1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Öğretmenlik Ve Formasyon
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmenlik Ve Formasyon

A+A-
Şu bizim Milli eğitim bir türlü düzelmek bilmez.
Hani zamanın bakanının söylediği rivayet edilen bir söz vardır:

“Şu okullar olmasa milli eğitimi çok iyi idare edeceğim!”

Geçmişte âcizane bende bir dönem Milli eğitim danışma şurasında görev yaptım. Bir okulda iki dönem Okul Aile Birliği başkanlığı yaptım. Hiç derdinin, sıkıntısının bittiğini görmedim.
Bizim Milli eğitim sistemimiz adeta  “yaz-boz” tahtası gibi. AK Parti döneminde de bütçeden en fazla pay Milli eğitime ayrılırken, yine en çok değişikliğe uğrayan sisteminde Milli eğitim olduğu bir gerçektir ve bu değişiklik bir türlü bitmiyor. Gerçi AK parti döneminde Milli eğitim üzerinde çok değişiklik yapıldı. Birçok eleştiriler aldı ama, belli noktalarda da eşitsizlikler ve yakınmalar giderildi. 28 Şubat sürecinde mağdur oldukları iddia edilenlerin mağduriyetleri büyük ölçüde giderildi.

Geçtiğimiz gün  NEÜ. İlahiyatlı öğrencilerin Konya’da formasyon ile ilgili protestosu vardı. Bence haklı bir protesto idi.
YÖK’ün formasyon verilecek öğrenci sayısına sınırlama getirmesi, İlahiyat fakültesi öğrencilerinin haklarının ellerinden alınmasına neden olabilecek. Öğrenciler bu sayının artırılmasını istemektedirler.
Getirilen yeni uygulamayla Eğitim Fakültelerinden Din Kültürü öğretmenliği bölümünün kaldırıldığı, ve yerine 1 yıllık pedagojik formasyon eğitim getirildiği görülmektedir. 28 Şubat süreci ile eğitim ve öğretimde ve üniversitelere girişte eşitlik alınmasına rağmen, yeniden eskiye dönüşülmesi doğru olmadığını düşünmekteyim. Öğrencilerin bu noktada isteklerini haklı bulmaktayım.
İlahiyat fakültesinde eğitim süresi hazırlık sınıfı ile 5 yıldır. Akait, Siyer-i  nebi,  Felsefe, kelam gibi ağır derler gören bu öğrenciler pedagoji adı altında mağdur edilmeden yeni bir düzenleme getirilmelidir. Bu görev hükümet ve YÖK’e düşmektedir. Ülkemizde sorunların çözümünde dev adımlar atan AK parti sanırım bu sorunun da çözümünü sağlayacaktır. En azından beklenti bu yöndedir.
Yılda 15 bin öğrenciye pedagojik hak tanınması Fen- Edebiyat fakültesi öğrencilerine yetmez bile. Ya bu kontenjan artırılmalı, ya da eski sistemle ilahiyat öğrencilerine ara sınıflarca pedogojik formasyon tamamlattırılmalıdır.
Zor bir okulda eğitim ve öğretim gören İlahiyat fakültesi öğrdencileri  pedagojik formasyon uğruna, öğretmenliklerini kaybetmemelidir.
Bu yazı toplam 227 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.