1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Okul Başarısında Uyumun Önemi
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Okul Başarısında Uyumun Önemi

A+A-

Uzun bir tatil döneminin ardından öğrenciler ve aileleri! bugün ders başı yaptılar. Öğrenciler okul sıralarında, aileler ise öğrenci ihtiyaçlarının karşılanmasından ev ödevlerine kadar birçok konuda aynı heyecan ve telaşı hissetmektedirler.

Birinci sınıf öğrencileri ya da yeni bir okulda eğitime başlayan (5. Sınıf ya da 9. Sınıf gibi) öğrenciler için bu heyecan daha fazla olmaktadır. Yeni bir çevreye uyum sağlamak, yeni arkadaşlar edinmek sanıldığı kadar kolay olmayan bir uyum gerektirir.
Çocuklardaki kişilik özelliklerine göre uyum süreçleri farklı olabilmektedir. Özgüven sahibi, kendini ifade edebilen, ailesi tarafından ilgi ve destek gören çocuklar daha kolay sosyalleşip uyum sağlarken, çekingen çocuklar daha zor uyum sağlamaktadır ya da sağlayamamaktadır.
Okula uyum konusunda okul bünyesinde yapılan çalışmalar çok faydalı ve bu süreci kolaylaştıran bir katkı sağlamaktadır. Okul yönetiminden birimlerine, öğretmenlerden yardımcı personele ve okul çevresine kadar her paydaş tanıtılmalıdır. Bunun yanında okul kuralları ve öğrencilerden beklenen davranışlar açık seçik net bir şekilde anlatılmalıdır.
Genellikle yüzeysel geçilen okula uyum süreci, öğrencilerin psikososyal gelişimi ve akademik başarıları açısından çok önemli bir süreçtir. Öğrencilerin arkadaş edinmelerini kolaylaştırıcı tanışma etkinlikleri yanında öğretmenlerin ders anlatımından müfredata kadar her konuda tam bir uyum sağlamış olmaları okul başarısı için önemli bir ön koşuldur.
Okulun ilk birkaç haftasında öğrencilerin, bu uyum sürecini tamamlamış olması beklenir. Çünkü öğrenme ve öğretim bir müfredat takviminde devam etmekte ve öğrencilerin makul bir sürede öğrenme, dinleme, ders çalışma, ödev yapma konularında bir istikrar çizgisi yakalamaları önemli bir gereklilik olmaktadır. Özellikle sonraki sınıflarda da aynı sorumluluk ve gayreti gösterip çalışması gerekmektedir. Bu nedenle de okula iyi bir başlangıç yapması öğrenciyi başarıya götürecek bir disipline sahip olmasını sağlayacaktır.
Nasıl başlanırsa öyle devam edeceğinden çocuklarımızın her türlü ihtiyacını en geç ilk hafta içinde tamamlanması gerekmektedir. Akabinde öğretmenleri tanıması, okul ders çizelgesine uygun bir ders çalışma programı hazırlaması konusunda destek olunmalıdır.
Öğrenciler dersler arasındaki zinciri koparmadan, disiplinli bir tutum geliştirmelerinde okul ve ailenin ilgi ve desteği önemlidir. Kendi başlarına bıraktığımız zaman dersleri bıraktılar mı sonradan toparlaması daha fazla emek ve enerji kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle ders derste öğrenilir, etkin dinleme, ders tekrarı ve diğer öğrenme ilkeleri konusunda okul bünyesinde bir ders çalışma programı hazırlanması sağlanmalı, bu program evde aile tarafından da incelenip, taraflarca istişare ederek, birlikte karar alınması programa riayet etme davranışını artıracaktır.
Bütün bu süreçler okulun açıldığı ilk birkaç haftada tamamlanmış olması gerekir ki, uyum süreci tamamlanmış olsun. Son sınıfa gelmiş hala okula uyum sorunu yaşayan öğrenciler hem aileler hem de okul için bir çok sorunun oluşmasında önemli bir neden olmaktadır. Eğer uyum sorunu devam eden öğrencilerimiz varsa mutlaka okul psikolojik danışmanından bir yardım alınmalıdır. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 440 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.