1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Odaların Duyarsızlığı
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Odaların Duyarsızlığı

A+A-

     TOBB bünyesinde bulunan GS1 Türkiye Vakfı tarafından tahsis edilen Barkod tescil işlemleri için 2016 yılı sonunda yeni kurulan veya 100 bin TL'ye kadar gelir beyan eden bir firma 300 TL öderken 2017 yılı itibari ile 2500 TL'ye yükseltilerek vatandaşa resmen üretim yapma denmiştir.

Bu artış %833'lük bir artışa tekabül etmektedir ve hala bunun bir izahı yapılmamıştır.

Kendilerine bunun sebebini soran hem bize hem de başvuru yapmak isteyen vatandaşa kısa ve öz bir açıklama yaparak böyle uygun gördük gibi saçma sapan bir cevap veriliyor.

Vatandaş soruyor bu ülke tarihinin en büyük krizi olan 2001 krizinde bile hiçbir ücrete 1 gecede bu oranda bir artış yapılmamıştır.

Bu konu hakkında yazılarımızda çağrı yaptığımız ilgili bakanlıklar ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da sessiz kalmıştır. 

Buradan Bakanlığa tekrar çağrıda bulunuyoruz küçük Esnafın soyulmasına sebep olan bu duruma müdahale edilmesi ve ekonomiye katkı sağlayacak olan esnafın önüne çıkartılan bu engelin kaldırılması ve bu fahiş artışın durdurulup ödeme yapmak zorunda kalan esnafın da parasının iade edilmesi konusunda harekete geçmesi gerekmektedir. 

2017 Yılının başında Hükümetin üretimi ve istihdamı artırmak için bazı teşvik paketleri açıklaması ve KOSGEB'den kredi vermeyi kolaylaştırdığı bir döneme denk gelmesi de ayrıca düşündürücüdür.

"Odaların hükümetin açıkladığı bu pakete destek yerine köstek mi olmak istiyor?" diye akıllara bir soru geliyor.

Hükümetin her yaptığı üretime ve istihdama yönelik başarılı adımları sanki kendi başarılarıymış gibi sahiplenip hükümete takdirlerini sunan meydanlarda ve medyada arzı endam eden oda başkanları bu tür işlerde nedense hep susmayı tercih etmektedirler çünkü hükümetin attığı o adımlarda mutlaka kendi çıkarlarını koruyan bir adım vardır ki ondan dolayı teşekkür etmektedirler.

Bu kurumları yöneten insanların milyon dolarlık şirket sahipleri olmasından dolayı küçük esnafın halinden anlamaz anlamasını beklemekte saflık olur.

Normal bir ekonomide üretimi teşvik etmek için barkod başvurusu gibi işlerden para bile talep edilmemesi gerekmektedir.

Bizim ülkemizde en küçük bir işletmeden 5 Bin TL ücret talep ederek daha yolun başında soyulmaya başlanmaktadır.

Daha önce 13 Şubat’ta TOBB’lu Soygun ve 20 Şubat'ta TESK’de mi ortak başlıklı yazımızda sebeplerini açıklamamıza rağmen bu soruna hala duyarsız olmalarının sebebini anlayabilmiş değilim. İnsanların TOBB’nin duyarsızlığını anlamak mümkün ama Konya’da ki odaların ve borsaların da kendi üyelerini koruması gerekirken hiç bir duyarlılık göstermemelerine ne demeli?

Oda ve borsaların kuruluş amacı sadece aidat ve evrak parası tahsilatı değil üyelerinin sorunları ile ilgilenmektir ama Odaların böyle davranmadığını bize ve görüşlerine başvurduğumuz esnafların şikâyetlerinden anlaşılmaktadır.

Ayrıca şikâyet edecek bir mercilerinin olmamasından dolayı da sessiz kaldıkları bir gerçektir.

KTO, KSO ve Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin ulusal basında ve gazetemizde yayınlanan haber ve yazılarla ile ilgili hiçbir girişimde bulunmaması ve konu hakkında en azından tarafımızdan bilgi istenmemesi ayrıca bir sorumsuzluk örneği.

Bu oda başkanlarının empati yapmaya davet ediyorum kendileri 15 Bin TL sermaye ile bir işletme kurarak Barkod almak isteseler 5 Bin TL'sini barkod başvurusu için TOBB GS1 Vakfına ve odalara ödeme yapmak zorunda kalsalar ne düşünürlerdi.

Bu makamlara gelen insanların maddi imkânlarının yerinde olmasından dolayı küçük bir işletmenin derdi ile dertlenmedikleri bu sebepten dolayı esnafların şikâyetlerini dikkate almadıkları düşüncesi hâsıl olmaktadır.

Esnafını düşünmeyen bir odadan ülkesine ve milletine bir hayır beklenmesi doğru olmaz.

Bu yazı toplam 1054 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.