1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğrenciler müsterih olsun
Öğrenciler müsterih olsun

Öğrenciler müsterih olsun

Gazetemiz yazarı Psikolojik Danışman Yazar Kerim Candan, yeni sınav sistemine ilişkin aile ve öğrencilere bilgilendirmede bulunarak, yeni yerleştirme işlemlerinin merkezi ve mahalli olarak iki başlıkta yapılacağını söyledi.Gazetemiz yazarı Psikolojik Danı

A+A-

Ahmet Dinç
Candan “Türkiye geneli 600’e yakın okula Merkezi yerleştirme ile haziran ayının ilk haftası 60 soru-90 dakika süren bir sınavla yerleştirme yapılırken, mahalli yerleştirmede ise ortaöğretim puan ortalaması ile öğrencilerin eve en yakın okula yerleşmeleri amaçlanmıştır. Sınav sistemine yönelik yapılan düzenlemeleri, öğrencilerin kaygısını azaltmak ve ilgi yetenekleri doğrultusunda bir yönlendirme ihtiyacının sonucu olarak gördüğünü belirten Candan, bu düzenlemeler öğrenci ve ailelerin kaygısını ve yükünü azaltmayı amaçlayan bir ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır” dedi.

Candan “adrese dayalı doğrudan bir yerleştirme yapılacağına yönelik algı doğru değildir, puanı yetmeyen bir öğrenci Anadolu Lisesine komşu da olsa içeriye giremeyecektir. Başvurular ortaöğretim başarı puanı ile sıralamaya göre yapılacak olup mutlaka her öğrencinin tercih edebileceği her okul türünün eğitim bölgelerine eşit dağıtılarak bu eşitsizlik algısının giderilmesi gerekir” dedi.

Son olarak Candan, yeni sistemde sınavın tercihe bırakılması önemli ve doğru bir adım, gayet açık ve anlaşılır, eleştiriler olacaktır olmalıdır da fakat öğrenci psikolojisinin eskiden bu kadar önemsenmediğini, hatta eskiden sınav veya baskı çok doğal algılandığı için öğrenci psikolojisi vb. kaygıları dile getirmek kimsenin aklına gelmediğini söyledi. Öğrencilerin sınavın nasıl olacağına odaklanmaları yerine derslerine odaklanmaları gerektiğini, belirli bir stres düzeyinin doğal olduğunu, planlı ve düzenli çalışarak başarılı olabileceklerini ifade etti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.