1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. NİKÂH VE REHBERLİK GÖREVİ
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

NİKÂH VE REHBERLİK GÖREVİ

A+A-

Müftülerin nikâh kıyabileceğine dair çıkarılan kanuna göre yapacağı işin diğer nikâh kıymakla görevlendirilmiş olanlardan farklı bir yönünün bulunmadığını bir önceki yazımızda dikkatlere sunmuştum.

Ancak böyle bir görev ifa edilirken, evlenecek kimselerin bazı hususlara dikkatlerinin çekilmesi ve aynı zamanda bu nikâhta misafir olarak bulunan kimselerin de bu duruma muttali olmalarının bazı faydalar getireceği muhakkaktır. Bu yazımızda bu hususa dikkat çekmek istiyorum.

         Hepimiz Müslümanız. Bundan gurur duyarız. Başkalarının bize bu konuda yan bakmalarına bile tahammül edemeyiz. Ancak bir Müslüman olarak yaptığımız veya yapmak istediğimiz işlerde hareket tarzımızdan ne kadarının dinimizin emir ve yasaklarına uygun veya onlara aykırı olduğu noktasında pek bilgili sayılmayız.

         Evliliğimiz ve evlenmek için yaptığımız her türlü faaliyetimizin ve evlenirken yaptığımız nikâhın bile ne kadarının dinimize uygun olduğunu bilmeyiz.

         Bu bakımdan baktığımızda evlenecek kimselerin özellikle dinin yasak ettiği konu ve noktalarda ne kadarına uygun hareket ettiklerinin bir sorulması ve doğru olanla karşılaştırılması bizi gerçekle yüz yüze getirir.

         İşte bu noktada yeni devreye sokulan Müftülerin, evlenecek kimselerin gerçekten İslâm’a uygun hareket edip etmediklerini ve evlenecek kimselerin aralarında evlenme yasağının bulunup bulunmadığını anlatarak bilgilendirilmeleri yerinde bir davranış olur, diye düşünüyorum.

         Çünkü diğer dinlerde özellikle de Hıristiyan ve Yahudilikte olduğu gibi, bizim dinimiz olan İslâm’da da bazı kimseler arasında evlenme yasağı bulunmaktadır.

         İşte tam bu noktada müftüler, huzurlarına evlenmek için gelen adayların bilgilendirilmesi noktasında devreye girmeleri gerçek bir hizmete vesile olur diye düşünüyorum.

         Bilindiği gibi, evlenmek isteyenler kayıtlı bulundukları belediyelerin ilgili bölümlerine müracaatta bulunur, ilgililer de evlenmelerine kanuni bir sakınca bulunup bulunmadığını araştırarak bir sakınca görmezlerse nikâh için müracaatlarını kabul ederler.

         Fakat bazı evlenmek isteğinde bulunan kimselerin istedikleriyle evlenmelerinde kanunen bir sakınca bulunmadığı halde belki dinen bir sakınca bulunur da evlenecekler bunun farkında olmayabilirler.

İşte tam bu noktada müftüler devreye girip bu yasağı kendilerine anlatabilirler. Belki içlerinden bazıları gerçekten bilmedikleri için evlenme müracaatında bulunmuş olur da konuyu duyduğu zaman yanlışlığın farkına varıp müracaatından vazgeçebilir. 

Bence bu noktada Müftülerin nikâh kıyma seçkinlikleri gerekli ve yerinde olur.

Bilindiği gibi, İslâm’da akraba olma sebebiyle, süt emme sebebiyle, din ayrılığı sebebiyle ve boşanma sebebiyle evlenmelerde yasaklık söz konusudur. Bunların hangi durumlarda ortaya çıkacağı evlenmeden, yani nikâh kıyılmadan önce Müftüler tarafından anlatılırsa böyle bir yanlışlığa meydan verilmemiş olur.

Bu durumda Müftülerin devreye girmesi ve bir icraatta bulunması sanırım çok önemli bir noktadır.

Bu yazı toplam 477 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.