1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Ortanca Şeytan Kim?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Ortanca Şeytan Kim?

A+A-

İran Devrimi olduğu zaman 1979 da bizler Erzurum’da Üniversite okuyorduk. MTTB grubu içindeydik. Aynı zamanda Akıncı idik. İrandaki gelişmeleri o günün iletişim araçları (radyo, gazete, tv.) ile elimizden geldiğince takip ediyorduk. Humeyni’nin İran’a gelişi, devleti ele alışı bizlerde büyük bir heyecan yaratmıştı. Bu devrime çok sevinmiştik. Odalarımızda teyplerden İran marşları dinliyorduk. (bunların başında Ey rehber ey rehber marşı vardı) İran’a, Humeyni’ye, İran halkına büyük bir sempati ve sevgi duyuyorduk. Bizler bu devrime sevinirken solcular, milliyetçiler, batıcılar hem bize kızıyorlar hem de bu gelişmeye müthiş olumsuz bakıyorlardı.( Ne komik bir durum değil mi? Bu gün her şey tersine işliyor. Yani Türkiyedeki Dindar insanlar İran’a karşı çıkarken solcular, Kemalistler, bazı liberaller iran yanlısı olmuş.) İran devrimi olduğu zaman Türkiye’deki sol basının başlıkları ile bu gün Başta Cumhuriyet gazetesi olmak üzere sol basının manşetlerini karşılaştırırsak çok komik bir durum ortaya çıkar.
Bizler yani üniversitede okuyan dindar gençler o günün şartlarında ne tarihi olguları tam değerlendirebiliyorduk ne de İran’ın ve Şia’nın mazisinden haberimiz vardı. Sadece duygularımızın estirdiği rüzgârın tesirine kapılmıştık. Adeta bir Felix Culpa yaşıyorduk. Humeyni’nin söylemleri, Müslüman (şia)Devrimcilerin açıklamaları akıl süzgecimizden geçmeden doğrudan kalbimize ulaşıyor ve orada büyük bir coşkuya sebep oluyordu.

1979 da bölgede (dolayısı ile dünyada) iki büyük hadise meydana gelmişti. Bunlardan biri Şubat 1979’ daki İran Devrimi, öteki 24 Aralık 1979 da Sovyetlerin Afganistan'a girmesi idi. İran Devletinin, dolayısı ile Humeyni’nin slogan şeklinde sözleri bu gün bile besberrak aklımda: "La garbiye, la şarkiyye islamiyye İslamiyye "," Büyük Şeytan ABD, Küçük Şeytan Rusya…" Bunlardan hemen aklıma geliverenler. Hey gidi günler hey. Aradan yıllar geçti. İran rejimi, Humeyni sistemi devrim sırasında söylediklerine zıt gelişmeler icra etti etmeye de devam ediyor.

İran tıpkı tarihinde olduğu gibi tıpkı şah döneminde olduğu gibi Humeyni döneminde de Kafirlere başta ABD AVRUPA RUSYA VE ÇİN olmak üzere söz söylemekten başka hiçbir zararlı eylem yapmadı. Lakin başta Irak (Saddam) olmak üzere, Afganistan, Pakistan, Suriye, Yemen… Gibi diyarlarda Şia mezhebinden olmayan Müslümanlara büyük zararlar verdi. Buna karşılık Humeyni rejimi , ne “büyük şeytan” dediği ” ABD’ye ve onun bölgedeki sıkı müttefiki İsrail’e, ne Küçük Şeytan dediği Rusya’ya ve onun müttefiklerine hiçbir zarar vermedi. Aksine görünüşte onlarla düşman gibi görünürken onlarla gizli antlaşmalar yaparak dün IRAKI ele geçirdi, bu gün Suriye’yi elde etmek üzere. Afganistan’da, Azerbaycan’da, Yemende, bazı körfez ülkelerinde aynı sinsilikle ŞİA siyaseti izleyen İran’a sormak lazım: Sen dini (islami) bir devletsen şimdiye kadar dünkü tarihinde dâhil kaç kâfir ülkesini İslam’a kazandırdın? İslam diyarlarına karşı yapılan kaç kâfir saldırısına engel oldun? Şimdiye kadar yaptığın savaşlarda kaç George, kaç Hans , kaç Mişon öldürdün? Buna karşılık kaç Ahmet, kaç Mehmet, kaç Hüseyin, kaç "Zeynep, kaç Ayşe..." öldürdün? O zaman dünün aldatılmışları olan bizler İran rejimine şu soruyu sorma hakkına sahibiz:” Büyük şeytan ABD” “Küçük şeytan Rusya” ise Ortanca şeytan kim?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum