1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Okul Başarısında Psikolojik Engeller
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Okul Başarısında Psikolojik Engeller

A+A-

Çok ders çalıştığı halde başarılı olamayan öğrenci profilini dikkate aldığımızda çok çalışmanın başarı için her zaman yeterli olamayacağını düşünebiliriz.

Çünkü başarılı olmak için insan psikolojisi de çok önemlidir. Öğrencilerimiz için de aynı durum geçerlidir. Ergenlik dönemi gelişimsel özelliklerinin yanında sorunlarının da yaşanabileceği ortaokul yıllarında öğrencilerin psikolojisi çok önemlidir. Bundan dolayıdır ki ergenlik dönemi, psikolojik desteğe ihtiyaç duydukları önemli bir yaş aralığıdır.

Değiştirilmeye çalışılmasına ve önemli adımlar atılmasına rağmen eğitim sistemimiz sadece başarı odaklı olmasının yanında ezberciliğe ve test çözmeye dayalı bir yapıdan tamamen uzaklaşamamıştır. Bunun farkında olan karar vericilerin de buna yönelik eleştirileri ve çözüm arayışı içerisinde olduklarını söyleyebiliriz. Anne babaların çocuklarından potansiyellerinin üzerindeki beklentileri, çok kazanç getiren bir meslek hedefleri de sınavları bütün toplumun koşuştuğu bir maratona çevirmiştir.

Bu maratonda kendisinden başarı beklenen öğrencilerin psikolojik hali başarı ve mutluluk için bir ön koşuldur. Bu maraton onların Buluğ çağına denk gelmekte olup kişisel problemlerin yoğun yaşandığı bir dönemdir. Çocuklar bu dönemde kim oldukları sorusuna cevap ararlar. Ben kimim? Nasıl bir insanım? gibi soruların yanında fiziksel görünümleri de bir kaygı kaynağı olabilmektedir. Kendisi ile ilgili olarak güzel ya da yakışıklı olup olmadığı ile ilgili sürekli bir cevap arayışındadırlar. Bu nedenle başkalarından gelen geri bildirimlere aşırı değer atfederler. Anne babaların düşüncelerinin yerine arkadaşlarının düşüncelerine daha çok önem vermeye başlarlar. Bunu sosyal medya alışkanlıklarının yoğunluğu ile de anlayabiliriz.

Fiziksel anlamda aşırı kilo, gözlük kullanımı, yüzdeki bir ben, akranları tarafından lakapla çağrılmaları, alay edilmeleri gibi çeşitli özellikler ve sorunlar da onların zihnini epeyce meşgul eder. Ayrıca kişisel problemlerin yanında aşırı sınav kaygısı da başarıya engel bir durumdur. Ailesinin maddi gücünü başkaları ile kıyaslamaya, yaşadığı maddi sorunlar için anne babasını suçlamaya da eğilimli olurlar. Kişisel özellik anlamında da aşırı çekingen ve utangaç olan öğrenciler de olumsuzluklardan çabuk etkilenirler. Ailesi tarafından kişiliğine ve kararlarına saygı duyulmuş çocuklar kendisi ile barışık ve problem çözme becerisi güçlü olurken, kişiliğine ve farklılıklarına saygı duyulmamış çocuklar ise kendisi ile barışık olmayıp problemler karşısında çaresizlik yaşamaktadırlar.

Bütün bu saydığımız konu ve sorunlarla zihni meşgul olan öğrencilerin dersi etkin dinlemesi kolay değildir. Çünkü bu sorunlarla baş etmede yetersizlik ve çaresizlik içerisinde olan bir öğrenci psikolojik anlamda mutlu değilse başarı için gerekli olan potansiyelini harekete geçiremeyecektir. Biz de biliriz ki ders derste öğrenilir. Öğrencinin de ders saatlerinde kendini derse verip etkin bir dinleme ve katılım göstermesi öğrenme için ciddi bir gerekliliktir. Ders esnasında zihni yukarıdaki problemlerle meşgul olan bir öğrenci dersi anlama ve öğrenmede güçlük yaşamaktadır. Bu nedenle çocuklarımızdan sürekli ders çalışmasını beklemek yerine onların psikolojisi ve ihtiyaçlarını da dikkate alarak doğru bir tutum geliştirmeliyiz. Onlarla güçlü, açık ve güven veren bir iletişim kurarsak sorunların çözümünde onlara yardımcı olabiliriz.

Başarı ve mutluluğa sürekli ders çalışanlar değil, kendisi ve çevresi ile barışık, iletişim kurabilen, çok olmasa da az ama sürekli ve planlı çalışan, anne babası ile gerçekçi ve nitelikli iletişim kurabilen öğrenciler ulaşacaktır. Bunun yanında çok başarılı olduğu halde mutlu olamayan insanlar da vardır. Biz onlara insanları sevmeyi, saygı duymayı, konuşmayı, okumayı, dinlemeyi ve iyiliği öğrettiğimizde onlar hangi işi yaparlarsa yapsınlar mutlu olacaklardır.

Öğrencilerin yaşadığı psikolojik engellerde aile ilgisi ve desteği bir uzman desteği ile pekiştirilerek psikolojik sorunlara dair öğrenciye profesyonel bir yardım sağlanmalıdır. Bu profesyonel destek konusunda en yakın yardımcınız Okul Rehberlik ve Psikolojik Danışman Öğretmenleri olacaktır. Selam ve dua ile.

 

Bu yazı toplam 912 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.