1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

A+A-

Haber bültenlerini izlerken “öne çıkan başlıklar” diye bize sunulan haberler acaba kendiliğinden mi öne çıkıp haber kuşağına gelmişlerdir? Yoksa ilgili medya kuruluşu kendi doğrularını ve önceliklerini bize izlettirip kabul ettirmek için mi öne çıkarıp bize ulaştırmaktadır?

Birçok öne çıktığı iddia edilen haber durup dururken öne çıkmamıştır! Perde arkasında azim ve gayret vardır gibi beylik laflara fazlaca girmeyelim isterim. Elbette kendiliğinden diğer haberleri geride bırakıp öne çıkan haberler de vardır! Bu öne çıkan haberler de öne çıkmış olmanın verdiği gururla haber bültenlerinin başköşesine kurulurlar!

Medyanın bize sunduğu haberlerin nasıl öne çıktıklarını merak edenleriniz varsa söyleyeyim. Haberleri öne çıkaran şey baskı sayısı ve ticari reyting kaygısıdır. Bu şey, hangi haberi ve olayı sunarsam insanların ilgisini çeker ve izlenme oranlarımız artardır sorusuna verilen cevaptır. Hal böyle olunca öne çıkan bazı başlıklar da kendi marifetleri ile öne çıkmamaktadır. Dolayısıyla öne çıkan haberleri dolaylı olarak bizlerin tercihleri belirlemektedir. TV, internet sitesi ya da diğer iletişim kanalları programlarını bizlerin seçimlerine göre sunmaktadırlar. Bazen de özellikle seçilmiş haberler millete dayatılır ki istenilen özel amaçlara ulaşılabilsin.Elbette reyting kaygısına teslim olmamış yayın kuruluşları da vardır.

Bizim de öne çıkan haber başlıklarımızın olmaması için bir sebep var mı? Tabii ki yoktur, kendi sınırlarımız içerisinde bir liste yapmaya ne dersiniz? Eğer siz de kabul ederseniz veya katkıda bulunmak isterseniz geçtiğimiz haftanın öne çıkan başlıklarına hep birlikte bakalım derim. En birinci başlık olarak hoşaf muhabbetini mi yoksa Kim ile Trump’un kontrollü ve kurgulu gerginliğinimi ya da kadın programında para vaat edilerek kocasına hakaret etmesi ve bayılması istenen fakat parasını alamadığı için psikolojisinin bozulduğu gerekçesiyle bütün bu çirkeflikleri ifşa eden kadın haberini mi koyalım ne dersiniz? Coca Cola fabrikası açılışı ve sosyal medyada buna gösterilen anlamsız tepkiler de öne çıkan başlıklardandır. Lıkır lıkır içtiği halde Coco Cola fabrikası açılışına köpürmek tutarlı bir yaklaşım değildir. Ben hala içilmemesi taraftarıyım fakat maalesef çok tüketilen bir içeceğin yapacağı büyük yatırıma engel olmak yerine açılışına katılmak anlaşılır bir tutumdur.

İster istemez gündeme dair başlıkları inceleyince bir liste oluştuğunu müşahede ediyoruz. Geriye ne kaldı diye bakıyorum da yazık ki terörle mücadelede şehitler vermeye devam ediyoruz. Terör tükenip hareket alanı daraldıkça köşeye sıkışan kedi misali canımızı yakmaya devam edecek gibi görünse de yakın zamanda terör eylemi yapacak kabiliyetinin kalmadığını da göreceğiz inşallah. Zaten kayıplarımız da genellikle kalleşçe kurulan pusu ve mayınlı tuzaklarda olmaktadır. Elbette ÖSYM puan hesaplama hatası da gündemdeki yerini alacak kadar öne çıkan başlıklardandır.

Beni en çok etkileyen ise, öne çıkan başlıklarda yer bulamasa da bir diğer haber, gittiği Kur’an Kursu’nca düzenlenen piknikte arkadaşları tarafından oyuna dâhil edilmediği için gizlice kaçarak evlerindeki kanepenin arkasına saklanarak gün boyu kendini arattıran çocuk haberidir. Bu ne kırgınlık, ne üzülmedir ki bütün gün köylülere ve kurs yetkililerine kendini arattırmadır. Allah’tan ayakkabısını gören annesinin şüphelenerek evi araması ile bulunmuş da rahat bir nefes alınmıştır. Bence listenin başlarına bu haberi almalıyız ki çocukların yaşadığı hayal kırıklığının ve üzüntünün sınırları olamayacağını iyice anlamalıyız.

Neticede geldiğimiz noktada bizim de öne çıkan haberlerimiz olabildiğinden sizlerin de öne çıkan haberlerinizin mutlaka olabileceğini düşünmeye başladım. Bu farkında olalım ya da olmayalım, aslında hep bir önceliklerimiz ve kaygılarımız ışığında öne çıkan başlıklarımız olacağını da göstermektedir. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 785 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.