1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ölüm ve ölüm
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ölüm ve ölüm

A+A-

Sıcak geçen ve  biraz düşse de halen devam eden sıcaklardan mı, pahalılık ve ekonomik tablodan mı çıngınlık, hırsızlık, vur-kaç- al kaç,kadın ölümleri,dolandırıcılık,mahkeme koridorlarındaki yoğunluklar,

Alacak verecek davaları,boşanma davaları,işsizlik,trafik magandalarının saldırıları yükselerek devam ediyor.

Tam bir çalma- çatışma  ölüm-öldürme fetişizmine gitmekteyiz.

Şehrimizde ve ülkemizde boşanma davaları her geçen yıl artmaktadır. Evliliklerin farklı dönemlerinde anlaşamayan çiftler boşanma yolunu tercih etmektedir. Elbette ki sağlıksız giden bir evliliğin taraflarına çok daha fazla zarar vermeden hukuken sonlandırılması makul kabul edilebilir. Ancak boşanma sürecinde en büyük mağduriyeti çocuklar yaşamaktadır.

Ne yazık ki boşanma aşamasında olan çiftlerin bir kısmı bu süreçte boşanma aşamasında olduğu eşini yıpratmak düşüncesiyle müşterek çocuklarını bir kalkan olarak kullanmakta ve çocuğun annesine veya babasına karşı kötü duygular beslemesini sağlamaya dönük telkinlerde bulunmaktadır.

Özellikle mahkemece kişisel ilişki konusunda verilen kararların yerine getirilmesinin icra daireleri marfetiyle yerine getirilmesi, bu yolun hem maliyetli hem de manevi anlamda olumsuz etkiye yola açıcı nitelikte olması nedeniyle hem taraflara hem de çocuklara zarar vermektedir. Zaman zaman boşanma aşamasında olduğu eşine karşı çocuğunu göstermeyerek ceza verdiğini düşünen insanlarımız aslında hem kendi çocuklarının hem de ülkemizin geleceği açısından sağlıksız bir davranışta bulunduklarını unutmamalıdır.

Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının da bu konuda gerekli çalışmaları yaparak çocukları icra marifetiyle alınıp teslim edilen bir görüntüden çıkararak insan onuruna uygun ve maliyetsiz bir yöntem belirlemek zorundadır. Mahkemenin kişisel ilişki kararlarına aykırı davranan kişiler hakkında mali ve cezai yaptırım uygulamak da etkili bir tedbir olarak düşünülmelidir.

Elbette ki her çocuk anne ve babasının birlikte ve mutlu olduğu bir dünyada yaşamak ister. Ancak eğer bir şekilde bu sağlanamıyorsa da bu durumda çocuklara en az zarar verecek şekilde sürecin tamamlanması ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın boşanma süreçlerinin hırslarına kurban edilmemesi asıl olmalıdır.

Ölümün bu kadar yücelttiği, al –kaç’ın bu kadar arttığı, kadın ölümlerinin önüne geçilemediği,kavgaların basit olaylarla başladığı,intiharların kırla gittiği insanlığın nereye gittiğinin göstergesidir.

Ölüm,öldürme eylemlerini yücelten ortam bizim içinde yaşadığımız  duygusal ve düşünsel  iklimdir ki,  buna bazıları da kültür demektedir.

Ne yazık ki, gelinen kültür noktasında yaşadığımız kültür insan canına hiç değer vermiyor. Aynı kültür içinde  dini tarafımız da  can almanın ne kadar günah olduğunu  hiç düşünen yok.

Hangi sağlıklı,aklı başında olan bir insan.

Ey kadın,  ey erkek eline bir bıçak al,beni delik deşik 5et der.

Öyle şarkılarımız,türkülerimiz var ki,

İnsan nasıl değerlendireceğini bilmiyor.

Kimisi erotizm,

Kimisi argo,

Kimisi anlamsız,

Gerçi şimdi tribünlerde seyirci bir süredir yoktu ama,yavaş yavaş açılıyor.

Hatırlayınız sloganları, tempoları;

Vur- kır parçala…

Ölmeye geldik, ölmeye,

Hepsinin içinde ölüme koşma…

Trafik kazalarında ölüm,

Ölüm oruçları,

Kaza ile ölüm,

Karı- Koca arasındaki kavgalarda ölüm,

Ecel ile ölüm,

Korona ile ölüm…

Çünkü insan canına değer verilmiyor.

Gelir dağılımındaki adaletsizlik ve kültürümüze damgasını vuran ölüm severlik,

Vuranın, öldürenin, çalanın- çırpanın yanına kar kalan durumlar yada çok az verilen cezalar.

İnsanın canını sıkıyor ama,boşuna.

Herkes bildiğini okuyup-yapıyor.

Sabır diyorum,Ancak sabır hiçbir şey yapmadan beklemek değil,dayanılması güç olaylar karşısında umudu yetirmeden mücadele etmektir.

Bilmem anlatabildim mi ?

Bu yazı toplam 468 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.