1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Ölürken Yanınızda Kim Olsun İstersiniz?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Ölürken Yanınızda Kim Olsun İstersiniz?

A+A-

O, en büyük, o en son, o, dönüşü olmayan “veda”da yanınızda kim olsun istersiniz? Uğruna ömrünüzü harcadığınız yiğit oğullarınız mı, kalbinizin nazlı gelini biricik kızlarınız mı? Yoksa varlık sebebiniz anneniz veya babanız mı? Belki de aslan oğlunuzun eşi vefalı gelininizin veya oğullarından biri olacak kadar sana yakın olmuş sevdiğiniz damadınız yanınızda olsun istersiniz.
Kim bilir belki de o son veda da yanınızda uğruna her şeyi göze alarak kazandığınız paralar, altınlar, elde ettiğiniz makam, yaptırdığınız ve görenleri hayran bırakan eşsiz emsalsiz güzel eviniz, binmeye bile kıyamadığınız, gözünüzden bile sakındığınız “ful özellikli” arabanız olsun istersiniz! Belki de siz, “Öyle şey olur mu, benim can dostlarım var, eşim ahbabım, arkadaşım, yarenlerim var. Onlar yanımda olsun!” Diyenlerdensiniz.
Bütün bu alternatiflere itiraz edip ;” böyle saçma şey olur mu kardeşim! Ben, elbette o son anda yanımda Kur’an okuyan hafızlar, mevlit okuyan hocalar, zikir çeken dervişler isterim!” Diyenlerden de olabilirsiniz. Biraz “radikal” takılıyorsanız ,” ben o anda yapa yalnız kalmak isterim yanımda Kur’an’dan ve Tağuta boyun eğmemiş bir kaç arkadaştan başka kimse istemem” diyen gruptansınız.
Pekiyi bütün bunlardan sonra esas soruya gelelim: Bu dinin baş temsilcisi, baş tebliğcisi, peygamberi, resulü, nebisi, en büyük ve ilk tefsircisi, en büyük ve ile fıkıhçısı, ilk devlet başkanı, İslam Ordularının ilk ve en büyük başkomutanı, vahyin yeryüzündeki son muhatabı başımızın tacı gönüllerin miracı Muhammed (sav) acaba son anında yanında kim olsun istemiş? En yakın arkadaşı mağara, yol ve hicret yoldaşı, kayın pederi Ebubekir Sıddik efendimiz mi? Adaletin timsali Ömer fendimiz mi? “Seyfullah” lakaplı aslanlar mı? Haya timsali damadı Osman zinnureyn efendimiz mi? Allahın arslanı ilmin kapısı amcaoğlusu ilk çocuk Müslüman Haydarı kerrar Ali efendimiz mi…? Hayır hayır bunların hiçbiri değil. O onda, o büyük anda, “refiki alaya (büyük dosta) diye son sözünü söyleyeceği (söylediği) o anda Peygamberimiz (sav) yanında Sevgili eşi, Hz Ebübekir efendimizin kızı, müminlerin annesi Hz Aişe(r.anha) annemizin olmasını istemiş. O yüce peygamber Allaha yükseleceği son anda başı Aişe annemizin dizinde iken sonsuzluğa adımını atmış.
Çok ilginç ve çok manidar değil mi?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.