1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Öğrenci Başarısında, Ailelerin Yapması Gerekenler
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Öğrenci Başarısında, Ailelerin Yapması Gerekenler

A+A-
Herkes en kısa ve kestirme yoldan başarıya ulaşmak ve mutlu olmak ister. Aileler de böyledir, isterler ki çocukları kendiliğinden başarılı olsunlar, kendi istedikleri gibi davransınlar, istemedikleri gibi de davranmasın isterler.

Bir şeyi sadece istemek, olması için yeterli değildir. Elde etmek için adım atmak, gayret gösterip çalışmak da gerekmektedir. Nasıl ki öğrenciler başarılı olmak için dersleri dikkatle dinleyip, tekrar etmek ve çalışmaları gerekmektedir. Aileler de aynı şekilde çocuklarının eğitim sürecine nasıl katkıda bulunacaklar, eksikler, yanlışlar neler, bunun üzerine kafa yorup ilgiyi artırmaları gerekmektedir.
Aileler aşağıdaki maddeleri dikkatle okusunlar ve önem versinler ki çocukların mutluluğu ve başarısı için bir adım atmış olsunlar.

1-     
En öncelikli konu çocuklarımızın başarısı değil, mutluluğu olmalıdır. Başarılı ama mutsuz bir çocuk değil, önce mutlu sonra başarılı olunması amaç olmalıdır.

2-      Anne-baba ve çocuk arasında açık, içten, güven veren bir iletişim olmalıdır.

3-     
Bu iletişim saygı ve saygı çerçevesinde, suçlayıcı ve yargılayıcı “sen dili” ile değil, kabul edici, davranışa odaklı “ben dili” ile kurulmalıdır.

4-     
Öğretmeni ile düzenli aralıklarla görüşülmelidir. Bu görüşmeleri çocukları tehdit ya da baskı aracına döndürmeden, çözüm ve başarı üzerine odaklanılmalıdır.

5-      Sadece okul başarısına değil, çocuğun psikososyal ihtiyaçları da karşılanmalı, samimi ve güven veren arkadaşlar edinmesine yardımcı olunmalıdır. Arkadaşlık ilişkilerinde sorun yaşanıyorsa mutlaka
uzman yardımı alınarak çözülmelidir.

6-      Ders çalışma ortamı olmalı, mutlaka masa ve sandalyede çalışması sağlanmalıdır.

7-      Okulda öğrendiği dersleri günü gününe tekrar etmeye dayalı bir ders çalışma programı hazırlanması konusunda öğretmeninden ve rehber öğretmeninden yardım alınmalıdır.

8-      Okuldan gelince en az 1,5–2 saat kadar dinlenmesine izin verin. Sadece ders çalışmaya değil, biraz oyun, TV, bilgisayar ya da diğer faaliyetlere de zaman ayırmasına yardımcı olunmalıdır.

9-      Başarıları ödüllendirirken, aşırıya kaçmadan yaşına uygun ödüller verilmelidir ya da ödül olarak bir faaliyet planlanmalıdır. (tatil, gezi vb.)

Bu maddelerdeki öneri ve tavsiyelere dikkat edildiğinde başarılı olmak için çok önemli adımlar atılmış olacaktır. Fakat tabii ki bunları gerçekleştirmek için çocuğun kendinden ve öğretmenlerinden yardım alınmalıdır. Çocuğun kendine olan inancını pekiştirip motivasyonunu artırdığımız zaman birçok çocuk olduğu yerden daha ileride olacaktır.
Çocuklarımız için gereken imkân ve fırsatları geliştirip, onun büyümesine, gelişmesine ve akademik başarısına yardımcı olmaya çalıştınız. Hala da istediğiniz başarıyı ya da sonuçları göremediğiniz için biraz üzüntü belki doğaldır ama bence her şeyin sonu değildir.
Çünkü siz elinizden geleni yaptınız ve vicdanen rahatsınız. Çocuğun kendine rağmen çok yardımcı olmak mümkün olmuyor. En az sizin istediğiniz kadar çocukların da bunu istemesi ve çaba göstermesi gerekir.
Anne babaların emeklerinin karşılığını fazlasıyla aldıkları çocuklar büyütmeleri hepimizin en çok istediği bir durumdur. Ama olmadı ise de, sizin çocuğunuzun kalbini kazanmış olmanız bile çok önemli bir başarıdır. Bunun kıymetini bilip, çocuklarımızla aramızda inşa ettiğimiz sevgi ve saygıyı koruyup, geliştirelim. Selam ve dua ile.
    
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.