1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Okullar Açıldı Ama !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Okullar Açıldı Ama !..

A+A-

Osmanlı’dan beri eğitim ve öğretimin sorunu bitmez.
Sözün ona, bizim Eğitim Bakanlığının adı “Milli” ibaresiyle başlar. Ancak ne yazık ki, eğitimimiz hiçbir zaman “Milli” olmamıştır. Her gelen hükümet, her gelen bakan buna bir parmak atarak sistemi karıştırmıştır.
Bırakınız bir hükümetin programı, aynı hükümet içinde bile bakan değişse bile eğitim de değişikliğe gidiyoruz.
Hani meşhur bir söz vardır. Zamanın Milli Eğitim Bakanı “ Şu okullar olmasa, Milli eğitimi ne güzel idare edeceğim” demiş. Gerçekten Milli eğitim çok zor…
Üniversiteler de tek tek açılmaya devam ediyor. Öğrencisiyle, velisi ve öğretim kadrolarıyla hepsine keyifli ve bir o kadar da verimli bir öğretim yılı diliyorum...
Sorunlar çok
16 Eylül 2013 Pazartesi günü ilk ve ortaöğretim öğrencileri için yeni öğretim yılı başlamasına karşın kayıt olma, okul bulma, giysi türü ve daha birçok konuda hâlâ karmaşa yaşanıyor.

Bunların yanında yıllardır sürüp gelen bir türlü çözülmeyen, eğitimde niteliği düşüren; ikili öğretim, birleştirilmiş sınıf, öğretmen eksikliği, sınıf kalabalığı, öğretim birliğinin bozulması, ders programlarının ve kitaplarının bilimsel içerikten yoksunluğu, okulların fiziki yetersizliği gibi sorunlar…
Birde BDP’nin Boykot çağrısı var. Doğu ve Güneydoğu illerinde kısmen de olsa bu çağrı cevap bulduğunu duyuyoruz. BDP diretiyor ki, “Ana dilde eğitim”
Ünlü “karınca ve cırcırböceği” masalındaki gibi, bütün yaz yatan Milli Eğitim Bakanlığı, okullar açılırken aldığı önlemlerle sorunları çözemiyor.
Yani yüzyıldır bizim Milli eğitim sistemimiz “Yaz-boz”
Son zamanlarda ise tek iyi tarafı, okullarda özellikle ilköğretimde devletin çocuklarımıza verdiği, ders kitapları, bilgisayarlar küçümsenmemelidir.
Herkesi, ülkeyi yakından ilgilendiren eğitimde “Ben yaptım oldu, doğrusu budur” demekle işler sağlıklı yürümüyor.
Okullar başladı. Adrese dayalı kayıt nedeniyle hala Konya’da ve Türkiye’de bir çok veli çocuğunu istediği okula gönderemiyor. Bunun için olmadık cambazlıklara başvuruluyor. Bunun önüne geçilmelidir. O yüzden Konya’mızda da veliler gösteri yapıp, toplantı düzenliyorlar.
Bu yıl SBS’ye yaklaşık 1 milyon 270 bin öğrenci girdi.
Bu öğrencilerin bir bölümü aldıkları puanlara göre kimi okullara yerleştiler. Sınava girenlerin yarıdan fazlası, yaklaşık 657 bin öğrenci ise ortada kaldı.
Genel liseler kaldırıldığı için bu öğrencilere; meslek lisesi, imam hatip lisesi, çok programlı lise ya da açık lise adresleri gösterildi.
Derslik sıkıntısı, okullar ikili öğretim (sabahçı-öğleci), birleştirilmiş ve kalabalık sınıf uygulamaları hala 21 asırda var. Sınıflık eksiğinin giderilmesine çalışılıyor.
Şehir geneline baktığımızda Öğrenci gelinceye kadar kiracı bulmakta zorlanan ve birkaç yüz liralık kiraya evet diyen ev sahipleri şimdi uçuyorlar.
Trafik okulların açılmasıyla biraz daha sabah ve akşamları keşme-keş hal alıyor. İnsanlar bir birine saygı göstermelidir. Özellikle dolmuş şoförleri ve belediye otobüs şoförleri çok dikkat etmek zorunda olduklarını hatırlamalılar.
Ama nerdeee...
Umarız bu yıl, bu konuda, bir ilk yaşanır ve öğrenciler yer, yurt, burs, yemek sıkıntısı yaşamadan eğitime başlar ve kendilerini en iyi şekilde derslerine verirler...
Çünkü gençlik ve çocuklarımız bizim geleceğimiz.
Onların her alanda iyi yetişmesi gerekir. Öğretmenlerimiz çocuklarımızı Mili değerlere saygılı, dinini, tarihini bilen, büyüğe saygı, küçüğe sevgi, doğa ve hayvan sevgisini iyi vermelidirler. Özellikle ilköğretimde yeni okula başlayan minik yavrularımızın bazı yanlışlarını anlayışla karşılayıp, o yanlışların düzeltilmesine çalışmalıdırlar. Ailelerinden yeni kopan bu çocukların beyin olarak şekillenmesi bu yuvalarda başlayacaktır. Temel ilköğretimde atılacaktır. Eskiden bizi babalarımız okula verirken öğretmene “Eti senin, kemiği bizim” diyerek teslim ederdi. Şimdi belki bu yapılmıyor ama, hem öğretmen, hem veli bir birine yardımcı olmalıdır.


 

Bu yazı toplam 285 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.