1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. ÖLÜM GERÇEĞİNE DÜĞÜN GÜZELLİĞİYLE BAKABİLMEK!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖLÜM GERÇEĞİNE DÜĞÜN GÜZELLİĞİYLE BAKABİLMEK!

A+A-

Konyamızın en güzel ve bereketli ayındayız. Bu ay Konyalılar için çok anlam ifade eder. Çünkü Konyamızın manevi önderlerinden Hz. Mevlana Celaleddin Rumi Hazretlerinin vefat yıldönümü bu aydadır. Ölüm, birçoğunun gözünde korku ve endişedir. Alıştığı rehavetle içselleştirdiği şu dünya hayatından koparak yeni bir aleme doğmanın getirdiği bir nevi geçiş aşamasıdır. Birçoğu yaşadığı dünya hayatında işlediği günahların verdiği tedirginlik, korku ve endişenin ön planda olması hasebinden hesaplaşma gerçeğinden duyduğu endişeden ötürü bu aşamayı kolaylıkla kabul etmek istemez. 
Deriz ya! Dünya hayatı insanların dayanağı haline gelmiş. Bir şeyler görmüş, geçirmiş, belki de servetine servet katmış. Ama eninde sonunda o hayatın hitam bulacağını idrak edememiş. 
İşte böylesine önemli bir yıldönümünde bu konuda bir şeyler karalamak istedim.
Her insan gibi benim de korku ve endişelerim var. Yaşantımızın çeşitli merhalalerinde işlemiş olduğumuz hata ve günahlarla yüzleşmenin getirdiği stresi herkes gibi bende yaşıyorum. 
Ama biliyoruz ki, bu yaşam sona erecek. Her gelen gibi bizde göç edeceğiz. Arkamızdan biraz ağlanacak, ama mecburen alışılan hayatlar yaşanmaya devam edecek. İbret alabilen olursa ona ne mutlu!
Şeb-i Arus kelimesi “Düğün Gecesi” demek. Mevlana ölüm gününü “Hakk’a vuslat” yani “Yaratana Kavuşma” demektir. O güzel insan; “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” der. Ölüm Mevlana için kişinin aslına dönüşü, kaynağının ilahi bir cevher olması nedeniyle “Allah’a dönüş” olarak yorumlar. Bir başka ifadeyle ölüm “cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır”.  
Tüm insanlığa umut aşılayan sözleriyle, hepimizin büyük bir saygı duyduğu Hz. Mevlâna Celâleddin Rûmî'nin vefat günü ama gerçekte doğuş günü için her yıl malumunuz binlerce insan maneviyatın merkezi olan Konya'mızda buluşuyor. 
Unutmayın ki, Hz. Mevlâna'yı anlamak, hayata dair iyi bir yol haritasıdır. İşte Şeb-i Arus hakkında bilinmesi gereken 8 şeyi burada çeşitli kaynaklardan derlediğim bilgilerle size aktarayım:
1) Şeb-i Arus ‘düğün gecesi' ya da ‘gelin gecesi' anlamına gelir.
2) ‘Ölüm günüm, düğün günümdür' diyen Hz. Mevlâna, o gün Hakk'a kavuşacağı için ölüm yıldönümüne ‘Şeb-i Arus' ismi verilmiştir.
3) Semazenler için ‘dönmek' ifadesi kullanılmaz. Semazenlerin gerçekleştirdikleri bu eylem, ‘sema etmek' olarak ifade edilir.
4) Semazenlerin giydikleri geniş etekli elbiseye ‘tennure' denir.
5) Sema törenleri alkışlanmaz. Bu bir gösteri yani şov değildir.
6) Şeb-i Arus Törenleri, her yıl 7 Aralık'ta Kandil Uyandırma Merasimi, sevgi ve hoşgörü yürüyüşü ile başlar.
7) 7 Aralık'ta başlayan törenler, Mevlâna'nın öldüğü gün olan 17 Aralık'ta sona erecek.
8) Şeb-i Arus Törenleri 10 gün boyunca sürer. Sema törenlerinden fotoğraf yarışmasına, sergilerden, mesnevi derslerine, konserlerden, konferanslara, panellerden şiir dinletilerine, tiyatrolardan söyleşilere kadar pek çok etkinlik yer alacak.
Benim tavsiyem bu fırsatı kaçırmayın. Bu güzel ve anlamlı günlerde bir şeyler öğrenmeye ve öğretmeye odaklanın. 
Hakkı bulmak için adımlar atalım. Sadece kendimize değil her kesime dönük toparlayıcı ve ihsan yüklü çabalarımız olsun. 
Protokole odaklanmayın. Onlarda fani ve sıradan birer insanlardır.
Siz Hz. Mevlana’nın görüş ve düşüncelerinden müstefid olabilmenin açılımlarına odaklanın. Sizi mutlu edecek olan da budur. Dört makam sahibinin fırfırlı arabalarının yalan ışıklarına aldanmayın. Asıl, sizi aydınlatan ay yüzlü Resulullah Efendimiz (sav)’in aşığı bu yüce şahsiyetin verdiği mesajlardan hisse çıkarın. 
Mutluluğu yakalayabileceğiniz nokta budur. Gerisi boştur. Bugün vardır, yarın yoktur. 
İnsanların elinden tutun. Yaralarını sarın. Sıkıntılarına ortak olun ve çözmeye çabalayın. Madiyat sıkıntısındaysa ilaç olun derdini giderin. İş sıkıntısı çekiyorsa işini çözmeye odaklanın. Manevi sıkıntı yaşıyorsa o noktada çözüm üretin. Hatalarını yumuşak bir üslupla düzeltmeye çalışın. Kimseyi dışlamayın. Unutmayın siz de bir fanisiniz. İnsanların kötülüklerini görürken iyiliklerini kaçırabilirsiniz. Kimse cennet garantili değildir. Kimisi gösteriş yüklü ibadetleriyle cehennemin dibini boylarken, bir diğeri hayatı boyunca işlediği onca günaha rağmen, işlediği güzel bir hayr vesilesiyle cennette makamını kapıverir. Çünkü riyasız bir hayat yaşamıştır. 
Mevlana’yı iyi anlayın, iyi anlatın... 

Bu yazı toplam 990 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.