1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Okullar Açıldı Ama
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Okullar Açıldı Ama

A+A-

Geçtiğimiz günlerde Konya’da uzunca süredir beklenilen yağış gelmiş, yine o bildik manzaralarla karlışamıştık. Şehir merkezinde kısa süreli aralıklarla sağnak yağış caddeleri göle çevirmişti.
İki gün önce yine yağış geldi.

Yine aynı görüntülere bu kez başka bir sıkıntılar eklendi.

Bu sıkıntıların başında “kaş yapayım derken” göz çıkartırcasına şehrin en kalabalık, en yoğun caddelerin direklerine konulan sözde güzellik olsun diye konulan koca çiçek saksıları aşırı rüzgarla yerlere serildi. Allah’tan öğle saatlerinde böylesi bir afatta ve okulların açıldığı bu günlerde bir facia yaşanmadı ama, kaldırımlardan geçilmez, çöp deryasına döndü.
Yine aynı günlerde ve bugünlerde trafik yoğunluğu arttı. Dolmuşlar zaten kural tanımaz bir iş yapmaktadırlar. Duraklar kullanılmadan yolcu indirip- bindirmektedirler. Su birikintileri sıkışan araç trafiğinde insanların ve özellikle de çocukların üzerine geldi. Zaman zaman ise belli arterlerde uyarılara rağmen tedbir alınmadığından trafik tıkandı. Sonbahar ve kış aylarında sanırım bu görüntüler daha da artacak. Bakalım bizim bu uyarılarımızı şehrin yöneticileri daha ne kadar kulak tıkayacaklar ?
İşte yağışlar başladı. Şehir nüfusu yoğunlaşıyor. Daha üniversiteler açılmadı. Sonunda da korkulan oldu.Yollar göle dönerken trafiği durma noktasına gelmedi, durdu!
Oysa; Aylar öncesinden bile belliydi, 2016-2017 eğitim ve öğretim döneminin 19 Eylül’de başlayacağı.

Yani;

3 aylık tatilin ardından Konya’da bir anda yaklaşık 500 bin öğrencinin ders başı yapacağı da belliydi.
Size okulların açılışna bir okuldan daha manzara sunayım. Özel İdare 100.yıl ilköğretim okulunda sabahın erken saatlerinde özellikle ilkokula yeni başlayacak çocuklarımız ve velileri bahçeyi doldurdu. Tören yapıldı. Sonra birinci sınıf öğrencilerinin sınıfları ve öğretmenleri belli olsun diye okul yönetimi sözde adaletli davranmak adına kura ile öğrencilerin sınıflarını ve öğretmenlerini belirlediler. İnanın öylesine saçmalıklar yaşandı ki, hem küçük çocuklar, hem veliler birkaç saat ayakta beklediler ve böylesi adalete lanet olsun dediler. Sanki okul yöneticileri ABD’yi yeni bulmuş gibi iş yaptılar !..
İşine gitmek isteyen veliler, işlerine geç kaldı. Minik çocukların dermanı kesildi.

Dün;
Konya’nın ana arterlerinde otobüsler de vardı, minibüsler de. Çimento araçları da vardı servis araçları da. Kamu araçları da vardı özel araçlar da. Kamyonlar da vardı ve TIR’lar da, yolcu otobüsleri de...
Allah aşkına?Dünyanın hangi kentinde bu kadar çok araç aynı anda aynı güzergahlarda trafiğe çıkabiliyor?
Israrla söylüyoruz.

Konya’da kamyon ve TIR yasağı uygulanmıyor.Daha doğrusu uygulanamıyor.Pek çok kavşak, trafik lambaları ile yönetilmeye çalışılınca kilometreyi bulan kuyruklar oluşuyor.
Oysa;Kırmızı ışık, bazı kavşaklarda gereksizce yanıyor ve uzun yanıyor.
Ne trafik zabıtası, ne de trafik polisi Konya’da adeta yok hükmünde.Dün neredeyse ana arterlerde kilitlenmeyen yol yoktu.
Neden, çünkü kenti yönetenlerin iş bilmezliği yüzünden.
Bu kadar mı zor, Konya’da kamunun mesai saatlerini, bazı büyük şehirlerdeki gibi düzenlemek?
Bu kadar mı zor, şehir içine TIR ve kamyon sokmamak?
Gerçekten inanılacak gibi değil!
Buraya yazıyorum.
Konya’nın bu yöneticileri, Ankara’da görev yapıyor olsalar, görev süreleri 1 hafta bile sürmezdi! Özellikle şehircilik konusunda bizim yöneticilerimiz Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten ders almalıdır.
 

Bu yazı toplam 264 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.