1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Nüfus müdürlüğünde yoğunluk çilesi
Nüfus müdürlüğünde yoğunluk çilesi

Nüfus müdürlüğünde yoğunluk çilesi

Nüfus müdürlüklerinde yeni çipli kimlik kartları dolasıyla yoğunluk yaşanıyor. Personel azlığı ve sistemdeki arızalar nedeniyle, vatandaşlar gün boyunca sırada beklemek zorunda kalıyor

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Konya’da 228 bin 385 kişi yeni kimlik kartı almak için nüfus müdürlüklerine başvururken, şu ana kadar 208 bin 263 kişi yeni kimliklerine kavuştu. 1 Ocak 2017 tarihinde başlayan çipli kimlik kartlarına Konya’da yoğun ilgi var. Başvuruların başladığı ilk günden 19 Temmuz gününe kadar 228 bin 385 kişi nüfus müdürlüklerine başvurdu. 208 bin 263 kişi yeni kimlik kartlarına kavuşurken, sadece Meram, Karatay ve Selçuklu ilçelerinde 122 bin 991 kişi yeni kimlik kartı almak için başvuru yaptı.

img_6921.jpg
En fazla başvurusu ise Selçuklu ilçesinden yapıldı. Selçuklu’dan 52 bin, Meram’dan 36 bin ve Karatay’dan 33 bin kişi çipli kimlik kartı için başvuru yaptı.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ DERTLİ

Yeni kimlik kartlarını almak için çok sayıda vatandaş başvuru yaparken, personel ve kadro yetersizliği nedeni ile nüfus müdürlükleri ihtiyaca cevap veremiyor. 3 yıl içerisinde bütün Konyalıların çipli kimlik kartı alması gerekiyor, ancak nüfus müdürlüklerinin bu personel sayısı ile 7-8 yılda ancak başvuruları tamamlayabileceği kaydediliyor. Örneğin 630 bin nüfuslu olan Selçuklu ilçesinde yaşayanların tamamının 3 yılda yeni kimlik kartı alması için günlük 875 başvuru alınması gerekiyor, ancak şu anda günlük 400-450 kişinin başvurusu alınabiliyor.

250 RANDEVU ALINIYOR 75 KİŞİYE BAKILIYOR

Nüfus müdürlüklerine yeni kimlik için başvuranların büyük bir kısmının randevu almaması ise yeni sorunlara yol açıyor. Randevu almadan nüfus müdürlüklerine giden vatandaşlar uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor. Yoğunluk nedeniyle gün boyunca bekleyen vatandaşlar, işlemleri yapamayınca güvenlik görevlileri ile sık sık tartışıyor. Her nüfus müdürlüğünde randevuyla gelenlere bakan 2-3 masa olması nedeniyle randevulu gelenlerin bile işlemleri ise yetişmiyor. Personel azlığı ve sistemde yaşanan sorunlar ise işlemlerin yavaşlamasına neden oluyor. Sorunların çözümü için randevu almadan gelenlere bakılmaması, personel sayısının artırılması ve dijital sistemde çıkan sorunların giderilmesi gerekiyor.

img_8534.jpg
KİMLİK KARTLARI PTT BÜNYESİNDE BEKLETİLMELİ

Diğer bir probleminse kimlik kartlarının tesliminde kişilerin evde bulunmaması halinde kimliklerin ilçe nüfus müdürlüklerine teslim edilmesi. Vatandaşlar nüfus müdürlüklerine giderek sıra beklemeden kartlarını almaya çalışıyor ve bu da ekstradan yoğunluğa sebep oluyor. Sadece bir personelin kimlik kartını vermesi ise verim düşüklüğüne neden oluyor. Çözüm önerisi diğer kargo işlemlerinde olduğu gibi PTT bünyesinde 1 ay bekletilmesi, vatandaşlar tarafından alınmadığı taktirde Genel Merkez’e gönderilmesi yönünde.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar tarafından vatandaşların okul kayıtlarının yapılabilmesi için sahte adres beyan yaparak nüfus müdürlüklerine yönlendiriliyor. Nüfus Kanununa aykırı olan beyanlar ülke genelinde yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile çözüm üzerine görüşülmesi gerekerek, nüfus müdürlüklerindeki yoğunluğun azaltılması öngörülüyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.