1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. ORUÇ VE İBADETİN ANLAMI
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

ORUÇ VE İBADETİN ANLAMI

A+A-

Oruç tutmak bir ibadettir. İbadetin anlamı, insanı yaratan ve onu besleyip büyüten ve her türlü nimete sahip kılan yaratanını tanımak ve O’na kulluğunu göstermek için bazı davranışlarda bulunmaktır.

         Her şeyi yaratan Allah biz kullarını da yoktan var etmiş ve aynı zamanda bir yaratıcı olarak kendisini tanıtmıştır. İnsan nasıl kendisinin dünyaya gelmesine sebep olan anne ve babasına karşı her türlü davranışında onları yücelten sevgi ve tazimde bulunuyorsa ve kendisinde böyle yapmanın bir mecburiyet olduğunu hissediyorsa onları da kendisini de yaratan esas yaratıcı Allah’a karşı da daha büyük ve güçlü bir şekilde sorumluluk bilincinde olması gerekir.

         İşte Allah’a karşı yaptığımız ibadetlerin temelinde yatan esas duygu da budur. Kul olmak demek, yaratanını tanımak ve O’na her durumda saygılı olmak ve bunu göstermek demektir.

         Ne var ki, insanoğlu hayatı boyunca her şeyden önce kendi varlığını ön plâna çıkarıp her yaptığı işte bunu önceleyince, zaman içinde Allah’a karşı olan kulluk duygusunu unutabiliyor veya ikinci plâna alabiliyor.

Onu yaratan Allah da bu durumu bildiği için, ona kendisini niçin yarattığını ve kim olduğunu, gönderdiği peygamberleri aracılığıyla haber vermiştir. 

Bu durum bütün insanlık tarihi boyunca böyle olmuş ve Allah kendisini yaratanın kim olduğunu insanoğluna her devir ve zamanda bildirmiştir.

Aynı zamanda kendisiyle bir irtibat aracı olarak da peygamberler göndererek, belli zamanlarda belli şekillerde kullarının yapması gereken ibadetleri bildirmiştir. Bu tarih boyunca böyle olmuştur.

Bizim dinimizde de Allah’la beraber olabilmek için günlük, yıllık ve ömürlük olmak üzere bazı ibadet şekilleri Hazreti Peygamber (as.) aracılığı ile bildirilmiştir.

Günde beş vakit namaz, yılda bir ay Ramazan orucu ve ömürde bir defa yapılmak üzere Hac ve ihtiyacını karşılayamayacak durumda olan kimselere, ihtiyaç fazlası olan malından vermek, Allah’ın kendisine inanan kullarından istediği ibadetlerin tür ve şekilleridir.

Bunu emreden Allah, yapacak olanlar da O’na inanan kullarıdır. Kul olarak bizlerin yapacağı bu ibadetler sebebiyle Allah tarafından ayrıca ödüllendirilmemiz de söz konusudur. Allah bu ödülü de bize bildirmiştir:Cennet.

Ne var ki, biz kulları Allah’a ibadeti bize vereceği cennete girmek için değil, O bizim Rabbimiz olduğu için yaparız. O bize bunları emrettiği ve bizden bunları beklediği ve gerçekte de her türlü ibadete lâyık olduğu için yaparız.

Sadece ibadetleri değil, aynı zamanda hayatımızı da O’nun emrettiği şekilde tanzim eder, yasakladığı şeylerden kaçarız.  

İbadetleri yaparken olduğu gibi, ibadet dışı hayatımızı yaşarken de O’nun bize çizdiği yolda yürüyebilmek için gayret ederiz. Emirleri yerine getirirken aynı zamanda yasaklardan da kaçınırız.

Çünkü gerçek itaat ve kulluğun ancak böyle davranmak olduğunu biliriz.

Bu yazı toplam 708 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.