1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. Ölümden Sonra Hayat Varmı?
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

Ölümden Sonra Hayat Varmı?

A+A-

Hz. Adem'den hz. Muhammed (s.a.v) kadar tüm semavi dinlerin asıllarında, ahiret alemi ve ölümden sonra hayatın olduğunu zaten inananlar bilmekteydi. İlk önceleri semavi olup da, sonradan inananları tarafından kendi akıllarına göre bozularak din olmaktan çıkan bazı bozuk itikatlar da ve bir takım felsefi akımlar da da ölümden sonraki hayatın olmadığı iddia edilmiştir.
Ehli Sünnet vel Cemaat adını verdiğimiz (Kur'an'a ve Sünnete dayalı olan) inancımızda ise, otuz iki farz olarak ta küçüklükten çocuklara ezberlettirilen İmanın Şartlarında" Ahiret inancına inanmak mecburiyetinin olduğuna ve öldükten sonra yeniden dirilip, cennet veya cehennem dediğimiz hayatta yaşayacağına inanmak ise temel esastır. Bu esası inkar İslam dininde yasaklanmıştır.
Semavi dinlerde olan bu inanç için bu güne kadar ilim adamlarının çoğunluğu ise inkar yolunu seçmişler ve azınlığın görüşü olarak var olduğu savı savunulmuştur.
Günümüz de ise bu yanlış yaklaşım değişmeye başlamıştır ve bilim adamlarının çoğunluğu da artık, öldükten sonrasında hayatın devam ettiğine inanıp "ehli Sünnet"in görüşüne yakın açıklamalar da bulunmaya başladılar. Maalesef ülkemizde ki bazı çevreler ise bunca açıklamaya rağmen , "İslam Düşmanlığı"n dan dolayı mesafeli ve inkara yakın açıklamalar yapmaya devam ediyorlar.
Ölüm hepimizin, bazen korktuğu ve bazen doğal karşıladığı ve İlahi emirlerin dışında mahiyetini bilemediği bir sır.Ölümden sonra neler olacağına dair dini öğretiler olsa da bilim bu konuda her zaman sessiz kalmayı hatta inkar etme yolunu seçmişlerdir.

Bu gün ise yaşayan en etkili ve söz sahibi olan üç bilim adamından bir olarak ün yapmış olan Dr. Robert Lanza'nın, ölümden sonra "ahiret hayatı" yada yaşayacağımız ikinci bir hayat var mı? sorusuna ise bilimsel olarak keşfini burada sizlerle paylaşmak istiyorum.

İşte Lanza'nın Beyond Biocentrism (Biyomerkezciliğin Ötesi) isimli yazmış olduğu kitabındaki ölümden sonra ki hayat ile ilgili iddiaları şöyle.
Genellikle ölümle ilgili sorduğumuz sorulara karşılık bulduğumuz çok güzel cevaplar bulunmaktadır. Ünlü kök hücre araştırmacısı Dr. Robert Lanza'nın kuantum teorisi üzerine yaptığı araştırmalar neticesinde vardığı sonuçlar ise ölümden sonra yeni bir hayatın olduğunu bildiriyor.
Amerika'nın Wake Forest Üniversite'sin den Dr. Robert Lanza'nın yeni piyasaya sürdüğü yeni kitabı olan Beyond Biocentrism (Biyomerkezciliğin Ötesi) , ilim dünyasında çok sert yeni tartışmalara neden olmaya devam ediyor. Lanza, kuantum teorisi üzerine yaptığı çalışmaların sonucun da şu sonuca ulaşıyor: ölümden sonra bilincimiz kaybolmuyor, başka bir evrene transfer oluyor. (İslam inancında ki, ruhun bedenden ayrılıp yeniden beklediği inancına benziyor). Beden ölümünün yaşamıın sonu olmadığını belirten Lanza, ölümün algımızın bir parçası ve farkındalığımızın yarattığı bir illizyon olduğunu kitabında açık şekilde belirtiyor. Lanza'ya göre hayat hiç bir zaman ölümle sonlanmıyor, başka bir boyutta ve başka bir mekanda devam ediyor. (İslam İnancı da bunu söylüyor).
Bu fikirlerinde ise, enerjinin asla yok almadığı gerçeğinden de yola çıkan Lanza, bu enerjinin bizi biz yapan en önemli öge olduğunu ve bilincin ölümden sonra varlığını sürdürdüğünü söylüyor.
Bu yaklaşımdan şu neticeye varabiliriz. Batı Bilimi merhum Necib Fazıl Kısakürek Üstadımızın da dediği gibi; "Allah'ın varlığını tam keşfedecek sınıra geliyorlar ve bu sınırda yeniden akla itaat edip, yeniden şirke dönüyorlar."

Batı artık bilim yoluyla da İslami görüşleri doğruluyor . Gelecek yıllar daha da İslami İnançların, bilim yoluyla desteklenip doğrulandığını göreceğimizi haber vermektedir.
Selam ve dua ile...

Bu yazı toplam 566 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.