1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Öfkeyle Kalkan, Zararla Oturur
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Öfkeyle Kalkan, Zararla Oturur

A+A-

Şiddet ve saldırganlık, toplumsal yaşamda bireylerin, özellikle çocukların daha fazla zarar gördüğü bir davranış problemidir. Şiddetin, öfkeyle birlikte olası zararlarını kestirmek daha zor olmakta ve istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir.
Şiddeti öven, kutsayan ona değer atfeden, ona itibar veren yaklaşımlar cehaletten beslenmişlerdir. Çünkü cehalet, bilgisizliğini ve yetersizliğini şiddetle örtmek ve saklamak ister. Cehalet, zayıflık ve çaresizlikle kendine bir çıkış yolu bulmak için şiddete başvurmaktadır. Çaresizlik durumunda, birey, şiddetle sonuç almaya çalışmak, kısa yoldan, kestirmeden amaca ulaşmakla sorunu aşmaya çalışır. Bu nedenle eğitim seviyesi düşük, okuma yazma oranı az toplumlarda kaba kuvvet ve şiddet, problemleri çözme aracı olarak kendine sözde meşru bir zemin bulmuştur. Bu sözde meşruiyet, şiddetin yaygınlaşması ve normalleşmesine yol açmakta ve daha fazla problemli insan davranışına neden olmaktadır.
Şiddetle sonuç alınabildiğini gören her birey veya grup daha sık şiddete başvurmaktadır. Aile içi şiddet, okulda şiddet, trafikte veya hayatın her alanında kaba gücün üstünlük kurma araçlarından biri haline getirilen şiddet olgusu, önemli bir toplumsal yaradır. Her an herkesin şiddet mağduru olabilme ihtimali, güven duygusunun zayıflaması bireyin kendini tehdit altında hissetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle şiddete yönelik ‘sıfır tolerans’ yaklaşımı her bireyin, özellikle de kurumlarımızın öncelikli referansları arasında olmalıdır.
Şiddet, madde bağımlılığı, ergenlik sorunları gibi gençliğimizi tehdit eden sorunların çözümünde uygulanacak araç ve gereçler, yol ve yöntemler birbirini destekleyici, bağlantılı çözüm imkânları sunacaktır. Örneğin, Şiddet ve saldırganlık eğiliminde olan birisinin, tecrübelerimizden, madde bağımlısı olma ihtimali daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bireyleri, şiddete sürükleyen sebepler incelenmeli, bireysel olarak rehabilite edici tedbirlerin alınması gerekmektedir.
Bu sorunlarla mücadelede sıra dışı farkındalık oluşturan çalışmalar gerçekleştirmenin yanında, çalışmaların süreklilik ve işlevsel olması için, yapısal ve kurumsal bazı düzenlemeler de yapılması gerekmektedir. Örneğin, Şiddete başvuran ya da bir mağdur bireyin, psikolojik veya sosyal destek alması için yönlendirme yapılması, zorla olmaz ama bireyi bu hizmetleri almaya ikna edecek çözümler geliştirilmesi önemli olacaktır.
Ayrıca, hayatın daha fazla karmaşık hale geldiği günümüzde, şehir yaşamı, stres ve günlük koşuşturmaca veya haksızlığa uğruyorsa bu haksızlık, herkesi şiddetin içine çekebilmektedir. Sakin insanlar bile istemeden de olsa şiddeti tercih etmek zorunda bırakılabilmektedir. Yani, herkesin şiddet mağduru olabilme ihtimali varken, faili olma ihtimali de uzak durmamaktadır. Bu nedenle herkesin, öfke kontrolü konusunda yeterliliği olması gerekmektedir.
Öfkeyle kalkan zararla oturur düşüncesinde olan sağduyulu, güçlü iletişim ve sosyal becerilere sahip bireyler, öfkesini daha yapıcı bir üslupla ifade edeceği için, öfkeyle kalkıp zararla oturmak yerine, öfkemizi kontrollü bir şekilde, konuşarak, iletişim kurarak ifade etmemiz daha doğru olacaktır. Sağlıcakla Kalın.

Bu yazı toplam 181 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum