1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN GELEN AÇIKLAMA
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN GELEN AÇIKLAMA

A+A-

Geçtiğimiz yazımda orman alanlarımızın yetersiz olduğuna dair kaleme aldığım yazıma Orman Genel Müdürlüğü’nden aldığım cevabi yazıyı buradan paylaşıyorum. Hassasiyetleri için teşekkür ediyorum.

Sayın Serdar Usman

Konya Hakimiyet Gazetesi

Gazetenizin 30.05.2017 tarihli sayındaki köşenizde yer alan “Orman Politikalarımızdaki Yanlışlar” başlıklı yazınız ile ilgili olarak Genel Müdürlüğümüzce aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Orman Genel Müdürlüğü 1839 yılına uzanan geçmişi ile ülkemizin en köklü kuruluşlarından birisi olarak, ülkemiz ormanlarının korunması, geliştirilmesi ve topluma çok yönlü ve sürdürülebilir faydalar sunacak şekilde işletilmesi görevini yerine getirmektedir.

Orman Genel Müdürlüğümüz özellikle son yıllarda yapılan ve devam eden ağaçlandırma çalışmalarıyla ormanlık alanlarını artırmak için büyük gayret göstermektedir.

Orman varlığımızın ve kalitesinin artırılması maksadıyla Cumhuriyet tarihimizin en büyük ağaçlandırma ve erozyon kontrol seferberliği başlatıldı. 2008-2012 yılları arasında uyguladığımız “Milli Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği Eylem Planı” kapsamında, hedeflerimizin üzerine çıkarak Trakya yüzölçümü büyüklüğündeki 2 milyon 429 bin hektar alanda ormanların geliştirilmesi ve genişletilmesine yönelik çalışmalar yapılarak 2 milyar adet fidan toprakla buluşturulmuştur.

Orman Genel Müdürlüğü Ormancılık faaliyetleri, ağaçlandırma, rehabilitasyon ve erozyonla mücadele çalışmaları başarılı bir şekilde yürütmeye devam etmektedir.

1992-2002 yılları arasında 939 bin hektar alanda çalışma yapılmış ve 919 milyon adet fidan dikilmiş iken, 2003-2016 yılları arasında 14 yılda toplam 4 milyon 722 bin hektar alanda ormanların geliştirilmesi ve genişletilmesine yönelik çalışma gerçekleştirdik. Bu alanlarda 3 milyar 750 milyon adet fidan toprakla buluşturulmuştur.

Bakanlığımız, son 14 yılda ülkemizin akciğerleri ormanlarımızı geliştirme ve genişletmek maksadıyla yaptığı çalışımalar ile ormanlarımız hem korunmuş, hem de alan ve servet olarak artımı sağlanmıştır. Son 14 yılda haberde iddia edildiği gibi ormanlık alanlarımızda azalma olmamış aksine 15 milyon dekar arttırılmıştır.

Sadece orman alanımız artmamış Orman alanlarımızın artışına paralel olarak, ormanlarımızdaki ağaç serveti de 1973-2015 yılları arasında (ormanda bulunan toplam ağaç hacmi) yaklaşık %80 oranında artarak 1,6 milyar m3‘e ulaşmıştır.

Gerçekleştirilen başarılı çalışmalar OECD ve BM’nin dikkatini çekmiştir. Bunun neticesinde bir ilk olarak BM Dünya Orman Forumu 10. Konferansı BM dışında yapılması kararlaştırılmış, bu zirveye ülkemiz ev sahipliği yapmıştır.

Ağaçlandırma çalışmalarımız sadece ormanlık alanlarda kalmamış sosyal ormancılık programı çerçevesinde; 2008-2016 Yılları arasında;

•19.239 km uzunluğundaki karayolu ve köy yolu kenarlarına 12 milyon 597 bin adet,

•44.616 adet okul ve üniversite bahçesine 8 milyon 64 bin adet,

•22.289 adet ibadethane bahçesi ve mezarlıklara 3 milyon 915 bin adet,

•1.844 adet hastane ve sağlık ocağı bahçesine 482 bin adet boylu fidan dikerek ağaçlandırdık.

 

Ayrıca 164 milyon adet fidanı da vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtarak Türkiye’nin daha yeşil olmasına çalıştık.

Anayasamızın 169.maddesinde “Bütün ormanların gözetimi Devlete aittir. Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz. Devlet ormanları kanuna göre, Devletçe yönetilir ve işletilir.

Bu ormanlar zamanaşımı ile mülk edinilemez ve kamu yararı dışında irtifak hakkına konu olamaz. Ormanları yakmak, ormanı yok etmek veya daraltmak amacıyla işlenen suçlar genel ve özel af kapsamına alınamaz.”  hükmü yer almaktadır.

Ormanların imara ve yerleşime açılması şeklindeki iddialar, yukarıda da belirtildiği üzere, gerek Anayasamızda yer alan hükümler gerekse 6831 sayılı Orman Kanunu ilgili maddeleri gereğince orman alanların başka bir şekilde kullanılması mümkün değildir.

Ağaçlandırma çalışmalarında gelinen nokta ve rakamlar ortada iken mesnetsiz iddialar ve haksız tenkitler kabul edilemez.

Orman Genel Müdürlüğü

Basın Müşavirliği

Bu yazı toplam 920 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.