1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ölen kırat sağ mı ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ölen kırat sağ mı ?

A+A-

HDP’nin kapatılması ile ilgili dosyanın Anayasa Mahkemesince   dosyadaki eksikleri nedeniyle  iade edilmesi üzerine en büyük tepkiyi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptı ve  Anayasa mahkemesinin bu kararı HDP’nin zaman kazanmasına neden olacak dedi.

Bu konuda çok hukuk bilgim olmamasına karşın ve AK Parti’nin de bu satırları yazdığımda olumlu yada olumsuz tepkisi olmamasına karşın Bahçeli’nin bu konuda  hukuk’a  etki yapmaya  esip- yağmasına kalkışmasını anlamış değilim.

Ardından da Anayasa mahkemesinin de acilen kapatılmasını, başkanının da derhal istifa etmesini istedi.

Bekleyip göreceğiz, nasıl bir gelişme olacak?

+++ 

Türkiye’de Cumhuriyet tarihine bakarsak adeta bir parti mezarlığı içinde. Bugüne kadar  yüzlerce parti şu yada bu şekilde kapatıldı. Ancak yinede bazı partiler daha güçlenerek siyasi hayatımıza döndü.Bunları burada ancak değilim. Kimisi de vatandaş tarafından mezarlığı gömüldü.

Her siyasi parti canlılar gibi doğuyor,büyüyor ve ölüyor.

Siyasi  tarihimize baktığımızda  Demokrat parti, gerçi şu anda var ama,eski gücünün yüzde,hatta binde bir gücü yok.Şimdilerde  millet meclisinde temsil ediliyor. 

Arkasından Adalet Partisi,Doğru yol Partisi, Anavatan Partisi yok olma yada tabela partisi konumunda olduğunu hepimiz biliyoruz.Süreci dolan,hizmetini tamamlayan partiler  mezara ,yada siyasi partilerin tozlu raflarında yerini alacaktır. Partileri birazda liderler sürüklemektedir. Merhum Demirel,Merhum Ecevit, merhum Erbakan  ,Özal ve diğerleri…

Kitle partileri yok olurken, fikir partileri yoluna küçükte olsa devam etmektedir.

Bunlardan biriside merhum Özal’ın kurucusu ve lideri olduğu ANAP öyle değil mi ?

Anadolu’da bir söz vardır:

“Ölen Kırat sağlı ?”

Kırat ölmüş, sağ olma ihtimalı olabilir mi ?

Laf olsun işte.

Bazı partiler şimdilerde böyle bir yolu denemektedir. Bunlardan birisi de Anavatan partisidir.

Bu parti içinde  yakın geçmişte bazı eski vekiller; demokratlar partiyi ayağa kaldırmak ve ölen kıratı yeniden diriltmek istedi ama, olmadı sanırım. Yani çocuk ölü doğdu.

Aşağıdaki yazıyı bir yazarın satırlarından aldığımı belirteyim.

12 Eylül sonrası merhum Turgut Özal tarafından 20 Mayıs 1983'te kurulan Anavatan Partisi, 31 Ekim 2009 tarihinde Ankara'da yapılan 10. Olağan Büyük Kongresi'nde, Demokrat Parti ile birleşme kararı aldı.7 Eylül 2011 tarihinde aynı adla kurulan partinin Genel Başkanlığına İbrahim Çelebi seçildi.Özal döneminde yanında olan siyasetçiler ile bazılarının çocuklarından oluşan bir grup ANAP'a üye olarak "Özal ilkelerini canlandırma ve merkez sağ parti olarak yeniden yapılanma" süreci başlattılar.

ANAP'lıları tek çatı altında buluşturma projesi Özal'a yakın isimlerin istifası ile gerçekleşmedi.

***

Özalcıların istifa gerekçeleri de özetle şöyle:

"Anavatan Partisi'nde geçirdiğimiz 6 aylık süre içerisinde tespit ettiğimiz ve gözlemlediğimiz usulsüzlükler konusunda, Genel Başkan İbrahim Çelebi ve yetkili organlar sözlü ve yazılı olarak birçok kez uyarılmıştır.

Anavatan Partisi'nin çok değer verdiğimiz rahmetli Turgut Özal tarafından 1983 senesinde kurulan parti ile tek bağının partinin ismi ve logosu olduğunu üzülerek tespit ettik.

Parti yönetimindeki bazı isimlerin ve genel başkanın Özal ismini, Özal'ın manevi şahsiyetini ve Anavatan ismini kendilerine paravan yaparak, siyasi parti faaliyetlerinin ötesinde ilişkiler temin etmeye gayret ettiklerine ilişkin kuvvetli şüphe barındıran birçok duyum ve iddialar müşahede edilmiştir.

Turgut Özal gibi bu ülkeye büyük hizmetler yapmış bir liderin isminin bu şekilde lekelenme ihtimaline seyirci kalmamız mümkün değildir.

Partideki usulsüzlükler kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi yaklaştıkça yeni kurulan partilerde de eski partilerde de önemli iddialar ortaya çıkıyor.

Siyasi partiler kuşku yok ki yasal vecibelerini eksiksiz yerine getirmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.