Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

OKULLAR AÇILIYOR

A+A-

Uzun bir tatilin arkasından önümüzdeki hafta başından itibaren okullar açılacak. Şüphesiz bu açılış pek çok kimseyi sevindirecek. Başta okul ve okuma çağına gelmiş bulunan küçük çocuklar ve onların büyümesini ve okumasını dört gözle bekleyen anne babaları olmak üzere pek çok yakınları da bundan mutluluk duyacaklar.
Yeni bir ortama geçmek, o güne kadar içinde yaşadığı ortamı terk etmek ve çocuk olmaları sebebiyle daha çok her istediklerine önem veren bir aile büyüklerinden farklı bir ortamda bulunmak bazı küçüklerin pek de hoş karşılamayacakları da mümkündür. Ama eminim ki, bu ortam kendilerini çok çabuk bir şekilde içine çekecek ve onlar da kolaylıkla bundan mutlu olacaklardır.   
Tabii daha önce okul talebesi olup tatil sebebiyle arkadaşlarından ayrılmak mecburiyetinde kalan ve arkadaşlarını hasretini çeken öğrenciler de mutlaka sevinenler arasında yer alacaklardır. 
Çünkü onlarla paylaşacakları yeni şeyleri vardır. Hatta yaptığı gezi ve tatilde kendisini meşgul eden, dikkatini çeken ve kendisinde bir farkındalık sağlayan şeyleri bir an önce eski arkadaşlarıyla paylaşabilmek duygusu diğer duyguların da önüne geçebilir. 
Ancak okula yeni başlayacak çocukları sebebiyle sevinen anne ve babaların sevinçleri mutlaka diğerlerinden daha çok olacaktır. Zira yıllardır bir an önce büyüse de onun okula gittiğini bir görsek özlemiyle yanan anne ve babaların bu hasretlerinin sona ermesi ve kendilerini mutlu hissetmeleri diğer sevinçlerin mutlaka önündedir. Tabii bunu da haklı görmek gerekir. 
Niçin okula gittiğini ve gitmesi gerektiğini bilen ve şimdiye kadar bulunduğu okulda kazandığı bilgi ve donanımlarını artırmak beklentisi içinde olan devamlı öğrencilerin haklı beklentileri her şeyin üstündedir. Dolayısıyla onların sevinçleri eski arkadaşlarıyla karşılaşmanın verdiği sevinçten daha tatlı ve onurludur. 
Hiç şüphesiz okulların açılmasından dolayı sevinenler sadece orada öğrenci olan veya onların anne ve babalarından ibaret değildir. 
Bu arada eğitim ve öğretimin önemli unsuru olan Öğretmenlerin sevinçlerini de unutmamak gerekir. Çünkü onlar en az sekiz ay beraber oldukları, tatlı ve bazen de istenmeyen ve hoş olmayan durumlarla karşılaşmış olsalar bile emek verip yetiştirmeye çalıştıkları ve toplum içinde ve yaşadıkları dünyada yer bulmalarını ve bu yerlerinin nasıl olması gerektiği konusunda kendilerine yol gösterdikleri öğrencilerini eminim ki, tatil boyunca hasretle beklediler. 
Bu arada tatilin bitmesinden ve okulların açılmasından memnun olacak daha geniş bir zümrenin bulunduğunu da unutmayalım. Okulların açılması aynı zamanda, ticaret erbabı ve pazarlamacılardan tutun da ticarete konu olan her türlü işle meşgul olan kimseleri hareketlendiren bir gelişmedir. Bu açıdan okulların açılması demek, aynı zamanda, çarşı ve pazarın hareketlenmesi demektir. 
Bu sebeple bize düşen ‘yeni ders yılının herkes için hayırlı olmasını’ dilemek düşer.

Bu yazı toplam 777 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.