1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ORDU KURUYORLAR !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ORDU KURUYORLAR !

A+A-

Şu bizim sözde dostumuz ve mürtefimiz ADB sağ gösterip sol çakmakta ve bir söylediği bir söylediğini tutmamaktadır.

TC hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere ilişkilerin düzeltilmesi ve dostluğun sürmesi için yaptıkları çaba bir gün sonra havada kalıyor.

İsrail başta olmak üzere Avrupa’nın emperyalist güçleri Türkiye’yi ve Ortadoğu’yu karıştırmak, ateşin büyümesini sağlamak için her sahtekârlığı, her kumpası içerde ve dışarıda kuruyorlar.

İşte  Ortadoğu, İran ve Suriye’de son örnek…

Pentagon ve CIA, Suriye’de PYD/PKK’lıları düzenli orduya çevirme yolunda ilk adımı attığı görülmektedir."Sınır muhafızları" adı altında özel eğitim verilen 400 terörist örgütün özel güçlerine katıldığı haberleri basın ve yayın kuruluşlarında yer alıyor.

Ortadoğu, Suriye, İran, Irak hiç mi hiç, durulmuyor. Her geçen gün daha da çapraşık bir hal alıyor.

Türkiye’den tokadı yiyen ve takati kalmayan terör örgütü PKK Suriye’nin dörtte birini işgal eden terör örgütü PYD/PKK, ABD'nin desteğiyle Türkiye’nin güneyinde, Suriye’nin kuzeyinde  sözde ordu kurmaya hazırlanıyor.

ABD yönetimi, Suriye'nin doğusundaki Rakka ve Deyrizor operasyonlarında terör örgütü DEAŞ'ın büyük oranda yenilgiye uğratılmasına rağmen, PYD/PKK'ya desteğinin süreceğini açıklamıştı. Öyle ki, böylece yüzlerce tır dolusu silah ve mühimmat gönderdiğini hep bilmekteyiz.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel'in, 22 Aralık 2017'de, DEAŞ'ın canlanmasını önlemek için Suriye’de sınır muhafız birlikleri kuracaklarını duyurmasının ardından ilk adım geldi.Anadolu Ajansının  güvenilir  kaynaklardan verdiği bilgilere göre, ABD Savunma Bakanlığı, istihbarat teşkilatı CIA ve PYD/PKK'nın Kandil yapılanması, 400 terör örgütü mensubuna verdiği eğitimi tamamladığını belirtiyor.

400 terörist, Haseke’nin güneyindeki Sabahu’l Hayır kampı ile Halep’in doğusunda Fırat nehri üzerindeki Tişrin barajı yakınlarında eğitildiği belirtilmektedir.

CIA eğitmenleri teorik ve teknik bilgiler sağlarken, Pentagon’un hava indirme birimleri ile özel kuvvetleri, Kandil’den gelen teröristlerle ortak silahlı eğitim verdiği eklinde haberler var.

Diğer taraftan ABD, "sınır muhafızı" adı altında yeni bir güç kurma yoluna gitmedi.

Pentagon ve CIA, söz konusu programda, terör örgütünün 2014'te kurduğu YAT adlı sözde anti-terör birlikleri ile HAT ismi verilen sözde özel harekat unsurlarını genişletiyor.Özel eğitim alan 400 terörist, YAT ve HAT isimli yapılara katıldı.

Nisan 2016'dan beri örgüte silah ve mühimmat veren ABD, teknoloji desteğini de artırıyor.CIA ve Pentagon, yeni oluşum için PYD/PKK'ya son teknoloji telsiz, dinleme istasyonu ve sinyal istihbarat ekipmanları transfer ediyor.Ekipmanların eğitimi yine ABD’li uzmanlar tarafından verildiği bilgiler arasında yer alıyor.Yerel kaynaklar, terör örgütüne bağlı YAT birimlerinin Türkiye sınırındaki sınır karakollarını dinleme faaliyetlerine başladığını iddia ediyorlar.Pentagon-CIA programlarıyla "sınır muhafızları" adı altında büyütülen yapıya terör örgütü "Kuzey Ordusu" adını verdi.Bölgedeki kaynaklar, "kuzey" ifadesinin, sözde ordunun gelecekte Esad rejimi ile müzakere edilecek muhtemel bir özerk yönetimde korunabilmesi için özellikle seçildiğine dikkati çekiyor.Yeni oluşumun yüzde 70'inin PYD/PKK'lılardan oluşması planlanmış  bekleniyor.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan son konuşmalarında bunlara gerekli cevabı verdi. Bunların teslim olmalarını istedi. Yoksa başlarına gelecekleri uyardı.

"Kuzey Ordusu" adı altında ortaya çıkacak yapının, denetimi zor küçük mobilize örgüt unsurlarını düzenli ordularla savaşa hazır hale getirecek şekilde örgütlemesi bekleniyor.Bu haliyle, "Kuzey Ordusu" terör örgütü için düzenli orduya geçiş yolunda atılan son adımı teşkil ediyor.

Amerikalıların doğu Halep ve güney Haseke'de eğittiği "Kuzey Ordusu" gücü, ilk etapta örgütün işgal ettiği ancak rejim ile sınır hattında yer alan Kobani, Tel Ebyad, Resulayn ve Malikiye'de konuşlanacakmış.Halep'e bağlı bu noktalar, Türkiye sınırına bakmaları ile dikkati çekiyor.

Pentagon, CIA ve Kandil kadrolarının ortaklaşa eğitti teröristler, rejim kontrolündeki toprakları kullanarak ülkenin doğusundan Türkiye sınırındaki Afrin ilçesine de sevk edilebiliyor.Bakalım bundan sonraki gelişmeler neler getirecek ?

ABD'nin YPG'yi  güneyde bize karşı sınır muhafızı olarak eğitmeye başlaması, Türkiye’nin güvenlik riskini yükseltti. Sınır ötesine takviye yapan TSK, İdlib'de 4'üncü gözlem noktasını oluşturuyor. Afrin dört tarafından kuşatıldı.Suriye'nin İdlib kentinde aralık ayının son günlerinden itibaren peş peşe yaşanan gelişmeler, bölgeyi yeniden barut fıçısına çevirdi. Hmeymim Hava Üssü'ndeki Rus uçaklarının insansız hava aracıyla vurulması, Astana mutabakatını tehdit eden bir diğer gelişme oldu. Moskova yönetiminin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a mektup göndermesinin ardından, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey YerhovTürk Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak Esad rejiminin sivillere yönelik saldırılarından duyulan endişe dile getirildi.

İdlib'de sıcak çatışma ortamına dönülmesi ve Türkiye'ye yönelik PYD/YPG tehdidinin yeni bir boyut kazanması üzerine, Ankara, Suriye topraklarında Fırat Kalkanı ile başlattığı askeri harekâtı genişletmeyi gündemine aldı.

 

Esad güçlerinin İdlib'in doğusunda ve güneyinde kara ve hava operasyonları gerçekleştirmesi nedeniyle, 200 binin üzerinde sivil Hama ve Humus'tan İdlib merkezi ve Türkiye sınırına doğru göç etmeye başladı. Cilvegözü Sınır Kapısı'na yaklaşan Suriyelilerin sayısının 25 bini aştığı belirtiliyor.

Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu, Afrin'le ilgili olarak, "Cumhurbaşkanımız, 'bir gece ansızın gelebiliriz' dedi. Bu, kuru kuruya söylenmiş bir söz değildir. Bu konudaki çalışmaları askerlerimiz, istihbaratımız, özel harekât hepsi çalışmaları planlamaları yapıyorlar, yaparlar. Dolayısıyla gerekli görüldüğü zaman, uygun bulunduğu zaman ansızın biz buraya müdahale edebiliriz tıpkı Fırat Kalkanı'nda olduğu gibi" diye konuştu.

Bakalım yeni haftayada yeni gelişmeler neler getirecek, birlikte izleyip göreceğiz

 

Bu yazı toplam 292 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.