1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. ÖĞRENCİLERİME VE GENÇLERE İSLAMİ YOL HARİTASI
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖĞRENCİLERİME VE GENÇLERE İSLAMİ YOL HARİTASI

A+A-

1- Genç, ilk önce kendi imanını, ve geleceğini(akıbetini) öne çıkarmalı ve örnek alacağı bir sahabeyi kiram belirlemeli. Kendisinin kurtarılmaya muhtaç olduğunu hiç bir zaman unutmamalı.

2-Din adına, İslam adına yaptığın her işi dolu dolu yapmalısın. Din adına yapılan işlerden taviz verilmez. Bir sıkımlık barutla işe başlarsan, tez zamanda yorulursun. Usanır bıkarsın. Bezginlik oluşur. Sürekli kendini yenilemelisin. Onun için de Kur’an ve Sünnetle sürekli barışık ve beraber olmalısın.

3-Kendine bir rol modeli sahabeyi kiramdan seçmelisin Onu iyi tanıyıp hayatını öğrenmelisin. Öğrendiğin sahabe hayatı gibi yaşamaya çalışırsan cennete gidebilirsin. Bu örnekle yöresel ve ırki değil, tüm ümmeti kucaklamalısın. Kendine seçtiğin rol modelle islamın bir kısmını değil, tümünü temsil etmelisin Kendine seçtiğin rol modelin izi senin izin olmalıdır.

4- İhtilaflı, tartışmalı konulardan, asırlardır müslümanlar arasında sürüp gelen mücadelelerden kesinlikle uzak durmalısın. Küçük ve islami olmayan bir konuda kendini yıpratıp küçük düşmemelisin. İman ve İslam davası önünde ve yüreğinde daima hazır olmalıdır. Onun yolundaki engeller için o engel büyüklüğünde sabırı kendinde toplamalısın.

5-Sonunda başarman için tek şart, Allahın yardım etmesini unutmamalısın. Havasız ne kadar yaşayabilirsen yardımsız da o kadar başarılı olabilirsin. Onun için duayı hiç bir zaman eksik etme. Allah ise ihlaslı kullarına yardım eder. ihlası incele, öğren, kendini ona göre uyarla, işini ona göre yap. Kalpler , Allahın elindedir. Allah onu İslama çevirirse, senin yönünde Allaha döner. Allah ise senin ihlasın olmadan kimseyi senin yönüne, yoluna çevirmez.

6-Sayılarla, rakamlarla ilgilenip de onlara takılı kalma. Ne milyonlarca kişi kalabalıktır. Ne de bir kişi çok azdır. Aradığın eğer Allah’ın (c.c) rızası ise; Allah sayıya değil de ihlaslı bir yaşantıya, çalışmaya ve temiz bir niyete ve amele önem verir.

7- Mekanlar da birinci derecede önemli değildir. Makamlar da öyle. Önemli olan Müslümanın ta kendisidir. Dağlarla düz ovalar bu iş için aynı kefededir. İblisi lain bizleri mekanların cazibesi ile ve makamların gücü ile kandırıp oyalamasın.

8-Sakın semaya el açıp dua etmeyi ihmal etme. Ne yaparsan yap, şunu unutma bir gencin en etkili silahı duasıdır. Bir kere, beş kere, on kere değil hep ve her an dualı ol. Müminin silahı duası ve abdestidir. Dua ve abdesti sakın terk etme.

9-İbadetlerinde daim ol ve aksatma! Bir vakit namaz kaçıracaksın, bunun karşılığında bin kişi namaza başlayacak olsa bile namazdan taviz verme. Eğer sen ibadetlerden taviz vererek dinine hizmet edebileceğini zannediyorsan, senin bu düşüncen kendi nefsine şeytani bir tuzak olmaktan başka bir şey değildir.

10-Bütün İslam alemi ve dünyanın bütünü; gözün bu iki şeyi görsün. Sakın yöresel ve mahalli ve ırka dayalı bir görüşe saplanıp kalma. Kendini sadece sılayı rahip olan yakın bir çevre ile sınırlayıp kalma.

11-Ümmetin geçmiş tarihini ve dünyaya verdiği insanlık dersini hiç bir zaman yok sayarak iş yapmaya kalkışma. Biz öyle bir ümmetiz ki; ilk mümin ile son mümin aynı derce ve yerde ve aynı şartlarda buluşacağız biiznillah. Ebubekir(r.a) ile aynı yerde buluşmak için Ebu Bekir gibi yaşama gayreti göstermeliyiz. Bir genç bunu asla aklından çıkarmamalıdır.

12- Cahillikle ve cahillerle savaşmayı asla terk etme ve bu konuda sabır ve sebat sahibi ol. İlim adamı olmak için çalış ve en büyük hedefin iyi bir ilim adamı olmak olmalıdır. İlim ise: A-Kuran B-hadis C-Fıkıh D- İslamla bağlantılı diğer ilimler E- Diğer bütün insani ilimlerdir.

13- İnsanlarla uzlaşmacı olmayı hiç bir zaman unutma. Hatalar karşısında da tövbe etmeye dillini alıştır. Kimse, her şeyin uzmanı olmamıştır. Mükemmel olmak sadece Allah’ın sıfatıdır. Allah Teâlâ sana ve insana bir veya iki, üç ilimde kabiliyet mutlaka vermiştir. İki veya üç işte mutlaka yetenek lütfetmiştir. ‘Her şeyden anlar’ adamlar genelde önemli işlerin ve nihai hedeflerin ayak bağı olan adamlardır.Bunu hiç bir zaman aklından çıkarma.

14- Ey delikanlı! şunu asla unutma ki, Efendimiz işlerini her daim şura yoluyla çözerdi. Yani biz şura ümmetiyiz. İstişaresiz iş, bu ümmete hayır getirmeyen işlerdir. İşlerini danışarak çözmeyi alışkanlık haline getir.

15-İblisi laneyi hiç bir zaman aklından çıkarma. En büyük düşman senin için odur. Sen ve ecdadın yokken de o vardı ve kıyamete kadar da var olmaya devam edecek. O, daha biz var olmadığımız zamandan(hz. Adem’in yaratılmasından önce) beri bizlere tuzak kurmaya devam ediyor. Her an yepyeni tuzaklar kurmak için var gücüyle çalışıyor. Sakın onu unutma eğer sen onu unutursan o seni asla unutmaz. O bizden eskidir ve çok tecrübeli ve hilekardır. O, bizden çok güçlüdür. Şu kadar ki biz, Allah ile beraber olursak ondan etkilenmeyiz. Ondan kurtulmanın tek yolu budur.

16-Ve sana ey genç kardeşim: Son sözüm;

a-Sabretmeyi öğren ve asla aceleci olma. Sabır etmeyi hak üzere yap.

b-Vakit Allah’a göredir, bize göre vakit ve zaman yoktur. Dünya ki zaman kavramı sadece Allah’a iyi kul olabilmek için yaratılmıştır. Onun için de çok sabırlı ve sabredici olacaksın.

c-Aceleci asla olma! acele işe şeytan karışır derler ve hata yapma durumun çok artar.

d- Tüketip sayan değil, çalışan ol ki sonunda komutan sen olasın.

e-Sakın sabırsız davranıp ta herşeyi, yani işlediğin fiileri berbat etme.

f-Sabır dan başka çarenin olmadığını asla unutma

g- Sana doğruyu anlatıp gösterenleri dualarından asla çıkarıp atma.

h-Sen istedik den sonra Allahın senin yardımında ve yanında olduğunu asla unutma.

ı-Allah’la beraber olan kalbin huzurlu bir kalp, düşüncenin ise hür bir düşünce olduğunu asla unutma.

j-Allah yolunda olan bir başın hiç bir zaman eğilmeyeceğini ve daima dik olup en yüce makamla ödüllendirileceğini asla unutma.

k- Bu dünyanın ve içerisindekilerin, malların, paranın, insan dışındaki diğer canlıların değerinin kabir de hiç bir şey etmediğini asla unutma.

SÖZÜN ÖZÜ “SEN BU DÜNYADA MİSAFİRSİN VE ALLAH’IN DEDİĞİ GİBİ YAŞARSAN” EBEDİ SAADET DİYARINI KAZANIRSIN.

Bu yazı toplam 2631 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum