1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Obezite hasta ediyor
Obezite hasta ediyor

Obezite hasta ediyor

Günümüzün en önemli sağlık problemlerinden biri olan obezite, birçok hastalığın da nedeni. Diyetisyen Sibel Bulut, kalp hastalıklarından kansere kadar birçok hastalığına neden olan obezite konusunda uyarılarda bulundu.

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) obeziteyi yağ dokusunda sağlığı bozacak ölçüde anormal veya aşırı yağ birikmesi olarak tanımlıyor. Yani obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul ediliyor.
Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15-20’si, kadınlarda ise yüzde 25-30’u yağ dokusundan oluşuyor. Erkeklerde bu oranın yüzde 25’in kadınlarda ise yüzde 30’un üzerine çıkması obeziteyi oluşturuyor.

OBEZİTE NASIL SAPTANIR
Özel Konya Hospital Hastanesi’nden Diyetisyen Sibel Bulut, obezite ile ilgili çarpıcı bilgiler aktardı. Bulut, “Obezitenin belirlenmesi ile ilgili şu ifadeleri kullandı: Obeziteyi belirlemek için Dünya Sağlık Örgütü genellikle Beden Kitle İndeksi (BKI) kullanmaktadır. BKI, vücut ağırlığının (kilogram ), boyun karesine (metrekare) bölünmesiyle hesaplanır. BKI, obezitenin komplikasyonlarıyla ilişkili olan vücut yağ dağılımı hakkında bilgi vermez. Vücut yağları, vücudun üst bölümünde; bel, üst karın ve göğüs bölgelerinde toplanmış ise santral ve visseral- abdominal obezite ( elma tipi, erkek tipi) olarak vücudun alt bölümünde; kalça, uyluk ve bacaklarda toplanmış ise gluteal - femoral obezite (armut tipi, kadın tipi) olarak adlandırılır. Vücuttaki bu yağ dağılımını belirlemek için bazı belirteçler kullanılır. Bu belirteçler bel/kalça oranı (BKO) ve bel çevresidir. BKO kadınlarda 0.85 ve erkeklerde 1’den fazla ise santral obezite oluşur. Bel çevresi ölçümü karın bölgesi yağ dağılımı hakkında bilgi verir. Bel çevresinin erkeklerde 102, kadınlarda 88cm üzerinde olması kardiyovasküler hastalıklarla ilişkilidir.”

OBEZİTENİN YOL AÇTIĞI HASTALIKLAR
Obezitenin birçok hastalığın da nedeni olduğuna dikkat çeken Sibel Bulut, bu sağlık sorunlarını şöyle sıraladı: “Metabolik-hormonal komplikasyonlar, Kardiyovasküler sistem hastalıkları, Solunum sistemi hastalıkları, Sindirim Sistemi Hastalıkları, Polikistik Over Sendromu, İmmün sistem disfonksiyonu, Cilt hastalıkları, Cerrahi komplikasyonlar, Kanser, Obezitenin mekanik komplikasyonları, Psiko-sosyal komplikasyonlar.
Obezite, Tip 2 diyabet, dislipidemi, hipertansiyon ve kardiyovasküler bozukluklar ile ilişkilidir; ancak obezite kanser ilişkisi bu hastalıklardan daha güçlüdür. Son 10 yıldır yapılan epidemiyolojik, klinik ve deneysel çalışmalar, kilo vermenin meme, endometrium, özefagus, adenokarsinomlar, pankreas, kolorektral, kolon ve böbrek kanserlerinin önlenmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur.”

RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?
Obezitenin oluşmasında önemli faktörlerin bulunduğunu aktaran Bulut, bu risk faktörlerini şöyle sıraladı: “Obeziteye neden olan etmenler tam olarak açıklanamamakla birlikte aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği obezitenin en önemli nedenleri olarak kabul edilmektedir. Obezitenin oluşumunda başlıca risk faktörleri; Aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları, Yetersiz fiziksel aktivite, Yaş, Cinsiyet, Eğitim düzeyi, Sosyo – kültürel etmenler, Gelir durumu, Hormonal ve metabolik etmenler, Genetik etmenler, Psikolojik problemler, Sık aralıklarla çok düşük enerjili diyetler uygulama, Sigara, Alkol kullanma durumu , Kullanılan bazı ilaçlar (antideprasanlar vb.), Doğum sayısı ve doğumlar arası süredir.”/Şeyma BIYIKLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.