1. YAZARLAR

  2. Ufuk Kendirci

  3. Önümüzdeki hafta çok kritik
Ufuk Kendirci

Ufuk Kendirci

Yazarın Tüm Yazıları >

Önümüzdeki hafta çok kritik

A+A-

Normalleşme süreciyle ilgili en kritik haftayı geride bıraktık. 11 Mayıs tarihinde kısıtlamalar kademeli olarak esnetilmişti. Vaka sayıları bu süreçte artıp artmayacağı gelecek haftaki verilerde ortaya çıkacak. Eğer yeni bir akım olmazsa haziran-temmuz aylarına doğru eşik atlatılabilir. Kurban bayramında belki tüm akrabalara gidemesek de ziyaretler olabilir, şehir dışına çıkabilir.

İyi senaryo nasıl mutlu ediyorsa kötü senaryoyu da unutmamak gerek. En azından bu yıl nazarında sarılmalar, görüşmeler, halaylar, kalabalık tatiller olmayacak. Sadece kısıtlamaların derecesi azaltılacak. Artık  2. dalga, aşı bulunamadı, en kötüsü geride kalmadı gibi kötü şeyler konuşmaktan sıkıldık. Kurallara uyarsak bir parça daha nefes alabileceğiz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca mart ayından bu yana bir söylemi vardı. “Önümüzdeki iki hafta çok önemli” Bu cümle zaman zaman bizi sıksa da bugün görüyoruz ki 11 mayıstaki normalleşme adımları sonrasında salgın ile mücadelede yönümüz belli olacak. Yeni önlemler mi alınacak yoksa kademeli normalleşme devam mı edecek. Yani önümüzdeki hafta çok kritik.

Aslında televizyondaki doktorlara hatta Bakan’a kızıyoruz fakat hastalığın seyrini onlar değil biz belirliyoruz. Türkiye şu anda ABD, İtalya, Rusya, İtalya, İngiltere ve İspanya gibi değilse bu uyarılar nedeniyledir. Nefes alalım, izolasyon kurallarına uyalım. Bayramda 4 gün kısıtlama kararı açıklandı. Önümüzdeki bayramları hastanede değil, evde geçirmek için bugün biraz daha sabredeceğiz.

Bu yazı toplam 1343 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar