1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Onun Her Şeyinde Hikmet Vardır
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Onun Her Şeyinde Hikmet Vardır

A+A-

     Yüce yaradanımız, hikmetsiz hiçbir şey yaratmamıştır. Onun ilahi kanunları değişmez ve her zaman ihtiyaçtır. Onun takdirinde beşeriyetin çoğalması da vardır. Bu manada muradı ilahide, Âdem babamıza bir eş yaratmada vardır ki, Havva anamızı ona eş olarak yaratmıştır. Bu hadise, kuranda ve İslam tarihinde şöyle anlatılmaktadır;

  Ebu’l-Beşer yani insanlığın babası olan Hz. Âdemin yaradılışı Cuma günü, kendisine Ruh verilişi ise Aşure günü vuku buldu.

      Havva validemizin yaratılmasına gelince: Hz. Âdem Cennet de ilahi nimetler içerisinde uyku ile uyanıklık arası bir halde iken, Allahü Teâlâ, onun sol kaburga kemiğinden Hz. Havva’yı yarattı. Hz. Âdem bu ameliye sırasında vücudunda bir acıma duymadı.

      Hazreti Hava diriden yaratıldığı için bu manayı ifade eden “ Havva “ ismini aldı. Cenabı Hak insanların babası olan Hz. Âdemi topraktan yarattıktan sonra Meleklerin huzurunda bizzat nikâhlarını kıydı. Onları birbirlerine eş ve arkadaş kıldı.

         Muhterem okuyucularım, Allahü Teâlâ hazretleri, Hz. Âdemi yaratıp cesedine ruh verdi. Bu muazzam varlığı, yeryüzünde Allahü Teala’nın halife olarak yarattı ve “ona secde ediniz” diye emretti.

       Meleklerin cümlesi, Hz. Âdeme secde eyledi. Fakat İblis, kibir ve hasedinden naşi (dolayı) secde etmedi. Bunun için huzuru Haktan kovuldu ve lanetlendi. Ve kendisine “Şeytani recim” (kovulmuş şeytan) denildi. Bu sebepten o dahi Âdem (a.s.)’a düşman oldu. Ondan sonra Hak Teâlâ Hz. Havva validemizi yarattı ve Âdem babamıza eş etti.

      İkisini dahi Cenabı Hakk cennete koydu. Ve “yiyiniz, içiniz lakin şu ağaca yaklaşmayınız, dedi.

Şeytan ise bir takrible (bir fırsatla)  Âdem ve Havva validemizin yanına vardı ve onlara vesvese verdi. “Rabbiniz sizi o ağaçtan niçin nehyetti biliyor musunuz? Eğer siz ondan yerseniz, artık sizin için ölüm olmaz, ebediyyen cennette kalırsınız”, diyerek önce Havva anamızı ve onun vasıtasıyla Âdem babamızı aldatıp ikisine dahi o ağacın meyvesinden yedirdi. (Bazıları, melun şeytanın o esnada girmediğini farklı bir vesile ile bu iğvayı yaptığını yani cennete girmediğini söylerler. Şeytan rahmeti ilahide kovulduktan sonra manen pistir. Cennete ise temiz olanlar girer. Binaenaleyh şeytanda temiz olmadığına göre girmeden bu fesatlığı yapmıştır, diyorlar.

      Bunun üzerine Bari Teâlâ hazretleri, cümlesini cennetten çıkardı ve yeryüzüne indirdi. Hz. Âdem, Hindistan’ın Serendip adasına, Havva annemizi ise Cidde’ye indirdi (Cidde Suudi Arabistan)

Hz. Âdem çok ağladı ve Cenabı hakka yalvardı. Nihayet Cenabı hak, onun tevbesini kabul buyurdu. Ve “Mekke tarafına git” diye vahiy gönderdi. Âdem (a.s.) oraya gidip Havva validemiz ile buluştu. Ondan sonra, sair nas (insanlar) onlardan meydana geldi ve nice kavimler ve sınıf sınıf insanlar türedi.

      Efendim! Evlenecek gençlerimizin mihir mecburiyeti vardır. İlk mehir, Havva annemizin mehridir. Havva annemizin mehri; cennetin kapusunun üstünde yazılı olan Lailahe illellah Muhammedürrasulüllah, kimilerine göre de Peygamber Efendimiz (s.a.v.) üzerine salevatı şerife getirmesidir. (devam edecek)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.