1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. “Nuri Pakdil mütefekkir değil, sanatkârdı”
“Nuri Pakdil mütefekkir değil, sanatkârdı”

“Nuri Pakdil mütefekkir değil, sanatkârdı”

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, yazar Nuri Pakdil ve Edebiyat Dergisi dile geldi.

A+A-

N.E.Ü. Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Harmancı, geçtiğimiz ekim ayında vefat eden yazar Nuri Pakdil’in hayatını, fikir ve düşünceleri ile kişiliğini anlattı. Nuri Pakdil’in bir masal halesi içerisinde yaşadığını belirten Doç. Dr. Abdullah Harmancı, “Nuri Pakdil bir mütefekkir bir düşünür değil, o bir sanatkârdı.” dedi. 

“Dayanamayan portakallar çürüsün”
Pakdil ailesinin çocuklarını uzun süre okula göndermediklerini söyleyen Harmancı, Pakdil’in Ahmet Kuşçu hocadan dersler almaya başladığını ve dayısının ısrarı üzerine ilkokulu bitirdikten sonra bu sefer ailesi tarafından ortaokula yollanmayan Pakdil’le ilgili şunları dile getirdi: “Pakdil diyor ki, ben eve portakal aldığım zaman kasayla alırım. Fazla dayanamayanlar çürüsün, diyor. Bu tavır hayatındaki bütün alanlarda vardır. İnsanlarla ilişkilerinde vardır. Aslında şöyle diyebiliriz; ifratla tefrit arasında bazen ifrata yaklaşmış, bazen tefrite yaklaşmış. Ne anlamda? İnsanlara duyduğu sevgi ve davasına bağlılığı mizacı itibariyle çok aşırı uçlarda.”

“Salim Başol’un ayakkabısına tükürüyor”
Nuri Pakdil’le ilgili çıkan kitap sayısının beş olduğunu kaydeden Harmancı, Pakdil’le ilgili şu anekdotlara yer verdi: “Nuri Pakdil hayatımızda görebileceğimiz en ilginç insanlardan birisi. Hiçbir şeye sahip olmadan vefat etti. Mülkiyete karşıydı. Modern insan olması ve sessizliği çok konuşuldu. Kendisine “çelik adam” diyor. Eserlerinin, şahsiyetinin yanında ikinci planda kaldığını düşünüyorum. Pakdil, bir arkadaşıyla yolda yürürken karşıdan gelen bir beyefendinin ayakkabısına tükürüyor. Arkadaşı Pakdil’in bu tavrına şaşırıyor. Şaşıran arkadaşına sen bunun kim olduğunu biliyor musun, demiş. Hayır, efendim bilmiyorum. Bu Salim Başol. Yâni Yassıada Mahkemeleri’nin başkanı.” ŞEYMA BIYIKLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.