1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nikahta ikilik ortadan kalkacak
Nikahta ikilik ortadan kalkacak

Nikahta ikilik ortadan kalkacak

Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar, son günlerde gündemi meşgul eden müftülere nikah kıyma yetkisi hakkında açıklamada bulundu. Akpınar, “Dünyanın en laik ülkelerinde nikah kiliselerde kıyılıyor. Bu uygulama laiklikle alakalı değildir” dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nikah kıyma yetkisini nikah memurlarının yanında müftülerinde kıyabilmesi için yasa çıkaracaklarını söylemesinin ardından, toplum ikiye ayrılmıştı. Yapılacak yani düzenlemeyle müftülerin nikah kıyma yetkisi hakkında değerlendirmelerde bulunan Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar, nikahın inancımızda ve kültürümüzde ibadet sayıldığını belirterek, müftülerin nikah kıymasını doğal bir sonuç olarak değerlendirdi. Yapılacak yeni yasal düzenlemenin bir olgu ve vaka sonucu oluştuğunu dile getiren Akpınar, “İnsanlar nikah memuru karşısında nikahlarını kıydıklarında dini nikah kıydırma ihtiyacı duyuyordu. Yapılan araştırmalarda remi nikahtan sonra dini nikah kıyanların oranı yüzde 80’i geçtiği oluyor. Yani resmi nikahı kıydıran aileler imam nikahı da kıydırıyor. Dolayısıyla hükümet bu ikiliği ortadan kaldırmak için böyle bir uygulamaya gidiyor. Şu an Müftüde devletin bir memuru ise, nikah memurunun yaptığı işi, vatandaşın isteği üzerine yerine getirebilir” diye konuştu.

img_1196.jpg
EVLİLİK ÇAĞINA GELMEYEN EVLENEMEZ!

Müftülüklere verilecek olan yetkiyle bazı çevrelerin küçük yaştaki kızların evlendirilmesinin önü açılacak söylemine tepki gösteren Akpınar, böyle bir şeyin mümkün olmayacağını, aksine önünün kesileceğini söyledi. Akpınar, “Bazı kesimlerin gereksiz yere gösterdiği tepkiler gibi, Küçük yaştaki kızların evliliklerin önü açılacak ya da evliliğe hazır olmayanların evlenmelerin önü açılacak diye bir şey söz konusu değildir. Müftülüklerimiz devlet makamlarıyla koordineli çalışarak bu görevi yerine getirecek. Gizli saklı bir köşede istismara ve mağduriyetlere yol açan bu uygulamaların önüne geçilmiş olacaktır” dedi.

LAİKLİKLE ALAKASI YOK

Nikahın laiklikle bir alakası olmadığını kaydeden Akpınar, dünyanın en laik ülkelerinde kiliselerde nikah kıyıldığını aktardı. Müftülerin nikah kıymasında korkulacak bir durum olmadığını açıklayan Akpınar, şunları söyledi: “Bugün dünyanın en laik ülkelerinde bile nikahlar kiliselerde papazların önderliğinde kıyılıyor. Orada laiklikte elden gitmiyor. Laikliği ortadan kaldırmaya yönelik bir girişim değildir. Kaldı ki bu talep müftülüklerin bir talebi değildir. Tamamıyla bir olgudan bir vakadan meydana gelmiştir. Bu uygulamada merdiven altı olarak devam eden bir hususu resmileştirmiş oluyor. Yasal bir boyut kazandırılıyor. İsteyen müftülüklere nikahını kıydırır isteyen nikah memuru önünde kıydırabilecek.”

İKİLİĞİ ORTADAN KALDIRACAK

Müftülerin nikah kıymasıyla ikiliğin ortadan kalkacağını ve vatandaşların işinin kolaylaşacağını savunan Akpınar, yasal ve caiz olmayan bazı birlikteliklerinde önünün kesileceğine işaret etti. Dinin nikahın ilan edilmesini istediğini aktaran Akpınar, “Din tarafların evlenmesine bir engel olup olmamasına bakar. Peygamberimiz, nikahı mescitlerde ilan ediniz demiştir. Bu mescitlerde eskiden insanların toplandığı yerler olması nedeniyledir. Nikahın mescitte kıyılma zorunluluğu yoktur. Her yerde kıyılabilir. Evlenmelerine mani olmayan kişilerin iki şahit huzurunda gerçekleştirdikleri  bir akdin adıdır” ifadelerini kullandı.

DİN DEVLETİ DEDİĞİNİZ NEDİR?

Bazı çevrelerin müftülere nikah yetkisi verilmesiyle Türkiye’nin adım adım din devleti olacağını söylemlerine tepki gösteren Akpınar, “Din devleti dediğiniz nedir? İsrail bir din devletidir. İslam, tabela Müslümanlığına ve tabela devletine karşıdır” dedi. Akpınar, “Dinde önemli olan içinin nasıl doldurulduğudur. Eğer bir yönetim adalet ve hakkaniyet esasları üzerine oturuyorsa bunun adının ne olduğu önemli değildir” ifadelerini aktardı. Akpınar, “Bir şeyin yanında din olması korkulacak bir şey değildir. Din, dürüstlük, temizlik, çalışkanlık ve üretkenliktir.  Dolayısıyla başına din koyup korkmaya gerek yoktur. Muhalefet etmek için, tepkisiyle gündeme gelen şeylerdir. Ramazan’da oruç tutunca din devleti mi oluyor? Bunlardan korkmaya gerek yok. Din, İnsanlık içindir, insanlığın dünyasını cennete çevirmek içindir. Bu vesileyle din düşmanlığı yapmak isteyen çevreler, dürüst olmalılar. Bu ihtiyari bir şeydir. Demokraside çare tükenmez. Madem halkın ve kamuoyunun eğilimi önemli o zaman vatandaşa dini nikah isteniyor mu istenmiyor mu diye sorabilirler” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.