1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Nezakete Zamanınız Olsun
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Nezakete Zamanınız Olsun

A+A-

Size büyük vaatlerde bulunarak ya da yeni keşifler yapmayı vaat ederek sizin büyük beklentiler içine girmenizi istemiyorum. Ayrıca bu yazıyı okumanız için çeşitli taklalar atıp aklınızı çelmeye çalışmayı hiç ama hiç etik bulmuyorum.

Süslü püslü yazılar yazıp, alengirli cümlelerle dikkat çekmeye çalışan yazılar da nedense hiç gerçekçi gelmiyor. Öyle gerçeğe uzak, günlük yaşamda karşılığı olmayan yazılar yazmaktansa sıradan sade düzyazılar yazmak daha faydalıdır. Artistlik yapmak gibi bir gayemiz de olmadığı için sizi fazlaca yormadan sadece sohbet etmeye çalışalım istiyorum. Size olan saygımın da bir nişanesi olarak açık ve dürüst davranmaya çalışıyorum. Böylelikle siz de kendinizi ifade etme fırsatı bularak bu yazıyı monolog olmaktan çıkarmış oluruz…

Yazılarımda okurlara buyurgan ve öğretici üstten bir dil kullanmayı çok tasvip etmiyorum. Burada bize ayrılan köşede sizlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz konularda sadece bilgi ve düşüncelerimi paylaşıyorum. Her yazımı da beğenmek ya da onaylamak zorunda değilsiniz elbette. Her konuda her zaman aynı fikirlere sahip olmaya da biliriz. Bu farklılıklarımız gayet doğal ve anlaşılır bir durumdur. Bu konuda seninle de hem fikir olduğumuzu düşünüyorum. Yoksa siz farklı mı düşünüyorsunuz? Tabii ki öyle değil de biraz ikilemde kaldığınızı görünce sormak istedim... Nezaketle neyi amaçladığımı az sonra hep birlikte göreceğiz. Fakat lütfen istirham ederim benden sizi kandıracak, hayal kırıklığı yaşamanıza sebep olacak havalı yazılar beklemeyin! Çünkü havalı artistik yazılar yazıp da birbirimize dürüst olmadıktan sonra yazılarımızın ne kıymeti olacaktır.

Bir söze, varlığa kıymet katan şey bizim algılarımızdır. Biz değer verirsek değerli olurlar, değer vermezsek değersiz olurlar. Bazı şeyler ise kendiliğinden değerlidir. Hiçbir artı çaba ve gayrete gerek kalmadan kendi değerini korurlar. Sözler de öyledir. Nezaketle karşıdakine saygı duyularak ifade edilen sözlerle kaba saba konuşmalar hiç bir tutulur mu? Bu nedenle olsa gerektir ki nezaket her zaman hüsnü kabul görmüştür. Hayat koşuşturmacasının içerisinde kaba saba davrananların hep acelesi olduğu için bunu yapmakta oldukları sanılır! Ralph Waldo Emerson ‘un dediği gibi “Hayat o kadar kısa değildir ve nezaket için daima yeterli zaman vardır”.

İnsan davranışları gibi yazılar da nezaket içerirler. Okuyucuyu kırmadan üzmeden yazmak için gösterilen çaba ve gayretler satır aralarında okur için daima iyi bir üslup taşırlar. Nezaket dolu yazılarda okur bir oradan bir buradan savrulmaz ki şaşırıp kalmaz! Yazının başlangıcından sonuna kadar okurun hassasiyetleri göz önüne alınır, tamamen olmasa da beklentileri hayalleri hedefleri ince ince elenerek sık dokunur. Çünkü okur yazıları okurken sade, açık ve anlaşılır olduğu zaman yorulmadan yazarın anlatmak istediğini anlar.

Nezaket, yapmacık ve sahte davranışlarla değil dürüst ve içten olduğunda mükemmel bir davranıştır. Ailemizden, arkadaşımızdan hatta sokakta tanımadığımız kimselere dahi nezaketten ödün vermeden davranmalıyız. Uygarlığın ölçüsü de büyük binalar ve güçlü makineler değil insanların birbirilerine karşı olumlu tutum ve davranışları olmalıdır. Nezaket gelişmişliğin en önemli göstergesi olarak görülebilir dersek yanlış mı olur? Yanlış olmaz tabii ki çünkü bunca toplumsal problemlerin gölgesinde millet olarak nezakete çok ihtiyacımız vardır.

Nezaket için daima yeterli zamanınız olsun. Buraya kadar zaman ayırıp okuduğun için, bu nezaketiniz için size de çok teşekkür ederim. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 561 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.