1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nikahta memur imam ayrımı bitiyor
Nikahta memur imam ayrımı bitiyor

Nikahta memur imam ayrımı bitiyor

Türkiye’de resmi ve imam nikahı ayrımı nihayet ortadan kalkıyor. Bakanlar Kurulu’nun Meclis7e sunduğu tasarı yasallaşırsa, müftülükler ya da müftülüklerin görevlendireceği imamlar nikah kıydırabilecek

A+A-

Ahmet ÖZER

Yeni Bakanlar Kurulu’nun kurulması ile birlikte raflarda bekleyen yasa tasarıları da ortaya çıkmaya başladı. Bakanlar Kurulu tarafından, Nüfus Hizmetleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu.

Tasarıyla İçişleri Bakanlığı, il ve ilçe müftülüklerine evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilecek. Böylece müftülüğün görevlendireceği imamlar da resmi nikâh kıyacak. Tasarı ile Nüfus Hizmetleri Yasası’nın “evlendirme yetkisi” başlıklı 22. maddesine ekleme yapıldı. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı’nın evlendirme yetkisi ve görevi vereceği kurumlar arasına il ve ilçe müftülükleri de eklendi. Tasarı, Meclis’ten geçerse 22. madde şöyle olacak: “Bakanlık, evlendirme işlemlerinin nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinin bütünlüğü içerisinde yürütülmesi için gereken her türlü tedbiri alır ve uygular. Evlendirme memuru; belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde muhtardır. Bakanlık, il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine, nüfus müdürlüklerine ve dış temsilciliklere, il ve ilçe müftülüklerine evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilir. Eşlerden birinin yabancı olması halinde evlendirmeye, (...) belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yetkilidir.”

timthumb.jpg
Mevcut sistemde belediye memurları ile muhtarlar resmi nikâh kıydırabiliyor. Tasarı yasalaşırsa İçişleri Bakanlığı’nın yetki ve görev verdiği il ve ilçe müftülükleri de artık evlendirme yetkisine sahip olacak. İl ve ilçe müftülükleri de isterse imamlar aracılığıyla bu yetkiyi kullanacak.

Yıllardır iman nikahı ve resmi nikah yapmak zorunda kalan vatandaşlar, tasarının yasallaşması halinde bu yükten kurtulmuş olacak.NERDEN NEREYE

nerden-nereye.jpg
Evliliklerini dini vecibelere göre yapmak isteyen vatandaşlar, yıllarca ceza tehdidi ile karşı karşıya kalmıştı. 1980’den sonra bu alanda görece bir rahatlanma sağlansa da resmi ve imam nikahı ayrımı, evliliklerde kadınların mağduriyetine yol açıyordu. Tasarının yasallaşması ile birlikte bu sorunlar ortadan kalkmış olacak.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.