1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. ÖĞRETMENLERİMİZ SAYGIN AMMA FAKİR!
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖĞRETMENLERİMİZ SAYGIN AMMA FAKİR!

A+A-

   Dünya öğretmenler günü nedeniyle, Küresel Öğretmenler Statü Endeksi’ne konu edinilen öğretmenlere, Türkiye öğretmenlerinin durumları da yer edinmiş oldu. Türkiye Cumhuriyeti Ulusu öğretmenine en fazla saygı gösteren üç ülkeden birisi olarak kayda geçmiştir. Bu saygınlığın bir de  maddi yönü var ki, Türk öğretmeni kazancı en düşük ulus öğretmenleri arasında yer alabilmiştir.
   Birleşmiş Milletler’in ilan ettiği Dünya Öğretmenler Günü geçtiğimiz günlerde dünya çapında kutlanmış bir gündür. Bu gün dolayısıyla, Dünya Öğretmenlerinin yaşadığı sıkıntılar bir kez daha gündeme taşınıp sonraki günde bir yıllığına konuşulmamak üzere rafa kaldırılmıştır.
   Öğretmene toplumda duyulan saygı ve kazanç durumlarına ilişkin en kapsamlı araştırma 2013 yılından kalma Varkey Vakfı tarafından yapılmış olan bir araştırmadır. Küresel Öğretmen Statüsü Endeksi (Global Teacher Status İndex). Bu araştırma metininde Türkiye öğretmenleri de yer almış durumdadır.
   Türkiye’de öğretmenler gördükleri saygınlık yönünden, Çin ve Yunanistan’ın ardından üçüncü sırada yer edinmiştir kendine.
   Türk Öğretmeninin bu güzel konumu karşılığında bir de kötü konumu var. O da Türk Öğretmenleri maaş ve gelir açısından dünyada ki meslektaşlarının çok çok gerisinde yer almaktadırlar. 
   Bu araştırmada yer alan verilere göre Türk Öğretmenlerinin kazancı, dünyanın en düşük ülke öğretmenleri arasında yer almaktadır. En düşük maaş veren on ülke sıralamasında Türk Öğretmenleri, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Macaristan öğretmenlerinden sonra dördüncü sırada yer almaktadır. Bu da şu demek oluyor ki Türk Öğretmeni saygın ama fakir bir durum sergilemektedir.
   Oysa OCED’nin hazırladığı bir eğitim raporunda, “Vasıflı ve yüksek kaliteli öğretmenlere sahip olmak için çalışma koşulları ve maaşlar sunmak gerekmektedir denilerek tavsiyelerde bulunulmaktadır. 
   Öğretmenlerine en iyi maaş veren ülkeler sıralamasında ilk üç sırada ise; Lüksemburg, İsviçre ve Almanya yer almıştır. 
   Öğretmenlerin en düşük maaş aldıkları ülkeler ve ortalama yıllık maaş tutarları ise şöyle sıralanmıştır. Slovakya 19, Çekya 22, Polonya 26, Macaristan 27, Türkiye 31, Yunanistan 35, Şili 39, İsrail 42, Yeni Zelanda 46, Slovenya 46, 
   Bu rakamlar 2013 yılında ki Dolar değeri 1,77 TL. yani Bi ABD Doları (Brüt).
   Öğretmenlerinin en yüksek maaş aldığı ülkeler ise şöyle sıralanmaktadır:
   Hangi ülke hangi ortalama maaş vermektedir:
   Lüksemburg  137, İsviçre  107, Almanya  89, Güney Kore 77, Avusturya  76, Hollanda 69, ABD 68, Kanada 65, Japonya 64, İrlanda 64, 
   2103 yılında Dolar değeri 1,77 TL. Bin ABD (brüt)
   Öğretmenine en çok saygılı olan ülkeler ise şöyle sıralanmaktadır:
   Çin 100, Yunanistan 73.7, Türkiye 73, Güney Kore 62.0, Yeni Zelanda 54.0,  Mısır  49.3,  Singapur  46.3, Hollanda  40.3, ABD  38.4,  İngiltere  36.7,  Fransa  32.3,  İspanya  30.7,  Finlandiya  28.9,  Portekiz  26.0, Almanya  21.6, Japonya 16.2,  İtalya  13.0,  Çekya 12.1, Brezilya  2.1,  İsrail 2.0.  Olarak sıralanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Öğretmenleri bu sıralamada ilk üç sıralamada ki yerini almıştır. Bunun bir nedeni de, Müslüman bir ülke olması ve İslamın ahlak sistemindeki, ilim adamına saygı ve büyüklere saygı olarak görülmelidir.
   Fi Emanillah!...

Bu yazı toplam 1920 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.