1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Nüfus Böyle Artmaz
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Nüfus Böyle Artmaz

A+A-

Başbakanımız sayın Erdoğan, ülkenin ve milletin dev gibi sorunlarını çözdü.(Enflasyon, vesayet rejimi, ulaşım , sağlıktaki gelişmeler, ekonomi vs) Hatırlar mısınız eskiden Türkiye de her kafadan bir ses çıkardı. Kamuoyunun en tanıdığı, adını en çok duyduğu isimler genel Kurmay Başkanları, kuvvet komutanları, YÖK başkanı, gazete patronları, Danıştay, Yargıtay, AYM başkanları idi. Bu gayri tabiliği bitirmek bile başlı başına bir devrimdir.
Bu büyük işleri başaran Başbakan Erdoğan birkaç konuda başarılı olamadı. Bunlardan bazıları: eğitim,( derslik sayısının artışı, bedava kitap, her sınıfa bilgisayar, fatih projesi, eğitime bütçeden ayrılan payın artırılması...Bütün bunlar eğitim için yapılan olumlu ve büyük gelişmeler. Bu maddi katkılar, öğrencilerin bilgilerini artırdı mı, onları kötü alışkanlıklardan sıyırıp güzel hasletlere yöneltti mi? araştırmak lazım. ) ,sigara ve uyuşturucu kullanımındaki artış, suç oranlarındaki yükseliş(bilhassa hırsızlık oranındaki artış), boşanmaların çoğalması, kadına şiddet ve nüfus artışındaki gelişmeler.
Biz vatandaşlar, hükümetin bu konularda da başarılı olması için dua etmeliyiz. Aklı eren, konunun detayını bilenler de yetkilileri uyarmalı onların bu konulara dikkatlerini çekmeli.

Son günlerde, nüfus oranındaki dengesizliği gidermek için bakanların çareler ürettiğini okumakta ve duymaktayız. Lakin çare diye üretilen fikirler gerçeklere pek uymuyor. Hükümet ısrarla nüfus artışı için hedef kitle olarak çalışan hanımları seçiyor. Bunun nedeni elbette ki çalışan hanımların doğum oranındaki düşüş. Yalnız bakanlığın göz ardı ettiği bir gerçek var: Çalışan hanımların doğum oranındaki düşüşün nedeni ekonomik değil sosyolojik. Kadından sorumlu bakanımız ve bu bakanlığın yetkilileri zannediyorlar ki çalışan hanımlara doğurduğu için ekonomik destek olursak doğum oranı yükselir.Eğer bu mantık doğru olsaydı Türkiye'nin zenginlerinin çok fazla çocuk sahibi olması gerekirdi. Türkiye'de ve Dünyada insanlar zenginleştikçe, lükse, gezmeye, eğlenmeye yöneliyorlar. Çok çocuk bu hayat tarzına engel oluşturan bir hal olarak görünüyor. Bu nedenle çalışan hanımlara doğum yaptığı için sağlanacak imkânların doğum oranının artıracağı düşüncesi pek sağlıklı bir temele dayanmıyor. Bunun örneği, gelişmiş ülkelerdir. ABD, Almanya, Japonya başta olmak üzere bu yol denenmiş ve sonuç alınamamıştır.

ÇARE
Çare, ev hanımlarına yönelmek. İyi birer eğitimci, iyi birer aşçı, iyi birer mürebbiye, iyi birer, ev ekonomisti, iyi birer terzi…Oldukları halde kendilerine, ‘ ne iş yapıyorsun?’ denildiği zaman ya cahilliklerinden, ya da mütevaziliklerinden dolayı,’ çalışmıyorum ev hanımıyım’ diyen vefakar, cefakar ev hanımlarına yönelmek.Onlara her doğurduğu çocuk için sağlanacak destek hem kendisini hem ailesini teşvik edecektir.Bu yol aynı zamanda çalışan hanımlarla ev hanımı konumunda bulunan hanımlar arasındaki ekonomik, sosyolojik ve psikolojik dengesizliği de giderecektir.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Hanım Efendi ve bakanlığın yetkilileri inşallah bu gerçeğin farkındadırlar. Yoksa, bir çok konuda büyük başarılara imza atan Hükümet ve onun değerli başbakanı sayın Erdoğan tarihe, nüfustaki artışı sağlayamayan hükümet ve lider olarak geçecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum