1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. NİÇİN BİRİLERİNİN OYUNUNDA NESNEYİZ ?
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

NİÇİN BİRİLERİNİN OYUNUNDA NESNEYİZ ?

A+A-

Yılın son haftasında soruyorum. Sizce Amerika ne yapmaya çalışıyor? Şu anki planı sizce ne olabilir? 
Gözünü nelere ya da nerelere dikti?
Yeni stratejisi ne olacak? 
Türkiye planlanan stratejinin neresinde yer alacak?
Ağzımıza bir parmak bal mı çalınıyor?
Bizim liderimiz aslında tamamen masum ama oynanan oyunu çözdüğü için bize ABD tarafından yansıtılan aynadan mı izliyoruz?
Yoksa liderimiz ABD oyununda kullanılan ama kendinin de farkında olmadığı kirli bir sürecin içerisinde mi yer alıyor? 
Suriye’den asker çekme planının arkasında yatan sebep ne olabilir?
Rusya bu işin neresinde?
İran’ın bizimle yürüttüğü diplomatik çabaların ardında yatan sebep ne olabilir?
İslam dünyasında kaynayan kazanın nihai hedefi ne olabilir?
Muhalefet partileri niçin bile bile lades oluyorlar?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kimlerle görüşüyor? Birilerinin planında kullanılıyor olabilir mi? 
MHP lideri niçin tamamen AK Parti’nin kontrolüne girdi. Basit bir siyasi manevra mı? Yoksa devamında birilerinin kurduğu kumpasın bir öznesi olarak karşımıza mı çıkacak?
HDP bunca olan biten karşısında niçin savunma pozisyonunda yer almaya başladı? Niçin liderleri hapisteyken bu kadar sakin bir sürece girdiler?
Gerçekten yıldılar mı? Korktular mı?
Yoksa birileri işaret mi verdi? Sakin olun diyerek bekleme moduna mı çekildiler?
Yüzyıllardır tüm dünyada kirli planını uygulayan İngiliz anlayışının farklı açılardan yansımasıyla mı karşı karşıyayız. Bu İngiliz mantığına dair gelecek yazımda daha detaylı bir şeyler karalayacağım. 
İşte yukarıda ki soruların acilen cevap bulması lazım.
Kimse dürüst değil, kimse kendini oynamıyor.   
İngilizlerin yıllardır uyguladığı; böl, parçala, yönet taktiğini şimdilerde ABD uyguluyor. Milletleri bloklara bölerek, gerçekleştirdikleri mezhep ve milliyet çatışmaları; Irak'ta, İran'da, Suriye'de Arap ülkelerinde gereken sonuçları şimdiden almış durumda. Bu Işid belasını da başımıza ABD sarmadı mı, bunu kim inkar edebilir? 
Irak'ın önce bütünlüğünü bozdular, kürtleri kışkırttılar, Türkmenlere olmadık eziyeti yaptılar, sonra Işid'i başa bela yaptılar. İstedikleri karışıklık ortamı mis gibi oluştu, daha ne olsun. Türkiye'ye, ABD önce Ortadoğu'nun patronu olma fırsatını vermiş gibi yaptı, ardından da ne zaman Türkiye söz sahibi olmaya kalktı, hemen “ağır ol arkadaş, dur bakalım” dediler.
Ortadoğu'da yaşananları hemen hergün ekranlardan izliyor, gazetelerden okuyoruz. Devletler kendi insanlarını acımazsızca katledebiliyor. Perişan halklar başka ülkelerde dışlanarak yaşam mücadelesi veriyor. Bunun en güzel örneğini Türkiye'de yaşayan Suriyeliler üzerinden görebilirsiniz. İnsanları manevi ve dini değerler üzerinden zayıflatarak istediklerini yapmaya çalışıyorlar. Işid aracılığı ile müslümanları katil ve gaddar gibi göstermeye çalıştılar. Tüm Dünya'ya da müslümanları kötü göstermeye çalışıyorlar.
Oyun büyük oynandığı için puzzlenin tüm parçalarının oturduğunu zamanla öğreniyoruz. Bunu öğrendiğimizde de iş işten geçmiş oluyor. Atı alan Üsküdarı geçiyor.
Bu aşama sonrası tüm gerçekleri çıplaklığıyla görme şansımız olsa da yapacak bir şey kalmıyor.
Ekranlardan yansıtılan haberler yaşananlardan hep farklı görüntü ortaya koyuyor.   Uyutulduğumuzu dahi uyandıktan sonra anlayabiliyoruz. Herşeyi sıradan bir anlayışla izleme metodu üzerinden yaptığımız hatalar bizi oldukça sıradanlaştırıyor.
Kendimiz çalıyor, kendimiz oynuyoruz. Artık ileri planlar yapamıyoruz. Çünkü bu planı düşmanlarımız çok önceden yaptıklarından ötürü sadece oyunda nesne olarak yer alıyoruz. Piyon taşı gibi bir noktadan alınıp başka noktaya taşınıyoruz. 
ABD Kıbrıs politikası ve Kürt gardıyla bizi her fırsatta avlamaya çalışıyor.Yani, Sevr antlaşmasından bu yana bizimle ilgili oynanmak istenen oyun yeni ilerleyen süreçte devam ediyor.  Güçlü bir Türkiye işlerine gelmiyor. Türkiye Avrupa ve Asya'nın yani Avrasya'nın en önemli noktasında bulunuyor. Zengin petrol yataklarına geçişin önemli noktasında, barındırdığı su kaynakları ile de gelecekte de en önemli ülkelerden biri olacağı gerçeğiyle bize karşı oldukça kirli oyunlar planlanıyor. 
Biz hala kendi kendimizi yemeyle, dedikoduyla, gıybetle, vurgunla, hırsızlıkla, yolsuzlukla, ahlaksızlıkla birbirimizin kuyusnu kazmaya devam ediyoruz.
Maalesef, şu yapımızla gelecek silleyi çok derinden hissederiz. Kendimize gelmemiz uzun yıllar belki de asırlar alır.  

Bu yazı toplam 1061 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.