1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ORTADOĞU VE ABD
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ORTADOĞU VE ABD

A+A-

Uzun yıllar öncesine gidildiğinde  Ortadoğu ve Mezopotamya hep kan-kavga revan ve kargaşa içinde olmuştur.  Asurlular, Sümerler ve diğer bir çok millet burada yaşamıştır.
Ortadoğu’nun en önemli özelliği petrol ve  sudur. Fırat, Dicle ve  nehri bu bölgeye hayat vermektedir.Petrol belki ama, merhum  Süleyman Demirel’in söylediği gibi, yakın gelecekte  su da petrol kadar,hatta petroldan daha değerli hale gelecektir. Belki petrolsüz yaşayabiliriz, yerine başka enerji ikame edebiliriz ama, su olmaz ise hayat olmaz.Emperyalist güçler, ABD bölgenin hakimi olmak için çok çeşitli oyunlar oynamakta ve bunun için  bölgede kendilerine uydu bir çok devletciler kurmuştur.Bu devletciklerin başına da kendi ajanlarını yerleştirmilerdir. 
İşte Suudi Arabistan, 
İşte Mısır,
İşte Irak,
İşte Libya.
İşte Suriye…
Osmanlı döneminde buralar çok rahat yaşam sürerken, Osmanlının yıkılmasıyla burada oluşan devletçiklerin en çıban başı ülkesi olan İsrail’in kurulmasıyla   Emperyalist güçler ve özellikle de ABD ve İngilizler adeta bölgeyi karıştırmak, doğal kaynaklara sahip olabilmek için her şeyi yapmaktadırlar.
İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, "Ortadoğu bölgesinin en önemli sorunu ABD’’ dedi.Katılmamak mümkün değil ama, İran’da  Müslümanlara ve bize gerekli yaklaşımı gösteremediği için bir anlanda ABD’nin ekmeğine yağ sürmektedir.
İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile görüşmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Ortadoğu ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu. Velayeti, Ortadoğu’nun en önemli sorununun ABD olduğunu vurgulayarak, ‘’ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın bölge ziyareti ABD’nin, bölgedeki İslami ülkelere karşı askeri ve siyasi komplolarının yenilgiye uğramasından dolayı gerçekleşti” dedi.
Türkiye’nin  Suriye politikası açık. Türkiye YPG ve PKK’ya  ABD’nin yardım etmemesini kesn dille ifade etmektedir.İran'ın ABD’nin Ortadoğu’daki siyasi, askeri ve güvenlik konusundaki hareketlerini takip ettiğini belirten Velayeti, “İran, Irak ve Suriye kesintisiz iş birliği ile ABD’nin, Kürt bölgelerine sızmasına izin vermeyecektir” diye konuştu.
Irak Dışişleri Bakanı Caferi de Irak’ın potansiyellerini vurgulayarak, ‘’Milletler kendi ülkeleri içindeki potansiyele odaklanırsa hiçbir düşman o milletin karşısında duramaz” ifadesini kullandı.
Türkiye’nin Zeytin dalı harekatı devam ediyor. İçeride ve dışarıda bu harekattan rahatsız olanlar var. Ancak Türk Askeri  kesinlikle kararlı hareketle burada yeni oluşacak bir başka uydu devlete ve hainlere izin vermeyecektir. Bu konuda  ABD’nin sözleri karşısında da  kesin kararlılığını göstermektedir.
                

Teknoloji akıl almaz biçimde değişiyor, yenileniyor ve  İnsanların hizmetine sunuluyor. Ancak insanlar bunu doğru yönde kullanırsa faydalı oluyor. Kötü niyetli kişiler ise bunu doğru kullanmıyor.E Devlet soyağacı sorgulama raporu ortalığı karıştırdı! Soy bilgisini öğrenenlerden Avrupa Birliği hamlesi!
Milyonlarca vatandaş, geçtiğimiz günlerde e-devlette başlatılan ‘soyağacı sorgulama’ hizmetinden dedelerinin kökeniyle ilgili bilgiler elde etti. Bazı vatandaşlar aslında göçmen olmadığını, bazıları ise Bulgaristan ya da Boşnak göçmeni olduğunu öğrendi. Bunun üzerine özellikle Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeler Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya göçmeni olduğunu öğrenen vatandaşlar, çifte vatandaşlık almak için harekete geçti. AB adayı Makedonya'ya da başvurular var. Bulgaristan, Bosna-Hersek, Makedonya ve Romanya çifte vatandaşlık veriyor. Yunanistan ise Mübadele Anlaşması gereği vatandaşlık vermiyor. Ancak annenin, babanın, dedenin, anneannenin ya da babaannenin ‘Yunan kimliği’ olan kişilere vatandaşlık yolu açılabiliyor.
Çifte vatandaşlık almak isteyen kişiler bizzat kendileri ya da bu işi yapan hukuk büroları aracılığıyla ülkelerin Adalet, Dışişleri ya da İçişleri Bakanlıkları veya konsolosluklara başvuracak. Başvuru yaparken, gerekli belgelerin tercümesi yapılmış ve noter tasdikli olması gerekiyor. Bulgaristan göçmeni olduğunu öğrenen kişiler Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na bağlı çalışan Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekiyor. Dedelerinin Romen ve Boşnak olduğunu öğrenen vatandaşlar ise Bosna Hersek ile Romanya vatandaşlığı alabilmeleri için bu durumu kanıtlayan belgelerle ilgili konsolosluklara başvuracaklar. Makedonya vatandaşlığına başvurmak isteyenler ise gerekli evrakları tamamladıktan sonra İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapabiliyor. Vatandaşlık başvurusu reddedilen kişilerin, ilgili ülkede dava açma hakkı var. Bu kişilerin uluslararası platformlarda ya da Türkiye’de dava açma hakları bulunmuyor. 
Bakalım bu konuda  gelecek günler neler getirecek ?
+++
ABD'ye Osmanlı tokadı atılırken oldu da bitti maşallah!.. Başbakan Binali Yıldırım'ın geçen gün yaptığı Almanya gezisi sırasında "kısa sürede bırakılır" dediği, 1 yıldır cezaevinde yatan Alman Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel, şak diye serbest bırakıldı. Hakkında birçok ağır iddia bulunan ve Almanya ile Türkiye arasında krize neden olan Yücel, yurtdışı çıkış yasağı bile konulamadan salıverildi. Adamcağız, Boğaz'da balık bile yemeden özel uçakla Almanya'ya uçtu...
Yemin olsun, ilk giriş cümlesi hariç, buraya kadar yazdıklarımı  yazılı medyadan tırtıkladım.  Tek harf bile ilavem yok... Biz de yargı bağımsızdır. Aksini hayal bile etmem. Öyle "şak" diye emrederler "tak" diye yaparlar söylemleri fitne  fesat ürünü ve hainlere aittir. Yücel'in serbest kalmasının ardından şöyle bir Alman basının hali nicedir diye bakayım dedim. Herhalde yüce, bilge, reise Merkel en büyük övgüleri hak etmiştir, iç sıkıntılarından bu büyük zafer  sayesinde  kurtulacağı için zil takıp oynuyorlardır diye düşündüm. Almancam da yok. Açtım Deutsche Welle'nin Türkçe internet sitesini, başladım Alman gastelerinin yorumlarını okumaya.
Merak edenler varsa onlarda okusun Alman gazeteleri neler yazdığını…
 

Bu yazı toplam 537 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.