1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETMEK
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETMEK

A+A-

Bu aralar biraz agresif yazılar yazıyor olmamı yadırgamayın. Ben yazdıklarımda görüş ifade ederken mantığımın bana gösterdiği doğrular üzerinden hareket ediyorum. Kimsenin sözcülüğünü ya da şakşakçılığını yapmıyorum. Eleştirdiğim yazıya konu erbabı diğer alanlarda destekliyor olabilirim. Ama bunun anlamı sınırsız her konuda o kişi ya da kurumları ölesiye destekliyorum anlamı çıkmaz. Örneğin hükümetin sağlık politikalarını alkışlarken eğitim politikalarını kıyasıya eleştiriyor olabilirim. Ak Parti iktidarı döneminde ölümüne itaat tarzı bir yapı oluştu. Bizler Müslüman olarak doğruları her zaman desteklerken, hataları da eleştirmeyi bileceğiz. O hatayı gerekirse kılıçlarımızla doğrultacağız. Bir zamanlar konuşularak halkın desteği sonrasında vaatlerini unutarak bildiği yoldan gidilmeye başlandığı anda sesimizi duyurmak ve kim olursa olsun haddi bildirmek gibi bir mükellefiyetliğimiz olduğunu unutmayalım. 

Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür. Bu kadar açık ifadeyle insanoğlunun hafızasında nerelerden geldiğini ve ne vaatler ile yola çıktığını unutmaması lazım.

Bugün oluşan yapı doğru olanları desteklerken hataları da görmezden gelme şeklinde algılanır oldu.

Bunu şöyle düşünelim. Bir arkadaşınız diyelim ki namazını büyük bir hassasiyetle eda ediyor. Ama öte yandan ticaretle meşgul olurken faiz konusunda yeterince hassas davranmıyor ve bilinçli olarak o çukurun içine kendini atıyor. Burada bu kişinin namazını eda etmesi güzeldir. Ama diğer yandan faiz konusunda ki gevşekliği de büyük bir hatadır. O adamın kıldığı namazlar, faiz günahını sakıt etmez. Hesap günü geldiğinde namazında samimi ise onun mükâfatını görürken diğer günahlarının hesabını da yaradana vermekle mükelleftir. Günümüz Müslümanlarının verdiği zekât ve sadakalarla paçayı yırtıp hak katında mesuliyetten beri olacağı gibi yanlış bir anlayış hâkimdir.

Aynı şekilde bir hatada gençlik yıllarında sınırsız hata ve günahlar işlerken ilerleyen yaşamında -eğer varsa- af ve mağfiret dileyeceği gibi bir avuntuyla yaptığı veya yapacağı hatalara -haşa Allah’ı kandırırcasına- devam etmesidir. Kıt akılcıklarımızla büyük bir otoriteye karşı bir nevi savaş açmaktır. Allah içinizde olanları sonuna kadar bilir.

Nerden nereye geldik. Bugün bahsetmek istediğim konu şuydu. Birkaç haftadır ülkemizin iç gündem maddelerinden MTV’ye yapılacak % 40’lık zammın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katkılarıyla % 25’e çekilmesine dair yaşananların halkın yüreğini serinlettiği gibi bir algı yaratılması olmuştur. Ben buna karşıyım. Bunu da AK Parti’nin bilinçli bir politika ile uyguladığı kanısı taşıyorum. Kısacası ben buna ölümü gösterip sıtmaya razı etme taktiği de diyebilirim.

Lütfen bu halka bunu yapmayın. Bu hangi aklın ürünüyse Allah’ın katında çatır çatır hesabını verecektir. Böylesi bir uygulamayı her şeyden önce araç toplam kıymeti üzerinden yapmalı ve ona göre tahsilat yöntemi geliştirmelisiniz. Siz altında 300.000 TL’lik aracı olan vatandaşla 30.000 TL’lik aracı olan vatandaştan MTV tahsil ederken aynı oranda vergi almaya kalkarsanız o zaman Allah’ın katında bundan sorumlu olursunuz. Adamın kıt kanaat büyük zorluklarla bulunsun lazım olur düşüncesiyle alıp kapı önüne koyduğu ve acil ihtiyaçları dışında rahatça kullanamadığı arabası için yarım trilyonluk arabası olup ta üzerinden hiç inmeyen mükelleften aynı oranda MTV tahsil etmekle hak ihlal etmiş olursunuz. Bunu ısmarlama fetva ehlinden değil de hakkı bilip hak adına konuşan değerli hoca efendilerden dinleyerek öğrenebilirsiniz.

Bu zam uygulamasının taktiksel kurgularla vatandaşın sırtına sarılması gibi bir uygulamanın size yakışmadığını ve halkı sizden soğutmaya başladığını bilmenizi isterim.

Bu tür durumlarda bunu savunma bütçesi ya da başka açıklamalarla bertaraf etmeniz de doğru değildir. Bir zam yapıyorsanız bunu tüm detaylarıyla halka açıklamak zorundasınız.

Hani zorunlu taşıt sigortalarında da aynı uygulamayı yaparak istediğinizi elde ettiniz. Bugün altında 6.000 TL’lik aracı olandan 1.000 TL’ye yakın zorunlu sigorta tahsilatı yapıyorsunuz. Bunun hakla nizamla açıklanabilir bir tarafı yoktur. Önce korkunç bir zamla uçurduğunuz zorunlu araç sigortalarına gelen yoğun itiraz üzerine komik denebilecek oranda indirim uyguladıktan sonra da durum düzeltilmiş ve aklınızca halka nefes aldırmış oluyorsunuz öyle mi?

Kusura bakmayın bunu yemezler.

Mükellef zam öncesi diyelim ki 200 TL sigorta öderken sizin yeni zamma jest indirim sonrası yaptığınız orana göre 600 TL ödüyor ve bunu hükümetin jesti olarak algılatmaya çabalıyorsunuz. Tuzu kurular için hiçbir şey görülen bu oran kıt kanaat geçinen ve halkın büyük bir oranını temsil eden gariban kesimi için büyük bir rakam ödediğini ve çoluk çocuğunun nafakasından keserek ödeme yaptığını belki de hiç istemediği halde kullandığı kredi kartını veren bankaya faiz üstüne faiz ödemesinin sorumluluğu sizi de içine alır.

Bu kadar diyeyim.

Siz bilirsiniz…                 

 

Bu yazı toplam 890 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum