1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Ortadoğuda Amerikancı Olmayan Kaldı mı?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Ortadoğuda Amerikancı Olmayan Kaldı mı?

A+A-

Hilafetin kalkması ile imamesi kopan tespihler gibi dağılan Ümmet en zor günlerini yaşıyor. Irkçılık, bölgecilik, mezhepçilik ve küçük çıkarlar maalesef zillet içine itti Ümmeti Muhammedi. 1. Dünya savaşında ellerine aldıkları cetvellerle İslam dünyasını 40 parçaya bölen Emperyalistler bununla da yetinmeyerek Müslümanların kalplerini gönüllerini de ırk, mezhep, ve coğrafi parçalara ayırdılar. Bu ayırım birincisinden daha derin ve daha zararlı idi. Bu gün çektiğimiz sıkıntıların temelinde yatan ana sebep de bu ayrışmalar zaten.
Parçalanmış Ortadoğunun mimarı Birleşik Krallık (ingiltere) 2. dünya savaşından sonra dünya siyasetinde birinciliği ABD ye kaptırınca Orta doğudaki yeni zalim ABD oldu. O da İngiltere gibi bu bölgeye hakim olmanın yolunun ayrışmadan, parçalanmadan geçtiğini gördü. Bu nedenle sürekli ümmet içindeki mezhep ve etnik aidiyetleri kaşıdı durdu. ABD nin yanında ilk yer alanlar Suud ve Türkiye oldu. Yıllarca (şahtan sonra) İran, bazı Arap devletleri ve sol örgütler Türkiye Ve Suudla çok dalga geçtiler. Gün soldu devran döndü dünün anti emperyalistleri, dünün "ABD " düşmanları ABD nin en iyi müttefikleri arasında yer almaya başladı. Bu kervana son katılanlar İran, Esed ve PKK. İran, daha dün, "IŞİD'e karşı ABD ile işbirliğine hazırız" derken; Esed "IŞİD İsrail için büyük tehlike" naraları ile özünü ortaya çıkarıyordu. Ya PKK...
" BİJİ SEROK OBAMA "
PKK nın başkanı Demirtaşın ABD ye gitmesi ile bir şeyler değişmeye başladı Güneydoğuda. ABD , Esed'in, Malikinin, PKK nın katliamlarını görmezden gelirken Marksisit stalinist ırkçı bir Kanton kuran PYD nin Kobanisine (Kİ ORASI Kobani değil RESÜLAYN DIR) Türkiye'ye rağmen onlarca ülkeyi de yanına alarak yardıma koştu. Biri kapitalist, diğeri güya Komünist.
Konu ile ilgili bir çok yazı yazıldı, bir çok söz söylendi . Bana ilginç gelen bir yazının bir bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Ömer Vehbi Hatipoğlu'nun Haber 7 deki yazısından:
"...Kobani’ye geçiş yapan Peşmerge güçlerini başta HDP olmak üzere irili ufaklı birçok sol parti ve STK’ların çağrısı ile toplanan kalabalık bir kitle karşılıyor.
Kalabalığı sokak ve meydanlara dökenler yıllarca anti-emperyalizm nutukları atan sözüm ona sosyalistler. Muhafazakar kuruluşaları ve insanları ABD’nin kuyruğuna takılmakla suçlayanlar.
Kalabalıktan bir slogan yükseliyor. Solun geçmişini, düşünce namusunu kirleten bir haykırış: BIJİ SEROK OBAMA!
Kahrolsun Amerika’dan ,Serok Obama haykırışına terfi eden bir soldan bahsediyoruz. Düşünce kodları kirletilmiş, emperyalizmin uşaklığına soyunmayı marifet belleyen zavallı bir sol. Amerikan askerlerinin postalını yalayan, ama kendi askerine taş atmayı , kurşun sıkmayı yiğitlik belleyen perişan bir zihniyet.
PKK , kurucusunun ifadesi ile Marksist- Leninist, bilimsel sosyalizme inanan bir örgüttür. Strateji olarak Stalinist bir duruşu sergilemektedir. Gelin görün ki; PKK ve PYD güçleri adeta kendi geçmişlerine, ideolojilerine küfredercesine haykırıyorlar : Bıji Serok Obama ! Abdullah Öcalan’a bundan daha büyük hakaret olur mu dersiniz ?
Serok Öcalan sizlere ömür. Varsa yoksa Serok Obama.
Ertuğrul Kürkçü’lerin, Sırrı Süreyya’ların,Sabahat Tuncel’lerin ve daha yüzlerce zincirlerle zaptedilemeyen dünkü devrimcilerin yönettiği partinin gösterilerinde Amerika’ya sevgi ve bağlılık mesajları veriliyor. ABD Başkanı Serok OBAMA alkışlarla,zılgıtlarla kurtarıcı olarak lanse ediliyor. Bıji Serok Obama demenin Bıji emperyalizm demek olduğunu bile bile…
Hangi ABD, hangi Obama ?
Coğrafyamızı kan gölüne çeviren,Türkü, Kürdü, Arabı, Aleviyi,Sünniyi birbirine düşman eden emperyalizmin kirli oyunlarını sahneye koyan kimdi?
Irak’ı üçe bölen, Suriye’yi açık arenaya dönüştüren, Mısır'ı alçakça arkadan vuran, Arap baharı diye diye İslam ülkelerini mezbahaya çevirten emperyalizme alkış tutacak, sonra da devrimcilikten, antiemperyalizmden,solculuktan söz edeceksiniz öyle mi?..."

Yazı böyle devam ediyor. Bu hale sevinelim mi? Hayır. Arap, Kürt, Türk, Acem, Çerkez, Boşnak, Arnavut, Pakistanlı, Endonozyalı...hepimiz ümmet ağacının birer dalıyız. Başka bir dalın kuruması, diğer bir dalın yaralanması bizi sadece ve sadece üzmeli. "Biji Obama değil" " BİJİ MUHAMMED" dediğimiz gün Kurtuluş yoluna girmiş olacağız.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.