1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. O Bir İlim Dahisdir
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

O Bir İlim Dahisdir

A+A-

O, bir ilim dâhisidir. Kesbi (çalışarak kazanılan ilimler) ilimlerle mücehhez olduğu gibi vehbi ilmi (zahiren çalışmadan Rabbimizin lütfu olarak verilen ilimdir.) Mevla’mız kendisine bu ilmi ikram etmiştir.

Hazreti Hadimi Eserlerinde bilhassa Berika’sında İslamı, ahlakı, ilmi, irfanı ve ilim ile amel edip ihlâs sahibi olmanın hakikatını ortaya koymuştur, sergilemiştir.
Padişah 1. Mahmud’un huzurun da Beşir Ağanın da beyanına göre, Efendimizin Hadisi şeriflerinde tereddüt ettiğini zaman zaman rasülullaha sorar femi saadetlerinden (mübarek ağızlarından) tasdikini işittikten sonra kaleme almış oldukları anlaşılmaktadır ki şüphesiz böyle inanmaktayız. Arapça yazmış olduğu bu eser, bizde bulunan iki cilt ve 1464 sahife ve iki yüze yakın bölümden ibarettir.
Eserinin muhtevasında, İslam dinin esaslarını itikadi, ahlakı, ameli ve tasavvufi hususlarını bir arada toplayarak konuları işlemiş. O günün şartlarında adeta, bu hususlar üzerinde şiddetle durulması icap ettiği kanaatine varmış ve bu uğurda hizmet etmeyi her şeyin üstünde tutmuş. Ömrünü, nefeslerini dahi bu uğur da harcamış olduğu anlaşılmaktadır.

Hadim, Toros dağları içerisinde sapa bir yerde, mahrumiyet, kırsal bölge olmasına rağmen, temas ettiğimiz özellikler sebebiyle Hadim Medresesine de ilim tahsili için Osmanlı İmparatorluğu Ülkelerinden Hadime talebeler akın etmiştir.
Hadimi Hz.nin ders okuttuğu medresede yetişen değerli ilim adamları ülkenin birçok illerinde eğitim ve öğrenim hizmeti görmüşler, ilim adamları yetiştirmişlerdir. Hadimi, medresede ders okutmaya devam ederken aynı zamanda kıymetli eserler yazmakla uğraşmıştır. Hadimi hazretlerinin basılmış ve basılmamış eserlerinin sayısı 80 kadardır. ( Zamanımızdaki yazı matbaa teknoloji olmamasına rağmen!)
Bu 80 rakamı kesin değildir, böyle ilmi dirayeti güçlü olan bir zatın daha fazla eseri olduğu da düşünülebilir. Ama 80 rakamıda, hususiyle fesih bir Arab lügatı üzere yazmış olması onun ilmiye sınıfında müstesna bir yerinin olduğunu gösterir kanaatindeyim. Ve onun maddi ve manevi ilminin ikliminden istifade etmemizi temenni ederim). (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.