1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Okullarda toplanan zorunlu bağışlara ŞİKAYET YAĞIYOR
Okullarda toplanan zorunlu bağışlara  ŞİKAYET YAĞIYOR

Okullarda toplanan zorunlu bağışlara ŞİKAYET YAĞIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın devlet okullarında ücretsiz eğitime geçmesine ve okul idarelerine velilerden para istemeyin ikazı yapmasına rağmen, bazı devlet okullarının zorunlu para toplaması velilerin tepkisini çekiyor.

A+A-

Ümit ÖZEL

Yeni eğitim öğretim yılına sayılı günler kala çocuklarını kıt kanaat okula gönderen velileri yasa dışı yeni masraflar bekliyor. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da bazı ilkokul, ortaokul ve liselerde yeni kayıt yaptıracak öğrencilerden kayıt parası, spor parası ve bağış adı altında sözde okul giderleri için para talep ediliyor. Genellikle bağış adı altında istenen bu bağışlar, okul kasasında toplanarak çeşitli yerlere harcanıyor. Ancak okullar tarafından kullanılan bu paraların nerelere harcandığına dair velilerin hiçbir fikri yok. Milli Eğitim Bakanlığı’nın parasız eğitim sloganıyla çıktığı yolda önemli mesafeler kat etmesine ve okullar ile öğretmenlere çeşitli ödenek sunmasına rağmen, okul idarelerinin böyle bir tutum sergilemesi hem velilerden hem de öğrencilerden tepki çekiyor.

OKULLARA ÖDENEK GÖNDERİLİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı devlet okullarında okuyacak öğrencilerin parasız eğitim alabilmeleri için geçmiş yıllarda köklü değişikliklere gitti. Buna ders kitaplarının ücretsiz dağıtılmasıyla başlayan Milli Eğitim Bakanlığı sonraki yıllarda tüm okullara Fatih Projesi’yle akıllı tahta, tablet bilgisayar dağıtımı ve her okula en az bir tane bilgisayar sınıfı kurdu. Tüm bu yatırımlarla öğrencilerin ihtiyaçlarını devlet bünyesinde karşılamayı hedefleye bakanlık okul ihtiyaçlarının karşılanması için okullara önemli para yardımlarında bulunmaya ve ödenekler oluşturmaya da devam ediyor. Ayrıca yapılan araştırmalar neticesinde özellikle sınıf öğretmenlerine sınıflarındaki ihtiyaç sahibi öğrencilere destek olmaları için de ayrıca ödenek sağlandığı öğrenildi. Tüm bu destekler, ödemeler ve yardımlara rağmen okul idarelerinin bağış adı altında zorunlu kayıt parası, kırtasiye masrafları, beden eğitimi derslerinde ihtiyaçları karşılamak üzere para ve mezun olan öğrencilerden diploma parası adı altında zorunlu bağış toplaması velilerin tepkilerine neden oluyor.

BAKANLIK TALİMAT VERDİ: TOPLAYAMAZSINIZ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, İl Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla ulaştığı okul idarelerine öğrenci ve velilerden para istememeleri konusunda uyarılarda bulunduğu öğrenildi. Yeterli ödeneklerin okullar ve velilere yapılması nedeniyle, okul yöneticilerinin velilerden para almasının önüne geçmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, bu zorunlu bağış taleplerinin önlenmesine hassasiyet gösteriyor. Konuyla ilgili veliler ve öğrencilerin şikayetlerini ciddiye alan Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü gelen şikayetleri de tek tek değerlendiriyor. İlgili kaynaklardan ulaşılan bilgilere göre, özellikle Başbakanlık İletişim Merkezi(BİMER), Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Valiliğin ilgili bölümü ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne konuyla ilgili çok sayıda şikayet ulaştığı aktarıldı. Yetkililer ise böyle zorunlu bir bağış talebiyle karşılaşmaları durumunda velilerin ödeme yapmadan, okul idarelerini uyarmaları ve  gerekli mercilere şikayette bulunmaları uyarısında bulundu.  

ÇOCUKLAR MAHÇUP OLUYOR

Bağış adı altında toplanmak istenen paraların ödenmemesi taraftarı olan öğrenci velilerinin büyük bölümü uygulamaya karşı. Ancak özellikle okul dönemi içinde istenen ücretlerin ödenmemesi durumda öğrencilerin arkadaşları arasında mahcup olmamasını isteyen veliler mecburen bu ödemeleri yapıyor. İstenen rakamlar küçük meblağlar da olsa bu paraların ödenmemesi gerekiyor. Yetkililer konuyla ilgili olarak, okullarda ihtiyaç görülen alanların düzeltilmesi konusunda inisiyatif kullanarak okula fatura ya da makbuz karşılığında ödeme yapabilir derken, bunun okul tarafından talep edilmesinin kesinlikle yanlış olduğuna dikkat çekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.