1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. Noel yortusu kutlamak caiz olur mu?
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

Noel yortusu kutlamak caiz olur mu?

A+A-

Bakara Suresi 145’inci ayeti kerimede :” Eğer sana gelen ilimden sonra onların hevasına uyarsan bil ki sende zalimlerdensin.”

Ebu Dâvud’un rivayet ettiği meşhur bir hadisi şerifte ‘de: “Kim bir kavme benzerse onlardandır.” buyurulmuştur.

Hz. Ömer (r.a): “ Allah’ın düşmanlarının bayramlarını kutlamaktan sakının” buyurur.

Hıristiyanlar ve Yahudiler, Müslümanların Kurban ve Ramazan Bayramlarını hiçbir zaman kutlamamışlardır. Kutlamaya da yanaşmazlar. Hatta Avrupa ülkelerinde Müslümanların Kurban kesmelerine yasaklar koyarlar.

Bugün milyonlarca Müslüman insan Avrupa’da yaşıyor ve onların kültürleri baskısı altında Müslüman evlat yetiştirmeye çalışanların, oranları ise üçte bire belki tekabül ediyor. Ayrıca ekonomi ve silah gücünde de, gücü ele geçiren Avrupa’nın haçlı medeniyeti kendi kültür emperyalizmini İslam ülkelerine ihraç etmeye devam ediyor. Bugün Müslümanların evlerini de, Noel ağaçları, Noel kutlamaları, Noel içkileri ve Noel hediyeleri süsülüyor.

Yine İngiltere krallık ailesi, İngiltere’de ikamet eden Müslümanların, Noel yortusu vaktinde veya vaktinden sonra evlerinde Müslüman aile fertleri için akşam yemeği vermeleri ve bu yemeğe bilerek katılanlar hakkında İslam’ın verdiği hüküm nedir?

Mesela akşam yemeği için Noele has kızartılmış Hindi ile geleneksel Noel akşamı yemeği hazırlamaları, evlerini renkli balonlarla ve kağıt zincirleri ile süslemeleri ve gizli Noel geleneğini yaşatmaları ve çocuklarına bunların gayet normal bir kutlama imacınında yetiştirilmesi gibi.

Gizli Noel (Santa) geleneği şudur:

Yakın akrabalardan her biri, yemeğe gelenlerden birisine gizlice bir hediye seçer, kutlama törenine gelenlerden ve kendisi için satın aldığı bu hediyeyi, kendisini tanımadan ona takdim eder. Gizli Santa olarak bilinen bu gelenek, Noel yortusunu kutlayan gayrimüslimler arasında yeni gelişen ve onların inançları ile ilgili Santa Claus (Noel Baba) efsanesine uygun bir gelenektir. Bu kutlama töreninde sadece Müslümanlar (aile fertleri ve yakın akrabalar) hazır bulunuyorsa, bu davranış, helâl midir, yoksa haram mıdır?

Bu benzeri Hıristiyanlık ve Yahudilik içeren kutlamalar İslam’a göre haramdır. Çünkü bu davranış, kâfirlere benzemeye çalışmak ve onlar gibi yaşamayı tercih etmektir. Bilindiği üzere Müslümanların Ramazan ve Kurban bayramı ile haftalık bayramları olan Cuma gününden başka bir dini içerikli bayramları yoktur. Bunlardan başka hangi bayram olursa olsun, onu kutlamak, onların kültürünü kabul etmek olduğu için haramdır. Bu bayram şu iki durumun dışına çıkamaz:

- Kutlanılan bayram, Allah Teâlâ’nın rızâsına vesile aramak için yapılıyorsa bu uygulama şekli de bid’attır.

Mesela Mevlid-i Nebevî’yi kutlamak gibi….

Kutlanılan bayram, Allah Teâlâ’nın rızâsına vesile aramak için yapılmayıp da sadece gelenek ve görenek olduğu için yapılıyorsa, bu davranış, kâfirlere benzemeye çalışmaktır. Çünkü bid’at olan bayramlar ihdas etmek, kendilerine muhalefet etmekle emir olunduğumuz Ehl-i Kitab’ın davranışlarındandır. Peki ya bu kutlama töreni, bizzat onların bayramlarından birisi olursa, hüküm nasıl olur?

Noel yortusu vaktinde evleri renkli balonlarla süslemek ise, onların bayram (yılbaşı) kutlamalarına açıkça iştirak etmek demektir. Müslümanın bu günleri, yılbaşı kutlaması, evleri süslemek ve yemek hazırlamak gibi davranışlardan uzak durması gerekir. Bu davranışlarda bulunursa, Kâfirlerin bayramlarına iştirak etmiş olur. Bu davranışın haram oluşunda hiçbir şüphe yoktur. Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn bu konuda şöyle demiştir:

“Aynı şekilde Müslümanların, bu münasebetle törenler düzenlemek, karşılıklı hediyeleşmek, tatlılar dağıtmak, yemekler vermek veya iş bırakmak (o günü tatil ilan etmek) suretiyle Noel yortusunu kutlayarak kâfirlere benzemeleri haramdır. Zira Nebi (s.a.v) bunu yasaklayarak şöyle demiştir: “Men teşebbehe bi kavmi fehuve minhüm/ Her kim, bir topluluğa benzerse ‘onların giyindiği gibi giyinirse, gittiği yoldan giderse ve onların işlediği fiilleri işlerse’, ‘günah ve sevap bakımından’ o da onlardandır.” Şeyhulislâm İbn Teymiyye; İktidâu’s-Sıratı’l- Mustakim Muhalefetu Ashâbi’l- Cehim adlı kitabında şöyle der:

“Bazı bayramlarda Ehl-i Kitab’a benzemek, bâtıl üzere oldukları amellerde onların kalplerine sevinç girmesine sebep olur. Belki de bu davranış, onların fırsattan yararlanmasına ve zayıfları zelil kılmasına vesile olur.

Her kim, bunlardan birisini, ister onlara şirin görünmek için yapmış olsun, ister onlara sevgi ve muhabbet beslemek için yapmış olsun, isterse başka sebeple yapmış olsun, bu kimse günahkârdır. Çünkü bu davranış, Allah’ın dînin de başkalarına (gayrimüslimlere) yağcılık yapmaktır, kâfirlerin mânevî olarak güçlenmesine ve onların dinleriyle övünmelerine sebep olur. Selametle!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.