Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Organize olmak

A+A-
Deprem bölgesine giden yardımların yerlerine ulaşıp ulaşmadığı tartışılan en önemli konulardan biri olmuştur, Bu konuda basından edindiğimiz bilgilerin ışığında hükümet bu konuda pek başarılı sayılamaz. Başbakan Erdoğan başarısızlıkla ilgili özeleştiriyi yalnızca ilk 24 saat için yapıyor."İlk 24 saatte çadır temininde başarısız olduk. Bunu kabul ediyoruz. Böyle olaylarda bu kadar hata olacaktır" sözleriyle sorunu hafifletiyor.
Yapılan eleştirilerde ise depremin üzerinden 4 gün geçmesine rağmen yüzlerce vatandaşçadır kuyruğunda izdiham yaşıyor. Gazeteler boy boy çadır kuyruklarının fotoğraflarını yayınlıyor. Dünyada toplam 200 bin çadır stoku var. 100 bin çadırla İran birinci, 50 bin çadırla Türkiye ikinci… Yani çadır stokunda dünya ikincisi olan Türkiye, kısmi Van depreminde vatandaşlarına 72 saatte çadır dağıtamadı. Yani çadır var ama organize yapılamadı. Bölgede ciddi bir koordinasyonsuzluk var. Başta çadır dağıtımı olmak üzere gönderilen eşyaların dağıtılmasının halen tam olarak düzene sokulmadığını söyleyebiliriz Van ve Erciş’te çok sayıda çadır gönderilmesine rağmen bir yandan bunların iyi dağıtılamaması, diğer yandan artçı sarsıntılar nedeniyle evlerinde kalamayan vatandaşların da çadır talebinde bulunması çadır yetersizliğine neden oluyor."
Bir de gelen kamyonların yağmalanması işte bu da organize olamamanın bir sonucu…. Depremden sonra bazı köylere ulaşılamaması da ayrı bir organizasyon bozukluğunu göstermektedir.

Deprem sürecinde basından izlediğimiz ilgili Bakan”ın ifadesiyle 2 vinç oradaymış, bu sayı ile müdahale yeterli olur mu? Aç, açıkta, soğukta çadır ve aş bekleyen o perişan insanların duası kadar bedduası da insan yüreğini delip geçiyor.
Van depremi sonrasını görülen yanlışların doğru analiz edilmelidir. Yapılan hata ve yanlışlara ilişkin tedbirler ve yöntemlerin geliştirilmesi gerekir.

Yağmalara karşı güvenlik güçlerinin müdahale etmemesi ise bazı sorulara cevap aranması konunun gündeme getirmektedir.

Sonuçta: Devlet ve millet olarak tüm aksaklıklara ve eksikliklere rağmen Van için “Tek Yürek” olmayı başarmış durumdayız. Elbette ki bu soğuk ayda ve geniş alanda yaşadığımız bu büyük afette bazı aksamalar, yanlışlıklar ve sıkıntılar yaşanmıştır ve yaşanacaktır. Bunları birbirimizi suçlamadan, devletimizi ve bizleri yönetenlere haksızlık yapmadan gidermek ve dersler çıkarmak en faydalı davranış olacaktır. Felaket döneminde iktidarı ile muhalefetiyle, siviliyle, askeriyle, polisiyle, sivil toplum örgütleriyle, Türk’üyle, Kürt’üyle bir olmayı birkaç çatlak ses hariç başardık ve başarmaya da devam edeceğiz inşallah.

Büyük acının sonrasında inşallah bizlerin bir ve bütün hale gelmesine vesile olur. Mevla’mızdan bizleri büyük felaket ve afetlerden muhafaza eylemesi temennisiyle.
Bu yazı toplam 1215 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.