1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğrencilerde LYS kaygısı çok yüksek
Öğrencilerde LYS kaygısı çok yüksek

Öğrencilerde LYS kaygısı çok yüksek

LYS adayları ilk defa uygulanacak olan açık uçlu soruların sorulduğu sınava gün sayıyor.Psikolojik Danışman Sümeyra Özdilek, sınav kaygısının öğrencilerde çok fazla olduğunu belirtti.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

LYS sınavına 2 hafta kalması üzerine Konya Özel Hatem Lisesi Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Sümeyra Özdilek öğrenci ve ailelerine uyarılardı bulundu. Kalan süre içerisinde öğrencilere deneme çözmelerini tavsiye eden Özdilek, “Denemeler üzerinden eksikliklerini yanlışlarını tespit edip ve bunları gidermeleri gerekiyor. Konu çalışmak ne kadar mantıklı bilmiyorum. Büyük konuları çalışmaktan daha ziyade küçük çaplı kesinlikle soru gelen konuların üzerine yoğunlaşabilirler. Eksik oldukları, yanlış yaptıkları ya da çözemedikleri sorulardan eksikliklerini tespit edip bunlarla alakalı test çözüp bunları pekiştirmelerini öneriyorum. Son günlerini bol bol deneme çözerek değerlendirmeliler. Denemelerde hem süreyi kullanmayı öğrenmeleri açısından hem de konu eksiklerini tespit etmeleri açısından çok önemli.”dedi.

SORU ÜZERİNDE ÇOK ZAMAN HARCANMAMALI

Öğrencilerin çözemedikleri soru üzerinde çok fazla zaman harcadığını kaydeden Özdilek, çözemedikleri sorunun yanına bir işaret bırakıp geçmeleri gerektiğini belirtti.  Özdilek, açık uçlu soruların öğrencilerin gözünü korkuttuğunu ve öğrencilerde yoğun bir telaşın var olduğuna dikkat çekti. İlk kez uygulanacak bir sistem olduğunu hatırlatan Özdilek, “Sorular nasıl gelecek, kodlamayı nasıl yapacağız, o an aklımıza gelmezse, tahmin edemezsek, kodlamayı yanlış yaparsak diye endişeleri çok fazla var. Denemelerde açık uçlu sorular zaten var. Bir nevi antrenmanlılar. Ama tabi ki sınav anını ilk kez yaşayacakları için heyecanları ve telaşları var. Bunun sebebi ilk kez olması. Çünkü daha önce ÖSYM’nin bir kitabını alıp hiç açık uçlu soru çözmediler.” şeklinde konuştu.

AİLELERİN BEKLENTİSİ YÜKSEK

Sümeyra Özdilek ailelerin öğrencilerden beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirerek ailelerin nasıl davranmaları gerektiğini belirtti. Özdilek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “YGS açıklandı YGS’si iyi geçen öğrencilerden beklenti yüksek. Bunu yaptın LYS’yi de yap diye. Beklenti yüksek olduğu için büyük bir gerginlik var öğrencilerde. Ama YGS’si  çok istenilen durumda olmayan öğrencilerde de yine bir baskı var. İşte ilk sınavın zaten iyi geçmedi hadi bunda toparla diye. Öğrencilerimizde özgüven eksikleri yaşıyoruz. Onları motive etmek için seminerler, sunumlar, birebir veli görüşmeleri yapıyoruz. Sınav evet önemli. Bir mesleğe geçmeleri açısından ve ilerleyen hayatlarında bir dönüm noktası olması açısından ama hayati açıdan önemli bir şey değil. Ölüm kalım meselesi değil. Velilere bunu anlatmaya çalışıyorum. Çocuğunuz her türlü sizin çocuğunuz ve her türlü değerli bakış açısıyla yaklaşmalarını istiyorum.”

ÖĞRENCİ YÜKÜN ALTINDA EZİLİYOR

Öğrencilerin kaygılarının çok yüksek olduğunu ve bundan dolayı problem yaşadıklarının altını çizen Özdilek, öğrenci psikolojisi hakkında, ”Öğrencide şöyle bir psikoloji oluyor. İşte annem babam bana emek verdi, bunun altından nasıl kalkacağım diye. Okul dışında özel ders alıyor ve kursa gidiyorsa bunun altında eziliyorlar genelde. Her anne babanın aslında çocuğu için severek yaptığı bunların ekstra bir durum olmadığını anlatmaya çalışarak, motive etmeye çalışıyoruz. Son günlerde ders çalışmayı bırakan da var sımsıkı asılan da var. 15 günde çok şey yapılabilir veya kaybedilebir.” ifadelerini kullandı.

SINAV SİSTEMİ DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA RESMİ AÇIKLAMA YOK

Sınav sisteminin 2019’ da değişmesiyle, yeni sistemde öğrencilerin, 3 aşamalı YGS ile lise notu temel alınacağı bilgisine Özdilek, resmi bir açıklama yapılmadığını kaydetti. Sınava sadece bir defa girilerek ömür boyu aynı puanın kullanılması, soru içeriğinin de değiştirilmesine Özdilek, “Değişiklikler olabilir ama bizim bilgimiz yok. Resmi bir açıklama yapılmadı ve resmi kaynaklardan bu değişikliğe dair bir bilgi gelmedi.” dedi.

UYKU VE BESLENME ÇOK ÖNEMLİ

Özdilek son olarak uyku düzeninin ve beslenmenin önemine dikkat çekti. Gece uykusunun çok önemli olduğunu söyleyen Özdilek, öğrencilerin uykuyu alamadıkları zaman gündüz kendilerini toparlayamadıkların ve okula geldiklerinde ders dinleyemediklerini belirtti. Verimde ciddi anlamda düşüş yaşandığının altını çizen Özdilek, “Velilerle konuşup düzenli uyku uyumaları gerektiğini söyleyerek çalışıyorum. En azından her gün aynı vakitte uyuyup aynı vakitte kalkmalılar. Bilim adamlarına göre saat 11 ile 4 arasında uyumaları gerekiyor ama okulları olduğu ve yoğun bir tempoda çalıştıkları için 1-2 gibi uyuyup 7-8 gibi kalkmalarını öneriyoruz.  Beslenme noktasında güne zinde başlamaları adına kahvaltının üzerinde çok duruyoruz. Kış mevsiminden çıktık zaten vücut dirençleri azaldı sık sık hastalanıyorlar. Kahvaltıyı atlatmamalılar.” diyerek sözlerine son verdi.
img_4556.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.