1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. Ortadoğu’da neler olacak?
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Ortadoğu’da neler olacak?

A+A-

Ortadoğu’nun da Ortadoğu’yu yorumlayanların da kafası karışık… Akademisyenlerin, gözlemcilerin, siyasilerin, konuyla ilgili ilgisiz herkesin söylediği sözlere kulak kabarttığımızda kimse net bir şey söyleyemiyor. Ortadoğu’da neler olduğuyla ilgili herkesin söyleyeceği bir söz var, elbette… Ancak ne olacak bundan sonra dediğinizde tahminler bile kafa karışıklığını ortaya koyuyor.

Bölge öyle bir çorbaya döndü ki, tahmin etmek de zor…

Bugün ABD ve Rusya’yı bir kenara koyarsak, Fransa’dan Avusturya’ya kadar gücü yetebilen herkes bir şekilde bölgede varlık göstermeye çalışıyor. ABD ve Rusya’nın çizdiği ana senaryoya İran ve Türkiye zaman zaman tali senaryolar ekleyebiliyor. Ancak filimin sonunu değiştirmeye yetmiyor.

Filmin sonunu ben size söyleyeyim. Herkes ölüyor…

Peki ne yapmamız gerekiyor.

Öncelikle bölge ülkelerinin birinci önceliği kanı durdurmak olması gerekiyor. İşlerine gelince gayet iyi anlaşabilen; Türkiye ve İran keşke kanı durdurmak için de anlaşabilse… Ancak maalesef ülkelerimizin çıkarları, kanın durmasından daha önemli görülüyor.

Tıpkı ABD ve Rusya gibi İran ve Türkiye’nin de desteklediği, silah ve insan desteği verdiği örgütler var. Türkiye ve İran da vekalet savaşını başkalarının eliyle yapıyor…

Türkiye-İran-Suriye-Irak sadece Kürtlere karşı değil, kanı durdurmak için de anlaşabilirler… Herkes menfaatini bir adım geriye itsin ve önceliğimiz kanı durdurmak olsun…

Emin olun, 2-4 ayda bölge geçici olarak huzura kavuşur. Kalıcı olarak huzura kavuşması için de atılması gereken adımlar var…

Ancak bizler yani Ortadoğulular, bölgenin insanları ve devletleri sorunlarımızı çözmediğimiz sürece, ABD de Rusya da İsrail de burada olacak.

Her güçlü devlet bir örgütü, bir grubu veya bir inanç grubunu destekleyerek, bizi birbirimize öldürtecek. Sonra da ahmak gibi, Batı bizim güçlü olmamızı istemiyor diye ağlamaya devam ederiz. Bir yerde yara varsa ve birileri sürekli kanatırsa o yara kabuk bağlamaz.

Gelin hep birlikte yaralarımızı iyileştirelim…

Bu yazı toplam 527 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar