Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Okuma

A+A-

Kitapsız bir dünya, kitapsız bir toplum, kitapsız bir insan düşünülemez. Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplar kütüphanelerde korunur ve araştırmacıların, öğrencilerin, tüm insanların hizmetine sunulur. Çoğumuzun evinde bile kitaplığımız var; ama buradan sadece kendimiz ve yakınlarımız, tanıdıklarımız faydalanabilir. Topluma açık kütüphanelerden ise herkes faydalanır.

Bilim ve teknoloji dört nala… Radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi iletişim ve bilgilenme araçları gani. Fakat bütün bunlar ne kadar gelişirse gelişsin, ne kadar yaygınlaşırsa yaygınlaşsın, hiçbirisi kütüphanelerin ve kitapların yerini tutamaz. Kitaplara, kütüphanelere olan ilgi ve ihtiyaç her zaman var olacaktır.

Bu bilinçle Türk Kütüphaneciler Derneği'nin girişimleri sonucu 1964'ten bu yana Mart ayının son pazartesiyle başlayan ve bir hafta sürecek olan "Kütüphaneler Haftası", bugün saat 10.30’dan itibaren Değerli Konya valisi Aydın Nezih Doğan’ın koordinesinde Konya’mızda da start alıyor.

Bir hafta boyunca her günü dolu dolu bir kütüphane haftası iklimine giriyoruz. Hafta boyunca okullarda, görsel ve yazılı basında kütüphanelerin, kitabın ve okumanın önemi vurgulanacak. Kamuoyunun dikkati çekilecek. "Kütüphaneler Haftası"nın amacı toplumda, özellikle de öğrencilerde okuma ve kitap edinme alışkanlığını kazandırmak, kitap sevgisini artırmak, kütüphanelerden ve kitaplardan daha çok yararlanmalarını sağlamak olacaktır.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi, Türk Kütüphaneciler Derneği Konya Şubesi, Selçuklu Belediyesi, Selçuk Üniversitesi ve Konya Üniversitesi, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, Mevlana Üniversitesi, Hayra Hizmet Vakfı, İl Halk Kütüphanesi, Vali Necati Çetinkaya İlköğretim Okulu ve Ekol Koleji’nin katılımlarıyla müzik dinletisinden kitap sergilerine, konferanslardan panellere, yazma eser sergilerinden dergiciliğe, kütüphanelerin tanıtımlarından yazarların kitaplarını imza programına varıncaya kadar geçen yıllara nispetle daha bir zengin, birbirinden farklı, birbirinden güzel etkinlikler sunulacak…

Bütün bu çabaların, medyatik toplumdaki kütüphane sevgisine ve kitap okuma alışkanlığına ne derecede etki edeceği ayrı bir değerlendirme konusu…

Okuma konusunda kaybettiklerimizi A. Kanevski, özgün bir ifadeyle şöyle özetler:

“Bir gün insan virgülü kaybetti; o zaman zor cümlelerden korkar oldu ve basit ifadeler kullanmaya başladı. Cümleleri basitleşince, düşünceleri de basitleşti.

Bir başka gün ise, ünlem işaretini kaybetti. Alçak bir sesle ve ses tonunu değiştirmeden konuşmaya başladı.

                Artık ne bir şeye kızıyor ne de bir şeye seviniyordu. Üstelik hiçbir şey onda en ufak bir heyecan uyandırmıyordu.

                Bir süre sonra soru işaretini kaybetti ve soru sormaz oldu. Hiçbir şey ama hiçbir şey onu ilgilendirmiyordu. Ne kâinat ne dünya ne de kendisi umurundaydı.

                Birkaç sene sonra iki nokta üst üste işaretini kaybetti ve davranış sebeplerini başkalarına açıklamaktan vazgeçti.

                Ömrünün sonuna doğru elinde yalnız tırnak işaretleri kalmıştı. Kendine has tek düşüncesi yoktu, yalnız başkalarının düşüncelerini tekrarlıyordu.

                Son noktaya geldiğinde, düşünmeyi ve okumayı unutmuş vaziyetteydi…”

                Umarız ki, bütün kitaplar Hayat Kitabı’mızı da okumaya, anlamaya ve anladıklarımızı hayatımıza hâkim kılmaya yöneltir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.