Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Örnek İnsanlar

A+A-

Biliyoruz ki, bazı insanlar içinde yaşadıkları toplumda diğerlerinden farklı bir konum elde ederler. Bu konumlarını kazanırken de davranışları ve çalışkanlıkları dikkat çeker. Çünkü davranışları övülmeyi hak eden davranışlardır.
Bunda elli altı yıl önce vefat eden Hacı Veyis Zade Mustafa Sabri Kurucu Hoca Efendi de bunlardan birisidir. Aradan geçen bunca yıla rağmen hâlâ ne ismi ne de yaptıkları Onu tanıyanlar tarafından asla unutulmamıştır. Yaptırılarak adı konulan Yurt ve Cami gibi bazı yapılar da Onun adını ebedileştirmeye yeter.
O örnek bir insandı. Çünkü yaptığı işlerde hiçbir zaman kendisini düşünerek yapma teşebbüsünde bulunmadı. Daima yetişecek çocuk ve gençleri, fakir ve muhtaçları göz önünde bulundurarak onlar için yapılması gerekenleri yapmakta idi. Üzerine verilen vazifeleri hakkıyla yaptığı gibi, kendisi için bir görev bildiği, vazife edindiği işleri yapmakta da hata etmedi.
Bunlara bazı örnekler verelim: Özellikle 1950 den önceki yıllarda halk, çok fakirdi ve karınlarını doyuracak ekmeğe muhtaç durumda idi.
Böyle olanlara hiç olmazsa günde bir öğün sıcak yemek yesinler diye kurulmuş olan ve Türbe Önü dediğimiz Mevlâna civarında bulunan aşevi, devlet desteği olmadan, halkın yardımları ile bu işi yürütmeye çalışırken, bu konuda işin başında Hacı Veyis Zade Mustafa Kurucu Hocamızı görmekteyiz.
Buranın kapanmaması ve devam etmesi için çalışan ve her türlü sıkıntılı davranışlara göğüs geren O idi.
Bu günkü Numune Hastanesi 1950 den önceki yıllarda “Millet Hastanesi” idi. Millet Hastanesi demek, halkın maddi desteği ile iş yapan müessese demektir. Yani devlet desteği yoktur. Burada da aynı şekilde halkın desteğini sağlamak için gerekli teşebbüslerde bulunmak ve fakir halkın hastalığına merhem olmak için çalışmak yine Hocamıza düşmekteydi. Nihayet 1950’li yıllarda “Devlet Hastanesi” oldu.
Şurası unutulmamalı: Hocamız halkımız tarafından bilinen, güvenilen ve işin neticesinin onun tarafından takip edileceğinden emin oldukları kimse idi.
Özetle söyleyecek olursak, nerede kimin maddi bir desteğe ihtiyacı varsa Hocamız paçaları sıvar ve elinden gelen her türlü çabayı gösterirdi. Sosyal konularda durum böyle olduğu gibi, eğitim ve öğretim konusunda da böyleydi.
Nitekim 1951 yılında açılan ve ilk yılını Meydan Ahmet Camiinin karşısında bulunan ve hâlen mesken olarak kullanılan binada tedrisata başlayan İmam-Hatip Okulu için, hemen ertesi yıl İdman Yurdu kulübünün stadyumu olan ve Şimdiki İmam-Hatip Okulu binasının bulunduğu yerin satın alınmasında teşebbüs ve emeği bulunan da o idi.
Bütün bunlar resmi veya gayri resmi kendisine verilmiş bir görev değil, Onun bunu görev bilmesi ile ortaya çıkmış olan hayır işleridir.
Aynı şekilde bu okula alınan öğrencilerin tedrisatında da bil fiil çalışması ve gerekli olan dersleri resmi görevliler gibi ve hatta onlardan da dikkatli bir şekilde yürütmesi gerçekten örnek alınması gereken davranışlardır. Hiçbir zaman ben bu işi zaten fazladan yapıyorum diyerek görevi angarya olarak değerlendirmemiştir.
Bu durum zaten baştan beri böyledir. Nitekim 1909 yılından sonra Dâru’l-Hilâfe Medresesinde mütalaa hocalığı yaptığı dönemde de hiçbir zaman görevini aksatmamış ve son derece dikkatle sürdürmüştür. Yani her sabah erkenden gelmiş ve öğrencileri yataklarından kaldırarak ders saatlerine kadar mütalaa yapmalarını sağlamıştır.
Bu arada evlenmiş ve öğrenciler evlendiği günün sabahında Hoca nasıl olsa bugün gelmez diyerek istirahate çekildikleri esnada Hoca her günkü gibi saatinde gelip öğrencileri mütalaaya davet etmiştir.
Resmi hocaların bile böyle bir günde değil bir gün, günlerce istirahat raporu aldıklarını ve buna mukabil hocamızın fedakârlığını düşünürsek aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu görürüz.
İşte kendisi örnek alınacak bir Hocadan bazı anekdotlar.
 

Bu yazı toplam 218 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.