1. YAZARLAR

  2. Ufuk Kendirci

  3. Okullar neden açılmalı?
Ufuk Kendirci

Ufuk Kendirci

Yazarın Tüm Yazıları >

Okullar neden açılmalı?

A+A-

Yazımın ardından eğitim camiasından sevdiğim insanlar tarafından tepki alabilirim. Ancak işim gereği düşündüklerimi paylaşmak zorundayım ve okulların açılma fikrine sıcak bakanlardanım. Birden fazla nedenle konuyu açıklayabilirim. En basit  anlatımla ders çalışma pratiğimiz eksik olduğundan dolayı eğitime verilen bu aradan sonra  yeniden derslere adapte olma sürecimiz tahmin ettiğimizden daha uzun sürecektir. Salgının ne zaman biteceğini de tahayyül edemediğimiz için eğitim sistemi başlamalıdır. Eski düzenimize belki 1 yıl belki de 2 yıl dönemeyeceğiz. Bu süreç zaten iyi yönetilemeyen eğitim sistemini daha fazla çıkmaza sürecektir.

Başka bir pencere daha açalım. Şu anda okula gitmeyip aktif hayatını tamamen evde geçiren, dışarıya çıkmayan kaç çocuğumuz var? Okula gitmeyen gençler evde izolasyon kurallarına uyulduğuna inanılıyorsa okullar bu yıl kapalı durabilir. Çocuklar aileleriyle tatile giderken, akranlarıyla görüşürken, faal yaşamlarına nispeten dönmüşken okulların kapalı olmasının izahını anlayamam. Şu andaki dünya ülkelerinin virüse karşı politikası “Sen önlemlerini al, virüs seni bulacaksa zaten bulur”

Söylemek istediğim, normal yaşantımıza bir şekilde ekonomik veya psikolojik nedenlerle dönmüşken her şeyin açık, eğitimin kapalı olması beklenemez. Ya nisan ayına geri dönüp kısıtlamalara gideceğiz (en gelişmiş ülkeler dahi şu anda yapamaz) ya da yukarıda belirttiğim gibi kişisel önlemlerimizi artırıp yaşamımıza devam edeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar