1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Öfkemizi nasıl kontrol edebiliriz?
Öfkemizi nasıl kontrol edebiliriz?

Öfkemizi nasıl kontrol edebiliriz?

İpekyolu Sanayici ve İşadamları Derneği Bilgi Aktarım Programına misafir olan Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Psikolog Emin Yıldırım, dernek üyelerine “Öfke Kontrolü” konulu sunum yaptı. Öfkenin diğer duygular gibi normal bir duygu olduğun

A+A-

Yıldırım, “Öfke, kendimizi ve haklarımızı korumamız gerektiği mesajı veren ve bizi harekete geçiren bir duygudur. Biraz sinirli olmaktan çok şiddetli öfke yaşamaya kadar değişiklik gösterebilir. Öfke bir duygudur, davranış değildir. Öfke kontrol edilebilir ve yaşanması gereken bir duygudur. Öfkenin ifade şekli sağlıklı ve bir çözüme yönelik olmalıdır” diye konuştu. 

Öfkenin durumluk ve sürekli olarak iki şekilde ortaya çıktığını kaydeden Yıldırım, bazı kişilerin öfkelerini içe yöneltirken, bazılarında dışa yönelttiğini söyledi. Öfkenin kontrol edilebileceğini vurgulayan Yıldırım, “Öfkenin kontrollü biçimde ifade edilmesidir. “Öfkemi amacıma ulaşmayı engellemeyecek bir tarzda nasıl ifade edebilirim?” sorusunun yanıtı üzerinde düşünmek, kişinin öfke duygusunu kontrol etmesine yardımcı olur” dedi. 

Psikolog Emin Yıldırım, öfkeyi denetlemeye yönelik önerileri şöyle sıraladı: Kendi öfkenizi tetikleyen durumları ve öfkenizin biçimini tanımlayın, kendi kendinizi sakinleştirmeye yönelik egzersizleri düzenli olarak yapın, derin nefes alın, nabız atışlarınızı ve nefesinizi kontrol altına alın, kendinize, sizi sakinleştirecek cümleler söyleyin, kendinizi, kontrol etme konusunda kararlı olun, şiddete yönelik davranışları asla kabul edilebilir çözümler olarak değerlendirmeyin, öfke duygusuna evet ancak bu duyguyla davranmaya hayır,  bağırmayın, vurmayın, çevrenizdekileri, öfkelendiğinize ait bilgilendirin, kendinize zaman tanıyın, eğer mümkün ise kendinizi öfkeli olduğunuz ortamdan hemen uzaklaştırın ve sorunla ancak kontrolünüzü yeniden kazandığınızda uğraşın, problemi açıklığa kavuşturmaya çalışın ve çözümü aramaya odaklanın, bol bol gülün ve espri yeteneğinizi kullanın olaya yeni bir bakış açısı ve yeni bir çerçeve kazandırın, kişisel saldırılara cevap vermeyin kişiselleştirmekten kaçının.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum