Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmen Atamaları

A+A-

Bilindiği gibi üç gün önce yeni öğretmen atamaları yapıldı. Bu atamalarla açıkta bulunan, yani herhangi bir özel işi olsa da resmi işi olmayan üniversite mezunlarına iş imkânı sağlandı.
Bizde okumanın yani bir yüksek tahsil yapmış olmanın amacı ve anlamı resmi bir işte çalışabilmek olduğu bu atamalar yapılırken bir defa daha ortaya çıktı. Atamalar sırasında, atanmış olanlar tarafından, sergilenen sevinç manzaraları bunun böyle olduğunu bir defa daha ispatlamış bulunmaktadır. Bunları gören ve okuyan kimseler, hiç sıkıntı çekmeden, durumun böyle olduğuna kesin bir şekilde hükmeder.

Benim dikkatimi çeken manzaralar bu atamalar sırasında durumu açık bir şekilde ortaya koymuş bulunmaktadır. Çünkü bu manzaralar kimin neyi neden yaptığını açığa çıkarmıştır.
Atamalar sırasında, o güne kadar atama bekleyen ve atanmak için müracaat etmiş olan gençlerin sergiledikleri manzaralar, iyi okuyabilirsek, bize geleceğimizi de göstermektedir.
Bunları şöyle dile getirebiliriz: Bizde okumak, yani yüksek tahsil yapmak, hâlâ devlet kapısında bir iş bulabilmek, bir devlet memuru olabilmek için yapılmaktadır. Gençlere tahsil dönemleri sırasında ilerde Devlet memuru olurlarsa, memleketimizin neresinde olursa olsun, oranın çocuklarını yaşayacakları döneme göre yetiştirmek ideali verilmemektedir.
Bundan dolayı, atamalar sırasında ismi çıkan adayların gösterdikleri sevinç manzaraları, yani atılan çığlıklar, aile fertlerinin birbirlerine sarılıp ağlamaları gibi görüntüler, bir Devlet memuru olmanın verdiği sevinç manzaralarıdır.
Atama bekleyenler, bugüne kadar her hangi bir iş kurmak ve kendi işinin sahibi olmak için çalışmış ve gayret sarf etmiş değildirler. Manzara bunu göstermektedir. Hâlbuki Hükümet, bizzat Başbakan tarafından açıkladığına göre, kendi işini kurmak isteyen gençlere maddi destek vereceğini, daha güvenoyu aldığının ilk günlerinde açıklamış ve daha sonra da her vesile ile tekrar etmiş bulunmaktadır. Bu desteğin, sermaye ve kredi, hem de faizsiz veya çok düşük faizli olmak üzere, verileceğini bildirmiş bulunmaktadır.
Atamalar sırasında görünen manzaralar ise bu vaatlere pek itibar edilmemiş olduğunu göstermektedir.
Bunun sebebi ise gençlerimiz tarafından devlet memuru olmanın serbest çalışmaya tercih edilmiş olmasıdır. Çünkü gençlerimiz bu ruh hali içinde yetiştirilmekte ve yüksek tahsil bunun için yapılmakta ve ailesi tarafından da bunun için yaptırılmaktadır.
Diğer taraftan Devlet, yapacağı atamaların yerlerini önceden bildirmiş ve ilân etmiş bulunmaktadır. Bu atamaların çoğunlukla Doğu ve Güney Doğu illeri ve ilçeleridir. Atamalarda doğunun en doğusunda bir okula tayin edilmiş olsa bile, sevinçten her hangi bir eksilme olmamaktadır. Çünkü ilk hedef, Devletin kapısından içeri girebilmektir. Bu başarılabilirse, onun arkası gelir.
Tayin listesinde yer almış olmak da bunun gerçekleşmiş olduğunu göstermektedir. Artık bundan ötesi fazla pürüzlü olan bir durum değildir.
Oraya gitmemek için rapor alınabilir; gidilir ama ertesi gün olmasa da, bir veya iki ay sonra daha içerilere doğru nakil imkânı vardır ve bulunur. Yoksa da icat edilir. Önceden bilinen en önemli husus da budur.
Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımız gençlere, öteden beri yapılan işlemleri dile getirerek, Bir an önce buralardan kaçmaya çalışmamalarını tavsiye etmiştir.
Bunu beceremeyenler ise atandıkları yerde kalmış olmanın verdiği üzüntü ve iç sıkıntısı (!) ile çocuklarla ilgilenme fırsatı bile bulamazlar. Zira onlar buraya buradaki çocukları okutup yetiştirmek için değil, bir başka rahat edebilecekleri yerlere bir an önce kavuşabilmek için atandıklarını bilmektedirler. Atandıkları bu yerlerde çalışmak onlara zül gelir. Onun için bir an önce buradan, rahat edebilecekleri, daha da açıkçası, yattıkları yerden maaşlarını alabilecekleri bir yere gidebilmek onların tek hayalidir.
Devlet ve Milletimize hayırlı olsun.
 

Bu yazı toplam 384 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.