sır söylemiş. Oda o sırrı taşıyamamış Hz. Ali’ye anlatmış. Hz. Ali’de ıssız bir kuyuya anlatmış. Issız kuyudan akan sudan bir tane kamış büyümüş ve bir çoban onu keserek ney yapmış. Peygamber efendimiz oradan geçerken ve çoban neyi üflerken, peygamber efendimiz durur ve sesi duyduğu zaman der ki bu neyin çıkardığı ses, cenabı hakkın bana söylediği sıra benzer der. Neyin sesinin etkileşimi diğer enstrümanlara göre çok daha farklıdır. Kutsal bir araç mıdır? Ney üflersen odur. Sabır işidir ve insanı pişirir.”
Sözlerini bir anısını anlatarak devam eden Öztunç, “Bir hocam vardı Ankara’da TRT sanatçısıydı ve derdi ki, evladım neye baktığın zaman Mekke’yi Medine’yi göreceksen üfle derdi. Tabi o zamanlar anlayamazdık bunu. Şimdi pişip, profesyonelleşince onun ne demek istediğini, neyin neye götürdüğünü, neye ulaştırdığını o zaman algıladık.” diyerek sözlerini bitirdi./Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.