1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Orta Doğu’da zor ve sancılı yıl
Orta Doğu’da zor ve sancılı yıl

Orta Doğu’da zor ve sancılı yıl

Türkmeneli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, Irak ve Suriye merkezli yaşanan gelişmelerin 2019 yılında da özellikle ABD senaryoları ile bölge halkı açısından sancılı ve zor geçeceğini söyledi.

A+A-

2019 Orta Doğu için sancılı geçecek

Bugünkü askeri yığınağa bakıldığı zaman ilk defa görünen terör örgütlerinin bu kadar açık bir şekilde desteklendiğini açıklayan Beyatlı, “Bazı ülkelerin nükleer silah başlıklarını ortaya atması ve bununla da birbirlerini tehdit etmesini görüyoruz. Bunun dışında da Arap dünyasında özellikle İran’a karşı adeta bir İslam savaşının başlaması konusunda ilk emarelerin verilmesi ve bugün Arap aleminin bölünmesi bizlere 2019’un gerçekten Orta Doğu için çok sancılı geçeceğinin görüntüsüdür” dedi.

Suriye ve Arap ülkelerine sıçrar

Dernek merkezinde ziyaret ettiğimi Dr. Beyatlı, bölgeye yerleşme çabasını sürdüren ABD’nin Kuzey Irak’ta yapılan ve beklemeye alınan referandumun 2019 yılından itibaren yeniden gündeme getirilmesi için planlar yaptığının tahmin edildiğini ileri sürdü. Beyatlı, “Kuzey Irak’ta böyle bir referandumun yaşanması yalnız Kuzey Irak’la bu durumun kalmayacağının göstergesidir. Suriye’de ve diğer Arap ülkelerine yayılacağını net şekilde ortada olmaktadır” açıklamalarını yaptı.

ABD, Kuzey Irak’ta dengeleri bozdu

Türkmeneli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, Amerika Birleşik Devleti’nin Kuzey Suriye’den silah güçlerini Kuzey Irak’a çekmesinin yalnız Suriye ve Irak’ta değil bölgede ciddi endişelere neden olduğunu ifade etti. Beyatlı, “Kuzey Suriye’den askeri güçlerinin Kuzey Irak’a gelmesi 16 Ekim’den sonra Kuzey Irak’taki dengeleri karıştırdığını ve bozduğunu açık bir şekilde görmekteyiz. 25 Eylül’de Referanduma giden Kuzey Irak Kürt Yönetimi, hem İran hem Türkiye’den ciddi bir karşıt görürken, ABD’den hayır yapmayın kelimesi gelmedi, bunu erteleyin denildi. Şimdi Irak’taki insanlar acaba bunun zamanı gelmedi dediği Trump’ın orada yerleşip zamanı tekrar olgunlaşsın diye mi uğraşılıyor diye düşünüyor” dedi.

Bölge 2019’da bölünmenin eşiğine gelebilir

Suudi Arabistan, Ürdün ve İsrail’in gizli değil açık ve net şekilde ittifak yapmalarının görüldüğünü anlatan Aydın Beyatlı, “Bunun ötesinde İran’ın Körfez Ülkeleri ile açık ittifak kurmaları 2019’da adeta Orta Doğu’nun İslam âleminin yeni bir bölünme eşiğinde olduğunu göstermektedir. Bugün Irak yeni bir sürece girmiştir ABD Başkanı Trump bugün Irak’a gelmesi ve orada ABD ordusu ile bir araya gelmesi, ev sahibi olan Irak’la görüşmemesi siyasi anlamda farklı anlamlar taşıyor. Amerikalılar istediği zaman oraya geleceği orada söz sahibi olduğunun oradaki parlemontayı tanımaması gerçekten Irak’ta milliyetçi kesimi üzmüştür” şeklinde konuştu. Halil Yılmazer

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.